HaberlerKripto Para Haberleri

Kriptolar, Rusya’nın yaptırımları aşması için bir çıkış yolu sunabilir mi?

  • Bitcoin daha önce, yüksek enflasyon ve beklenen faiz artışları tarafından engellenen belirsiz bir piyasa karşısında parayı korumak için bir riskten korunma aracı olarak düşünülmüştü.

  • Avrupa Birliği’nin yaptırımları Kremlin’i hedef alırken, ABD yaptırımları Rus bankalarını ve devlete ait işletmeleri hedef aldı.

  • Kripto para biriminin yükselişi ve bankacılık sistemini alt etme yeteneği, bu yaptırımların gücünü ve etkinliğini tehdit ediyor.

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş , tüccarların yüksek riskli girişimlerden giderek daha fazla çekinmesiyle Bitcoin ve genel kripto piyasası üzerinde büyük baskı yarattı.

Bitcoin daha önce, yüksek enflasyon ve beklenen faiz artışları tarafından engellenen belirsiz bir piyasa karşısında parayı korumak için bir riskten korunma aracı olarak düşünülmüştü.

Bununla birlikte, Rusya’nın geçen Perşembe günü Ukrayna’yı işgal etmesinin hemen ardından, Bitcoin’in fiyatı dik bir düşüş yaşadı ve 35.000 ABD Dolarının altına düştü. O zamandan beri, 28 Şubat Pazartesi günü bu makaleyi yazarken 38.000 ABD Dolarına ulaştı.

Rusya yaptırımları aşmak için kripto mu kullanıyor?

ABD, geçen hafta Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak Rusya’ya yaptırım uyguladı.

Avrupa Birliği’nin yaptırımları Kremlin’i hedef alırken, ABD yaptırımları Rus bankalarını ve devlete ait işletmeleri hedef aldı. ABD yaptırımları, Rus oligarkları için geleneksel bankacılık sistemi aracılığıyla para transferini zorlaştırdı ve bu da birçok kişinin bankaların bu yaptırımları aşmak için Bitcoin veya diğer kriptolara para koyabileceğine inanmasına neden oldu.

Dikkatinizi Çekebilir: ‘Madencilik’ kripto para birimleri gerçek dünyayı kirletiyor

#Kripto haberleri, #Rusya yaptırımları aşmak için kripto kullanıyor

Geçmişte ABD’nin yaptırımları, ülkelerin uluslararası hukuka uymasını sağlamada güçlü bir diplomatik araç olduğunu kanıtladı. Bununla birlikte, kripto para biriminin yükselişi ve bankacılık sisteminin yanından geçme yeteneği, bu yaptırımların gücünü ve etkinliğini tehdit ediyor.

Bu, kriptoyu ilginç bir konuma getiriyor. Kripto para biriminin destekçileri, uzun süredir üçüncü taraf kuralından bağımsızlığını destekliyor. Şimdi açık ki, kriptonun bağımsız doğası, haydut ülkelerin radar altında para işlemesine izin veriyor.

Kriptonun anonimliğini daha da artırmak için, Rusya tarafından geliştirilen araçlar, işlemlerin kaynağını gizlemek için tasarlanmıştır. Kripto para birimlerinin doğası, tüm işlemlerin blok zincirine kaydedilmesi ve böylece şeffaf hale getirilmesidir.

Bu nedenle, Rusya’nın kendi merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan “dijital ruble” tasarladığı ve bu sayede ülkeyi uluslararası ticaret yapmak için ABD dolarına daha az bağımlı hale getirdiği bildiriliyor.

Burada bahsetmeye değer, geçmişte Kuzey Kore ve İran da aynısını yaptı. Bir BM raporuna göre, Kuzey Kore daha önce nükleer programını finanse etmek için kripto para birimi çalmak için fidye yazılımı kullandı.

Tüm bunlar, kripto para biriminin ortaya çıkışının uluslararası ilişkilerin yürütülme şeklini değiştirdiğini söylemek içindir.

Sonuç olarak

Bitcoin on yıldan fazla bir süredir var olduğundan, fiat para birimine uygulanabilir bir alternatif olarak geçerliliği bir tartışma konusu olmuştur. Bu belki de Bitcoin’in gerçek değerinin ilk kez test edilmesidir.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu