Ethereum Haberleri (ETH)Haberler

Londra Hard Fork’u ve Çok tartışılan EIP-1559’u ve diğer dört değişikliği

Londra hard forku, yaklaşmakta olan bir Ethereum ağ yükseltmesidir.

Çok tartışılan EIP-1559’u ve diğer dört değişikliğini içeriyor.

Ethereum ağ yükseltmeleri hakkında hiç kimse Tim Beiko’dan daha fazlasını bilmiyor. Ethereum Vakfı’na sahip bir geliştirici olan Beiko, çekirdek geliştirici toplantılarını yürütüyor ve yaklaşmakta olan Londra hard fork’u üzerinde çalışıyor.

4 Ağustos’ta yayınlanması beklenen Londra, paydaş mutabakatı ile kabul edilmesi gereken kodda yapılan değişiklikler olan beş Ethereum İyileştirme Önerisini (EIP) kapsayan bir ağ yükseltmesidir .

Ancak insanlar Londra çatalının bazı unsurlarını, özellikle de merakla beklenen EIP-1559’u muhtemelen duymuş olsalar da, içinde başka ne olduğu konusunda net olmayabilirler.


EIP-1559 Nedir

En çok heyecan veren ve tartışma yaratan değişiklik , iki bileşeni olan EIP-1559’dur. İlk olarak, Ethereum blok zincirindeki her işleme bir taban ücret ekler. Beiko, kulağa zahmetli gibi gelse de, “ücretinizi daha iyi tahmin etmenize yardımcı olduğu için” genel işlem maliyetlerini düşürme etkisine sahip olması gerektiğini söyledi. Mevcut sistem, işlemleri gerçekleştirmek için bir tür canlı açık artırmaya dayanıyor, bu da insanların fazla ödeme yapabileceği anlamına geliyor.

Beiko, bunun önemli olduğunu, ancak dünyayı değiştirmediğini söyledi: “20x’lik bir azalma gibi değil, %20’lik bir azalma gibi düşünün.” dedi.

EIP-1559’un ikinci yönü, ücretin artık madencilere, dünyanın her yerinde işlemleri doğrulayan ve işleyen donanımı çalıştıran insanlara gitmemesidir. Bunun yerine yakılır, yani ETH erişilemez bir adrese gönderilir. Bu, madeni paraları dolaşımdan çıkararak, Beiko’nun “ağ üzerinde deflasyonist baskı” dediği şeyi yaratır. Başka bir deyişle, arz daha sınırlı hale geldikçe ETH fiyatı yükselebilir.

EIP-3198 Nedir

Beiko’nun “1559’a bir tür kardeş teklif” olarak adlandırdığı EIP-3198, esasen ikincisinin kullanıcı deneyimi iyileştirmelerini akıllı sözleşmelere genişletiyor. Akıllı sözleşmeler, Ethereum blok zincirindeki talimatları yerine getiren bilgisayar kodu parçalarıdır. Örneğin, merkezi olmayan finans ( DeFi ) uygulamalarının, insanlara kredi veya faiz sağlarken aracıları ortadan kaldırmasını mümkün kılan şeylerdir.

EIP-3198 ile akıllı sözleşmelerin kullanıldığı işlemlerde fazla ücret ödememek gerekir.

EIP-3529 Nedir

EIP-1559 ilginin çoğunu silip süpürmüş olsa da, EIP-3529 ağ üzerinde aynı derecede büyük bir etkiye sahip olabilir. Beiko’ya göre, teklif “belirli işlem kodları için geri ödemeleri kaldırıyor.” EIP’nin arkasında ne olduğunu sade bir İngilizce ile açıklamaya devam etti. Şu anda Ethereum’da, ağda kendinizden sonra temizlik yaparken, işlemler için ödenen ücreti ifade eden gaz için geri ödeme alabilirsiniz. Sonuçta akıllı sözleşmeler ve ilgili veriler ağı tıkayabilir.

Temizlik için gaz iadesi pratikte kulağa hoş gelse de Beiko, “Uygulamada gördüğümüz kadarıyla geri ödemelerin çoğu bunun için kullanılmıyor. Şebekelerde gaz ücretleri düştüğünde kullanılıyorlar. insanlar ağı temelde önemsiz verilerle dolduracak ve daha sonra gaz ücretleri yüksek olduğunda, tüm bu gereksiz verileri silecek ve bu geri ödemeleri geri alacaklar.”

EIP-3529 aracılığıyla geri ödemelerin kaldırılması veya azaltılması, ağı daha istikrarlı hale getireceğini söyledi.

EIP-3541 Nedir

Beiko’nun sözleriyle, EIP-3541 “kendi başına pek bir şey yapmıyor.” Çoğunlukla gelecekteki güncellemeler için tabloyu belirler ve yeni tür akıllı sözleşmeler oluşturmak için ağ içinde biraz yer ayırır. “[Ethereum Sanal Makinesine] hiçbir şeyi bozmadan yeni işlevler eklemek güzel bir numara gibi” dedi.

EIP-3554 Nedir

Beiko, Londra çatalında yer alan son kod değişikliğine değinmedi, çünkü muhtemelen Ethereum hard forklarının standart bir parçası haline geldi. EIP-3554, Zorluk Bombası olarak bilinen şeyi Aralık 2021’e erteleyecekti.

Bomba, olduğu gibi, karmaşık kriptografik sorunları çözmek ve ETH kazanmak için yarışan madencilerin zorluğunu artırıyor. Sonuç, ağın daha yavaş olacağıdır.

Gerçekte, bomba, geliştiricileri madencilikten tamamen uzaklaşmaya teşvik etmek için 2015 yılında kasıtlı olarak oraya yerleştirildi. Henüz tam olarak faaliyete geçmemiş olan Ethereum 2.0 ile blok zinciri, iş kanıtından insanların ETH’lerini güvence altına almak için ağa adadığı hisse kanıtına geçerek bu adımı atacak .

EIP-3554, esasen bu bombayı etkisiz hale getirerek geliştiricilerin ETH2’ye ulaşması için biraz daha zaman sağlıyor.

Ve bir kez ETH2’ye ulaştığımızda, bu kod değişikliklerinin çoğu alakasız hale gelecek.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu