NasılNedirRehber

Lightning Network Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bu rehberimizde Lightning Network Nedir ve Nasıl Çalışır gibi bir çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Kripto Para birimi çemberinde, genellikle bir Lightning Network (LN) kavramını duyarız. Lightning Network nedir? Bir network (ağ) yapısı mı yoksa bir teknoloji mi? Bunun Bitcoin ile ne ilgisi var? Bu yazıda, bu Lightning Network’e bir göz atalım.

Bitcoin blok zinciri mekanizmasının kendisi iyi bir güven sağlar, ancak çok yavaştır. Tüm ağda saniyede 7 işlemlik işlem hızı, geleneksel finansal işlem sistemlerinden çok daha yavaştır ve 6 blok güvenilir onay beklemek, yaklaşık 1 saatlik bir son onay süresiyle sonuçlanır.

Lightning ağının (LN) fikri çok basittir: ana Bitcoin zincirinin dışındaki ağa sık sık küçük işlemler iletilir. İşlemlerin verimliliğini ve tüm Bitcoin ağının performansını artıran ana Bitcoin ağı üzerinde fikir birliğini onaylamaya gerek yoktur.

Lightning Network, ödeme kanalı olmayan iki hesap arasındaki işlemleri, diğer hesaplar arasında kurulan ödeme kanalları aracılığıyla iki hesabın birbirine bağlanması şartıyla destekler.

Bu nedenle Lightning Network’ün özü, ana Bitcoin ağının dışında bir eşler arası (p2p) ağ oluşturmaktır. Lightning Network ile, bir konsensüs hesap tutma mekanizmasına gerek olmadığından, işlem başına neredeyse hiçbir ücret alınmaz.

Aslında iki düğüm arasında bir ödeme kanalı oluşturma ve açma işlemi, aslında Bitcoin ağında çoklu imza gerektiren bir işlemi yayınlar ve daha önce iki hesapta ödeme kanalında depolanan bitcoin miktarını bloke eder.

Lightning Network, sonunda Bitcoin ana zincirini bir ödeme zincirine dönüştürecek, yani bir hesap, ana zincirdeki mevcut bakiye durumunu yalnızca belirli bir işlem periyodundan sonra kaydeder (uzlaştırma işlemi ile temsil edilir, işlem mevcut ödeme kanalını kapatır).

Lightning Network ceza mekanizması, bazı harici mekanizmalarla değil, çoklu imzalarla uygulanır. Yani, ödeme kanalında önceden var olan her iki tarafın tutarı, iki tarafın imzaları ile müştereken kontrol edilir. Hesabı kapatmak isteyen hiç kimse fonlarının bu kısmını alamaz. Bu çoklu imza işlemi, her iki tarafça tutulan fonları kilitlemeyi amaçlıyor ve bu fonlar artık diğer transfer işlemleri için kullanılamaz.”

Bazı insanlar Lightning Network’teki ödeme kanalını blok zincirinin yan zinciriyle karıştırıyor, aslında oldukça farklılar.

Lightning ağındaki ödeme kanalı aslında iki düğüm arasında farklı bir ağ yolu kurar. Bu ödeme kanalı, ağ düzeyinde bir kavramdır ve zincirle hiçbir ilgisi yoktur. Bu ödeme kanalı üzerinden sık yapılan küçük işlemler tamamen başkalarına bağımlıdır. Kayıtlar ve hesaplamalar zincir üzerinde saklanmayacak ve ana zincirde saklanmayacaktır.

Yan zincir yeni bir blok zinciridir, ancak blok zinciri ve ilgili ana zincir arasındaki iki yönlü bağlantı, zincirdeki verileri dönüştürmekten sorumlu bir dizi veri aktarım teknolojisidir (protokoller). Bir yan zincir, yeni eklenen bazı düğümlerin (bu yan zincirin konsensüsüne katılan) bir ağı tarafından korunabilir veya ana zincirin ağ düğümleri tarafından doğrudan katılabilir ve korunabilir. Bu nedenle yan zincir ve yıldırım ağındaki ödeme kanalı hiç de bir katman konsepti değildir.

Lightning Network ayrıca birçok zorlukla karşı karşıya:

1. Başarılı bir saldırı olasılığı vardır;

2. Başarısız işlem oranı yüksektir;

3. Madencilerin gelirlerindeki düşüş, Bitcoin ana ağının bakımını olumsuz etkileyebilir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu