HaberlerKripto Para Haberleri

Kriptoyla Çalışan Nükleer Silahlar: Kuzey Kore, Çalınan Kripto İle Füze Programına Fon Sağlıyor Son Dakika Haberi

Kriptoyla Çalışan Nükleer Silahlar: Kuzey Kore, Çalınan Kripto İle Füze Programına Fon Sağlıyor Son Dakika Haberi

Kuzey Kore’nin Çaldığı Paralar

Reuters tarafından görüldüğü üzere sızdırılmış bir BM raporuna göre, Kuzey Kore’nin silah programı, 2020 ile 2021 ortaları arasında siber saldırılar yoluyla çalınan kripto paralarla büyük ölçüde finanse ediliyor. BM’den uzmanlar şunları söyledi:

“Siber aktörler, 2020 ile 2021 ortaları arasında Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’daki en az üç kripto para borsasından 50 milyon dolardan (37 milyon £) fazla çaldı ve bu muhtemelen siber suç operasyonlarını çeşitlendirmeye yönelik bir değişikliği yansıtıyor”.

BM uzmanları, Kuzey Kore’nin yalnızca 2021’de siber saldırılar yoluyla yaklaşık 400 milyon dolar değerinde dijital varlığı ele geçirdiğini belirten geçen ayki bir Chainalysis raporuna atıfta bulundu .

NK’nin Korkunç Nükleer Programı

Raporda ayrıca, Kuzey Kore’deki füze denemelerinde ve diğer benzer nükleer silahlarla ilgili faaliyetlerde belirgin bir artışa işaret edildi. Ayrıca rapor, Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze programını geliştirmek için bu çalıntı fonları kanalize etmeye devam ettiğini özetledi.

Aslında, birden fazla kaynak, ülkenin yalnızca Ocak 2022’de dokuz balistik füze fırlattığını bildirdi; bu, ülkenin silah programı tarihinde bir ay içinde en yüksek fırlatma sayısıdır. BM, nükleer ve balistik füze programını engellemek için 2006’dan bu yana Kuzey Kore’ye yaptırımlar uyguluyor.

BM’nin Kuzey Kore Siber Suçluları Hakkında Raporları

Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımları izleyen bir BM uzman paneli, ülkenin nükleer programı için kripto fonlarını nasıl çaldığına dair süreci bildirdi. Raporlarına göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları tarafından yürütülen bu siber saldırılar, kimlik avı tuzakları, kod açıkları, kötü amaçlı yazılımlar ve gelişmiş sosyal mühendislikten oluşuyordu. Kötü niyetli aktörler, esas olarak kripto para borsalarını hedef alarak internete bağlı ‘sıcak’ cüzdanlarına saldırdı. Fonlar daha sonra Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) tarafından kontrol edilen adreslere aktarılıyor. Bu fonlar daha sonra, paraya çevrilmeden ve füze programına kanalize edilmeden önce izleri silmek için ayrıntılı ve dikkatli kara para aklama süreçlerinden geçirilir.

Dikkatinizi Çekebilir: UniX Gaming, Sandbox Metaverse’de King Maker Olarak Adlandırıyor Kendini

Panelin bir yıl önceki raporlarına göre, kimliği belirsiz bir ülke, Kuzey Kore’nin 2019’dan Kasım 2020’ye kadar yaklaşık 316,4 milyon dolar değerinde sanal varlık çaldığını belirtmişti. Ayrıca, bazı Güney Kore medya kuruluşları geçen yılın sonunda şunu bildirmişti: Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, kısa vadeli nakit akışı yerine ‘uzun vadeli’ bir taşımanın parçası olarak borsalardan 1,7 milyar dolar değerinde kripto para çalmıştı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu