NedirRehber

KYC NEDİR ? Neden Kimlik Doğrulanıyor ?

KYC NEDİR ? Neden Kimlik Doğrulanıyor ?

Müşterinizi Tanıyın (KYC) yönergeleri, finansal hizmet sağlayıcılarını müşterilerini tanımlamak için çaba göstermeye zorlayan gereksinimlerdir. KYC gerekliliklerini yerine getirmek, genellikle bu müşteriler hakkında kişisel kimlik belgelerini (örneğin pasaportlar), kendi fotoğraflarını veya adres kanıtlarını sunmalarını isteyerek kişisel bilgileri toplamayı içerir.

Birçok bitcoin borsası için, yerel mevzuata zorunlu uyumun bir yönü, borsanın kara para aklamayı ve diğer yasa dışı faaliyetleri önlemek için hangi adımları attığını gösteren KYC ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) çabalarını içerir. Etkili bir AML politikasının önemli bir bileşeni, bir KYC sürecine sahip olmaktır.

Toplanan KYC bilgileri, düzenleyiciler tarafından şüpheli sayılan etkinliklerin borsada gerçekleşmesini durdurmak için kullanıcıları tanımlamak ve doğrulamak için kullanılır.

KYC GEREKSİNİMLERİYLE İLGİLİ SORUNLAR NELERDİR?

Ana akım kurumlarda Bitcoin‘in benimsenmesi büyüdükçe ve düzenleyiciler daha fazla dikkat etmeye başladıkça, kişisel kimliğinizi göndermeden satın almak daha zor hale geldi.

Yaygın olarak bilinen tüm kripto para borsalarının, kullanıcıların kişisel bilgilerini toplaması kanunen zorunludur. Bunu yapmak, kişisel kimliğinizi bir bitcoin adresiyle bağlar. Bu, kolluk kuvvetlerine alım/satım geçmişinizi ve bu bitcoin’in nereye aktarıldığını toplama yeteneği verir.

Bu, sizi vergi yükümlülüklerine, bitcoininize el konulmasına ve diğer düzenlemeye tabi hizmetleri kullanmanızın engellenmesine karşı duyarlı hale getirir.

Bu nedenle, son zamanlarda KYC dışı borsalara olan ihtiyaç arttı. Bu değiş tokuşlar, kişilerin kimlik ibraz etme zorunluluğu olmadan BTC‘de işlem yapmalarını sağlayarak, insanlara kişisel bilgilerini koruma ve herhangi bir gözetim olmaksızın güvenli bir şekilde bitcoin işlemi yapma olanağı verir.

Bitcoin’de KYC gereksinimleriyle birlikte gelen diğer riskler şunlardır:

  1. Kimlik Hırsızlığı:

Bir borsaya kaydolmak sizi yalnızca kanun yaptırımlarına karşı hassas ve izlenebilir kılmakla kalmaz, aynı zamanda kişisel gizliliğiniz için bir takım riskler de doğurur.

KYC toplama borsaları, bilgisayar korsanlarının müşterilerinden kişisel kimlik çalmaları için birer bal küpüdür. Blockchain analiz firması Chainalysis’e göre, borsalar 2019’da 2011’den bu yana herhangi bir yıldan daha başarılı saldırılarla karşılaştı .

Kimlik belgeleriniz genellikle kimlik sahtekarlığı yapan kişiler için çok değerlidir. Bir borsanın kimliğinizi sunucusunda tutmasına izin vererek, kişisel gizliliğinizi sızdırılma riskine sokarsınız. Bu, kimliğinizi korumak için genellikle zayıf güvenlik protokollerine sahip daha küçük borsalar kullanıldığında özellikle riskli hale gelir.

  1. Sansür

Borsalar, bitcoin’in kara listedeki adreslere gönderilmediğinden emin olmak için para çekme hedeflerini izlemek için genellikle blok zinciri gözetim şirketleriyle birlikte çalışır. Bu kara listeye alınan adresler genellikle narkotik ve silah ticaretini kolaylaştıran derin web karaborsalarıyla ilişkilendirilir.

Bitcoin’inizi borsanın kara listesindeki bir adrese çekecek olsaydınız, işlemi kolayca engelleyebilir ve sizi potansiyel olarak yüksek riskli bir müşteri olarak işaretleyebilir, bu da paranızın dondurulmasına veya hesabınızın başka işlemlerden yasaklanmasına neden olabilir.

EN İYİ KYC DOĞRULAMASI OLMAYAN BİTCOİN TRADE SERVİSLER

Kişisel kimlik göndermeye gerek kalmadan kripto para işlemleri yapmak isteyen kişiler için birkaç seçenek mevcuttur. Bu değiş tokuşlar genellikle, merkezi bir değiş tokuş yerine başka bir kişiyle doğrudan etkileşimde bulunduğunuz eşler arası (P2P) bir ağ kullanır. Aşağıdakiler en saygın platformlardan bazılarıdır:

HODL HODL

Hodl Hodl, kullanıcıların herhangi bir aracı olmadan veya kişisel kimlik belgeleri göndermelerine gerek kalmadan bitcoin işlemleri yapmaları için bir P2P platformudur. Bazı satıcılar kimlik gerektirir, ancak hepsi değil. Bu platform 3’te 2’lik bir çoklu imza emanet adresi kullanır. Bu, hem alıcı hem de satıcı için bir anahtar sağlar ve bir anlaşmazlık olması durumunda Hodl Hodl üçüncü anahtarı elinde tutar.

BİSQ

Bisq ayrıca masaüstü uygulaması aracılığıyla erişilebilen bir P2P platformudur. Bu platform, ek güvenlik için Tor ağında bulunur. Çoğu tüccar KYC bilgisi gerektirmez. Platform, alıcı ve satıcının her birinin bitcoin için bir anahtara sahip olduğu 2’si 2’lik bir multisig emanet sistemi kullanır. Bu, bitcoin’in herhangi bir tarafa taşınabilmesi için her iki tarafın da anlaşmaya varmasını gerektirir. Ayrıca, alıcı ve satıcı arasındaki tüm iletişim şifrelenir, böylece hiçbir üçüncü taraf konuşma geçmişini gözetleyemez.

YEREL KRİPTOLAR

Bu, dünyanın her yerinden tüccarlara ödeme yapmak için 40’tan fazla yöntemi destekleyen başka bir P2P platformudur. Platformdaki iletişim şifrelenir ve işlem sırasında ne alıcı ne de satıcı hile yapmasın diye emanet kullanılmaktadır.

KYC DIŞI BORSALARIN DEZAVANTAJLARI

KYC olmayan platformların gizliliğinizi kolluk kuvvetlerinden ve diğer üçüncü şahıslardan korumasına rağmen, daha popüler KYC borsalarına kıyasla birkaç dezavantaj vardır.

ÖZEL FİYAT

Bu tür platformlarda bitcoin satın almak veya satmak, genellikle piyasa fiyatının üzerinde bir maliyetle gelir. Tipik prim, platforma ve belirli satıcıya bağlı olarak genellikle yüzde 4 ila 10 arasında değişir.

DOLANDIRICI YATIRIMCILAR

Çoğu platform, müşterilerin satıcılarla ilk kez güvenle işlem yapmasına yardımcı olmak için genellikle satıcılar için bir inceleme sistemi kullanır.

Ne yazık ki, bazı tüccarlar insanları paralarından mahrum etmeye çalışacak. Neyse ki, çoğu platform, müşterilerin dolandırılmaya karşı korunmasına yardımcı olmak için bir anlaşmazlık çözüm sürecine ve emanet hizmetine sahiptir. İşlem süreci, normal, KYC uyumlu bir değişim kullanmak kadar sorunsuz olmayacaktır.

KYC ÜZERİNE SON DÜŞÜNCELER

Kimlik belgeleri bir kripto para borsasına gönderildiğinde, sonsuza kadar orada kalırlar. Bu bilgilerin silinmesi veya yok edilmesinin bir yolu yoktur. Bu nedenle, kaydolmayı seçtiğiniz borsalar konusunda dikkatli olmalısınız. Kendinizi bilgilerinizin sızdırılmasına veya kolluk kuvvetleri gibi istenmeyen üçüncü şahıslar tarafından izlenmeye açıksınız.

Neyse ki, kimliklerini korumakla ilgilenen kişiler, yukarıda bahsedilen P2P platformları gibi alternatif borsaları kullanabilirler.

Sonuç olarak, Bitcoin sansüre dayanıklı ve takma isim olacak şekilde tasarlandı. Kullanıcılar, P2P platformlarını kullanarak, Bitcoin’in başlangıçta üzerine inşa edildiği bazı ana ilkelerin korunmasına yardımcı olur.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu