NedirRehber

Kripto Vergisi ve Kripto Düzenlemesi Nedir?

Servetinin ve popülaritesinin artması iyi bir şey olmaya devam ediyor. Alanın büyümesini çevreleyen bazı sorunlar var gibi görünüyor. Bu tür konulardan biri de Kripto Vergisi ve Düzenlemesidir. Birçok ülkenin finansal düzenleyicileri hala kripto para birimi kavramını kavramak için mücadele ediyor . Bu, görünüşte dünya çapında sınırlı kripto benimsemesine sahiptir. Ayrıca, bu eksiklikler kripto vergilerini ve Düzenlemeleri etkiledi. Bu sorunlar kripto alanı için önemli bir caydırıcıdır. Ancak ülkeler adil bir vergi politikası yayınlarsa, kripto sektörüne yardımcı olacaktır. Bu yazımızda kripto vergisinden uzun uzun bahsedeceğiz.

Kripto Vergisi ve Kripto Düzenlemesi Nedir?

Kripto vergisi, kripto para birimindeki kazançlardan finansal düzenleyicilere ödenen ücrettir. Düzenleyicilerin kripto vergilendirme konusunu ciddiye aldıklarını da belirtmekte fayda var. Temerrüt edenler, herhangi bir ödeme temerrüdü durumu ortaya çıkarsa büyük cezalarla karşı karşıya kalırlar.

Kripto düzenlemeleri, amacı kripto para birimi faaliyetlerine rehberlik etmek olan finansal düzenleyiciler tarafından çıkarılan yasalardır. Yönetmelikler hem tüccarları hem de firmaları faaliyetlerini yürütmeleri konusunda yönlendirmektedir . Bu yasalara uyulursa, Kripto yatırımcılarının, tüccarlarının ve hizmet firmalarının asla yasanın kara kitaplarına düşmemesini sağlayacaktır.

Kripto Vergisine Bir Bakış

Düzenleyiciler, kripto ticaretinin yüksek olduğu ülkelerde dijital varlıkları farklı şekilde sınıflandırdı. ABD IRS, kripto para birimlerini sermaye varlıkları olarak görüyor. Bu, bunların satışından elde edilen kârların vergiye tabi olduğu anlamına gelir. Varlıkları ne kadar süreyle elinizde tuttuğunuza bağlı olarak vergiler alınır. Örneğin, kripto tüccarları, bir yıldan daha kısa bir süre boyunca tutulan dijital varlıklar üzerinde kısa vadeli sermaye kazançları ödeyecek. Alternatif olarak, bir yıldan daha uzun bir süre için satın alınırsa, varlıklarının satışından elde edilen karlar üzerinden uzun vadeli sermaye kazancı vergisi ödeyeceklerdir.

IRS’ye göre, mal ve hizmet satın almak için kripto para biriminizi kullanırsanız, varlığın satışı olarak sınıflandırılır. Bu, kârınıza ve dijital varlığı ne kadar süreyle elinizde tuttuğunuza bağlı olarak sermaye kazançları vergisi borcunuz olacağı anlamına gelir. Mal ve hizmetler için ödeme olarak alınan madencilikten kazanılan kripto para birimleri vergiye tabidir. IRS’ye göre, kripto yatırımcıları ve tüccarları kazanılan kriptolar üzerinden vergi ödemek zorundadır. Bunun nedeni, onları düzenli vergilendirilebilir gelir olarak görmeleridir.

Dikkatinizi Çekebilir: Binance Anonim Bitcoin Ticaretini Zorlaştırıyor

Kripto Düzenlemesine Bir Bakış

Birçok kripto meraklısı, küresel olarak düzenleyicileri kripto alanının uygun şekilde düzenlenmesi için çağırdı. Bunun nedeni, analistlerin kriptonun benimsenmesinin uygun yasalarla artacağına inanmasıdır. Diğer bir neden ise ülkelerin kripto ticareti faaliyetlerini yasaklamak yerine düzenlemelere daha fazla odaklanması gerektiğidir. Bununla hükümet, kripto vergisinden büyük getiriler elde edecek. Ne yazık ki, Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde kripto ticareti yasaktır.

Analistler, bu ulusların kendi alanlarında kripto ticaret faaliyetlerine rehberlik edecek politikaları olmadığına inanıyor. Böyle bir ulusun tipik bir örneği, ekonomik merkez ve Afrika’nın devi olarak övünen bir ülke olan Nijerya’dır. Şu anda ülkede kripto para ticareti yapmak yasa dışıdır. Ülke, merkez bankası aracılığıyla, yılın başlarında kripto para ticaretinin yasa dışı olduğunu duyurdu. Ayrıca, dijital varlıklarla uğraşan vatandaşların kovuşturma ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

Apex finans kuruluşu o zamandan beri ticari bankalara kripto para birimine bağlı vatandaşların hesaplarını bloke etme talimatı verdi. Oldukça talihsiz olsa da analistler, ülkelerin kripto düzenlemelerini yasaklamak yerine ciddiye aldıklarına inanıyor. Onların görüşüne göre, kripto para birimi kalmaya geldi.

2021’de Kripto İçin Bazı Temel Düzenlemeler, nelerdir?

Kripto ticaretinin öne çıkmasıyla, ülkeler varlıkları düzenlemek için farklı yaklaşımlar benimsedi. ABD’de kripto para birimleri Menkul Kıymetlerdir. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Banka Gizliliği Yasası (BSA) kapsamında Kripto Borsasını düzenler. Yatırımcılar AML/CFT yükümlülüklerine uymalı ve Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) kapsamında kayıt yaptırmalıdır. Kanada ayrıca kripto ticareti faaliyetlerinin yasal olduğu başka bir ülkedir.

Kanada Mali İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi (FINTRAC) varlıkları düzenler. 2021, ülkenin kripto topluluğu için önemli bir yıldı. Bunun nedeni, Bitcoin borsada işlem gören fonunun ve Ethereum borsada işlem gören fonunun lisansıydı. Kuzey Amerika hükümeti, kripto borsalarını AML/CFT düzenlemelerine uygun olarak Money Service Business (MSB) olarak sınıflandırır. Kanada’daki operasyonlarını başlatmak için borsaların FINTRAC’tan bir lisans alması gerekir. Birleşik Krallık, ABD ve Kanada ile benzer düzenlemelere sahiptir. Bununla birlikte, şu anda Finansal Davranış Otoritesi (FCA) tarafından lisanslanan borsaların Kripto türevleri ticareti sunmasını yasaklamaktadır.

Asya’da Kripto Düzenlemesi

Çin, Japonya, Singapur ve Güney Kore, kripto para birimi alanında Asya’nın en büyük oyuncuları. Bu, Çin hükümetinin kripto para madenciliği konusundaki baskılarına rağmen. Mayıs 2021’in başlarında, Çin hükümeti ülkede kripto madenciliğini yasakladı. Davayı takiben, onun apeks mali düzenleyicisi olan Çin Halk Bankası (PBOC), Kripto borsalarının faaliyet göstermesini de yasakladı.

Neyse ki, Japonya’daki düzenleyiciler kripto ve borsalara yönelik umut verici bir yaklaşım benimsiyor gibi görünüyor. Öncelikle Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), tüm kayıtlı borsaların AML politikalarına uymasını bekler. İkinci olarak, FSA kripto para birimlerindeki kazançları çeşitli gelirler olarak sınıflandırır. Bununla, sahipleri onlara az vergi ödemek zorundadır. Bununla birlikte, kripto sahipleri uzun vadeli sermaye kazançları üzerinden vergi ödemediği için Singapur’un Asya’daki en iyi kripto vergi politikasına sahip olduğu görülüyor. Düzenleyicisi, Singapur Para Otoritesi (MAS), Kripto Borsalarına lisans veriyor. Kripto para birimini doğru anlıyor gibi görünüyor ve dijital varlık ticaretini sağlam bir gelecek yatırım aracı olarak görüyor.

Birçok ülke, Avrupa, Amerika ve Asya’nın bazı bölgelerinde kripto vergisi fikrini sıraladı. Afrika, 2021’de kripto para birimini benimsemenin en yavaş olduğu yer gibi görünüyor. Küresel olarak kripto analistleri, Afrika ve Asya’da kripto benimsemenin geleceği konusunda iyimser. Düzenleyiciler daha iyisini yaparsa, kripto para biriminin gelişmesi için küresel merkezler haline gelebileceklerine inanıyorlar.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu