HaberlerKripto Para Haberleri
Trend

Kripto’nun Yeniden Canlanmak İçin Gösterdiği Çaba Takdir Edilesi

Bitcoin, %20'ye varan yükselişin ardından geçen haftayı yatay bir şekilde kapattı. Bu arada FTX, yaptırımları ortadan kaldırmak için kripto kullanmanın kolay olmadığını söylüyor.

Kripto para birimlerinin bir sığınak olarak sürdürülebilirliği, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından fiat’a dijital alternatiflerin savunulmasından sonra zaten bir testle karşı karşıya.

Geçen haftanın başında %20’ye kadar yükselen ve yaptırımların ve çöken bir rublenin Rusları Bitcoin gibi kripto para birimlerine yönlendireceği spekülasyonları üzerine kısa bir süre 45.000 doları aştıktan sonra, orijinal dijital token Cuma gününe kadar başka bir risk varlığı gibi davranmaya geri döndü. Pazar günü 18:56 itibarıyla yaklaşık 38,390 dolardan işlem görüyor ve 28 Şubat’tan bu yana en düşük seviyesine yakın.

Bitcoin, küresel finansal krizin ardından geleneksel para sisteminin dışında alternatif bir para birimi olarak doğdu. O zamandan beri, bir değişim aracı ve hükümet kontrolünden bağımsız bir değer deposu olarak terfi etti. Savaş, cennet tartışmasını yeniden canlandırana kadar spekülasyon birincil kullanım durumu haline geldiğinden, bu kullanım durumları ikincil hale geldi.

WisdomTree Investments Inc’in küresel baş yatırım sorumlusu Jeremy Schwartz, “Bu, yanınızda getirebileceğiniz ve bankacılık sistemine tabi olmayacağınız parasal bir varlık” dedi. Bitcoin için.”

Dikkatinizi Çekebilir: Malezyalı Bir Kuruluş Yasadışı Bitcoin Madenciliğini Nasıl Durdurmaya Çalışıyor?

Schwartz, birçok yatırımcının kriptoyu hala spekülatif bir varlık olarak görmesine rağmen, geçen haftaki eylemlerin “nüfusun büyük bir bölümünün nakitlerini saklamak ve yanlarında götürmek için bir yere sahip olmak istediğini düşündürüyor.”

Kısa ralli aynı zamanda kripto para birimlerinin ABD ve NATO müttefiklerinin Rusya’ya uyguladığı yaptırımları aşmak için kullanılıp kullanılmayacağına dair tartışmayı da yeniledi. Politikacılar bile bu endişeyi dile getirdiler ve Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren kripto paranın Rusların ve diğer ülkelerin kendilerinin “yaptırımdan korunmaya” yardımcı olmak için kullanabilecekleri “gölge bir dünya” olduğunu söyledi.

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ve borsanın Amerikan kolunun başkanı olan Brett Harrison, bir blog yazısında yaptırımları aşmak için kripto kullanmanın o kadar kolay olmadığını yazdı.

“Dünyanın Rusya’nın Ukrayna ile agresif çatışmasına olan ilgisi, kripto para birimlerinin yeni her yerde bulunmasıyla birleştiğinde, şu anda tüm büyük medyada sorulan doğal soruyu yarattı: kripto para birimi yaptırıma tabi taraflar tarafından ABD yaptırımlarından kaçınmak için kullanılabilir mi?” Dediler. “Kısa cevap: hayır.”

Veriler de bunu doğruluyor gibi. Chainalysis’e göre, ruble cinsinden kripto faaliyeti 3 Mart’ta sadece 34.1 milyon dolardı. Bu, 24 Şubat’ta 70,7 milyon dolarlık son zirveden ve Mayıs 2021’deki 158 milyon dolarlık rekordan önemli ölçüde düştü.

Ortaya çıkan daha yüreklendirici bir gelişme, kripto yoluyla Ukrayna’ya akan bağışlarla ilgiliydi. Ukrayna Dijital Dönüşüm bakan yardımcısı Alex Bornyakov Cuma günü yaptığı açıklamada, bu şekilde yaklaşık 50 milyon dolar toplandığını ve ülkenin bu miktarın birkaç gün içinde ikiye katlanmasını beklediğini söyledi. Josh Olszewicz tarafından Valkyrie’de yapılan bir analiz, Bitcoin, Ether, Polkadot, Solana, Dogecoin ve diğerleri aracılığıyla yapılan bağışları içeren girişleri gösteriyor.

Haftanın bir bölümünde Bitcoin, hisse senetlerini olağan yansıtma eyleminden kısaca ayrılırken, bazıları bu eğilimin sürmeyebileceğini öne sürdü – Galaxy Digital Holdings’ten Michael Novogratz, dijital jetonun ilişkisiz bir varlık haline geldiğini varsaymaya karşı uyardı.

Coinbase Global Inc.’in kurumsal araştırma başkanı David Duong, “Küresel finansal sisteme daha geniş çapta gelen şok ışığında kripto ve diğer risk varlıkları arasındaki mevcut performans farklılığını sürdürmek zor” diyor. Duong, son kripto rallisini kısmen teknik faktörlere borçlu. Bir notta, “Ukrayna’nın işgali, piyasaları geçen ayın sonunda yoğun bir şekilde tasfiye etmeye zorladı” diye yazdı. “Diğer faktörlerin yanı sıra, konumlandırma, kripto pazarlarının geri çekilmesine yardımcı oldu, ancak istikrarsız bir dengede kaldıklarını düşünüyoruz.

Interactive Brokers LLC’nin baş stratejisti Steve Sosnick, kısa bir süre için Bitcoin’in son zamanlarda teknoloji hisseleri ile aynı şekilde hareket etme eğiliminden çıktığını söylüyor – ancak bu azalıyor. Rublenin çöküşünden önce elinde tutan biri için sağlam bir hedge olurdu, “ama şimdi bir değişim aracı olarak kullanmak için ruble açısından çok değerli ve değişken” dedi.

“Kriptoların kriz zamanlarında gerçekten test edilecek kadar uzun süredir ortalıkta bulunmadığını akılda tutarak, altının bile bir finansal kriz sırasında her zaman yükselmediğini hatırlamak önemlidir” dedi. “Ayrıca, bir hedge’nin toparlanması gerekmediğini unutmayın – sadece değerini koruması gerekir. Bu anlamda Bitcoin iyi iş çıkardı.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu