HaberlerKripto Para Haberleri

Kripto Yatırımcıları Daha Zengin. Ne Kadar Harcadıklarını Kimse Bilmiyor.

CoinMarketCap’e göre, küresel olarak şu anda yaklaşık 2 trilyon dolar değerinde olan kripto para birimlerinde büyük bir servet yaratıldı. Bu, diğer birçok varlık sınıfına kıyasla sönük kalırken, hızla yükseldi. FactSet’e göre, kriptonun küresel değeri, S&P 500’ün piyasa değerindeki yaklaşık 9 trilyon dolarlık yükselişine kıyasla, geçen yıl yaklaşık 1,5 trilyon dolar arttı.

Kripto serveti, yükselen hisse senedi veya ev fiyatlarından elde edilen kazançlardan bazı önemli şekillerde harcamak daha zor olabilir ve bu da genel ekonomik faaliyet üzerindeki etkisini tahmin etmeyi zorlaştırır. Ancak bu zenginliğin ekonominin geri kalanından nasıl süzüldüğünü düşünmeye başlamanın zamanı geldi.

Dikkatinizi Çekebilir: Sequoia Capital, 500 Milyon Dolar – 600 Milyon Dolarlık Kripto Fonu Duyurdu

Bazı kripto zenginlikleri artık günlük olarak harcama yapmak için filtreleniyor olabilir. Yalnızca bazı tüccarlar doğrudan ödeme olarak kriptoyu kabul etse de, Coinbase Global COIN gibi firmalar -7.71% ve PayPal Holdings PYPL-4.83% tipik enstrümanlar aracılığıyla onunla ödeme yapmayı mümkün kılıyor . Bunlar, kripto varlıkları tarafından finanse edilen kartlar veya dijital cüzdanlardır. Visa , Ekim 2020’den 2021’in sonuna kadar kripto bağlantılı banka kartlarına yaklaşık 6 milyar dolarlık ödeme hacmi atfetti. Bu kulağa büyük geliyor, ancak şimdilik genel kovada bir düşüş. Visa’nın küresel borç hacmi geçen yıl 1 trilyon doların üzerinde arttı.

Bir engel, ABD’de kripto harcamanın vergi amaçlı satmak gibi olmasıdır. Ayrıca, fiyatların nihayetinde çok daha yüksek olacağını düşünen uzun vadeli inananlar için de lanetli olabilir. 2010 yılında iki Papa John’s pizzası almak için 10.000 bitcoin ödeyen adamın uyarıcı hikayesini hatırlayın; bu madeni paraların değeri şimdi 400 milyon doların üzerinde olacaktı.

Zenginler için hisse senedi portföyleri, yatırımları ile teminat altına alınan düşük faizli krediler almak gibi bir “al, ödünç al, öl” manevrası kullanılarak satış yapılmadan harcanabilir. Bu tür güvenli krediler kriptoda da ortaya çıkıyor. Kripto destekli kredi sunan bir dizi firma ve merkezi olmayan finans veya DeFi uygulamaları vardır. Örneğin, Milo Credit, bitcoin’i ev kredileri için teminat olarak kullanmak için bireylerle çalışmaya başladı.

Kriptoya sahip olarak veya kripto işletmeleri kurarak büyük servet elde eden bazı insanlar, varlıklarını üst düzey emlak piyasasında tanıtıyorlar. Ama daha tipik bir ipotek almaya çalışan herkes, örneğin Freddie Mac’ten garanti almaya hak kazanan biri gibi, kripto varlıklarını kullanmakta sorun yaşayabilirler. Geçen yıl ipotek devi, kriptoda ödenen gelirin sayılamayacağını söyleyen ipotek nitelikleri için bir kılavuz yayınladı. Kripto varlıklar ayrıca, hisse senedi temettüleri gibi geri ödeme veya potansiyel gelir kaynakları için bir temel olarak sayılamaz. Ve kripto paranız karşılığında dolar ödünç alsanız bile, bu yükümlülüklerin borç-gelir oranınıza dahil edilmesi gerekir. Buna karşılık, satılabilir kripto olmayan finansal varlıklarla güvence altına alınan kredilerin dahil edilmesi gerekmez.

Elbette kripto satılabilir ve fiat para birimine dönüştürülebilir ve her ne amaçla olursa olsun kullanılabilir. Dördüncü çeyrekte aracı kurum Redfin tarafından ilk kez ev satın alanların yaklaşık % 12’si, kripto yatırımları satmanın peşinat ödemelerine yardımcı olduğunu söyledi. 2019’un üçüncü çeyreğinde yapılan bir ankette, ev alıcılarının %5’inden daha azı bunu söyledi.

John Burns Real Estate Consulting’in araştırma direktörü Rick Palacios Jr., daha fazla yaratıcının kriptoyu borçlunun varlıklarının bir parçası olarak görmeye çalışabileceğini ve bunun da yükselen ipotek oranlarına yanıt vermenin bir yolu olabileceğini tahmin ediyor. Bir kripto portföyünün düzeltilmiş bir kısmını 401(k) emeklilik hesabı gibi saymak, kredi spektrumunda daha fazla aşağı inmeden sigorta yapacak insan havuzunu genişletmenin bir yolu olabilir, diyor.

Bazı kripto zenginlikleri de dijital ekosistem içinde geri dönüştürülebilir. Varlık sınıfındaki inananlar, paralarını fiat para birimine dönüştürmek için istekli olmayabilirler. Bu nedenle, yeni madeni paralar satın almak için mevcut varlıklara karşı borç alarak veya değiştirilemez tokenler veya NFT’ler satın almak için kripto harcayarak çeşitlendirebilirler. NFT’leri satan veya “darp eden” kişiler, kazançlarını nakde çevirirlerse bunu geleneksel bir gelir kaynağı olarak görebilirler. Chainalysis, 2021’de NFT pazarları ve koleksiyonlarıyla ilişkili sözleşmelere en az 44 milyar dolar değerinde kripto para gönderildiğini tahmin ediyor. Bu, pop kültüründe bir sıçrama yaptı, ancak yine de son yıllarda büyüyen kripto servetinin bir kısmı.

Dijital alemde anlamlı bir servet yaratan birinin, sadece daha zengin hissettikleri veya gelecekte kriptoyu daha kolay kullanabilmeyi umdukları için bugün daha fazla harcama yapması da söz konusu olabilir. Ayrıca, birçok yatırımcının kriptoya daha fazla isteğe bağlı para koyması muhtemeldir. Bu kazançları, geleneksel emeklilik tasarruflarından daha fazla harcama veya kullanma eğiliminde olabilirler.

Gerçekten para olduğunu düşünseniz de düşünmeseniz de artık gerçek paradan bahsediyoruz. Kripto, hiç dijital token satın almamış insanlar için bile önemli olmaya başlıyor. Yatırımcılar ve ekonomik gözlemciler, sıçrayan bir TV reklamı yaptıkları kadar yakından izlemelidir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu