HaberlerKripto Para Haberleri

Kripto topluluğu, dijital para biriminin tamamen yasaklanması çağrısına nasıl tepki verdi?

Hindistan kripto topluluğu, Hindistan Merkez Bankası (RBI) kripto para birimlerini yasaklamak için güçlü bir gerekçe sunsa bile, teknolojinin ülkenin finansal sistemini dönüştürme, istihdam fırsatları yaratma ve ekonomik beklentilerin kilidini açma potansiyeline sahip olduğunu savunmaya devam etti. “hükümet kontrollerinden kaçmak için bir felsefe tarafından destekleniyor.”

RBI Başkan Yardımcısı T. Rabi Sankar, 14 Şubat’ta kripto ile ilgili endişeleri dile getirerek, kripto para biriminin, varlığın veya emtianın tanımlanamayacağını ve bunun resmi finansal sistemin dışında tutulmasının bir nedeni olduğunu söyledi. Dijital para birimini yasaklamanın “belki de Hindistan’a açık olan en tavsiye edilen seçenek” olduğunu söyledi.

Mirror Now, Pint Wallet CEO’su Manoj Jain’in aktardığına göre, kripto para birimini yasaklamak zor olsa da, hükümet vergilendirmeyi kullanabilir ve dijital para birimlerini kontrol etmek için KYC düzenlemesi getirebilir.

The Economic Times’ın aktardığına göre, kripto eğitim platformu Bitinning’in kurucusu Kashif Raza, RBI’nin kripto para birimleriyle ilgili endişesinin dünyadaki diğer birçok ülkenin merkez bankaları tarafından yükseltilen alarmlarla uyumlu olduğunu söyledi.

CoinSwitch’in Kurucusu ve CEO’su Ashish Singhal, Economic Times’a verdiği demeçte, hükümet ve düzenleyiciler sektöre istişari bir yaklaşım benimsedi, bu hoş bir hareket. Singhal, Hindistan’ın ABD, Dubai ve Singapur gibi dijital para birimleri hakkında aşamalı olarak düşündüğünü görmenin de çok cesaret verici olduğunu söyledi.

Dikkatinizi Çekebilir: Super Bowl’da kripto reklamları ses getirdi; Coinbase reklamı uygulamasını çökertiyor

BuyUcoin CEO’su Shivam Thakral, The Economic Times’a verdiği demeçte, dijital para birimleri sağlıklı bir düzenleyici ortamda beslenirse, ülkenin finansal sistemini dönüştürme potansiyeline sahipler.

Daha önce, bir web seminerinde konuşurken, kripto borsası WazirX’in Kurucusu ve CEO’su Nischal Shetty, Hindistan’ın dijital para birimini doğru zamanda tanıdığını ve bunun ülkeye büyük bir fırsat sunduğunu söylemişti.

Kripto para birimlerinin Ponzi planlarından daha kötü olabileceğini söyleyen Rabi Sankar, bunların içsel bir değeri olmadığını ve ayrıca KYC rejimi gibi finansal bütünlüğü baltaladığını söyledi.

Rabi Sankar, Hindistan Bankalar Birliği’nin (IBA) 17. Yıllık Bankacılık Teknolojisi Konferansı ve Ödülleri’nde yaptığı konuşmada, “Kripto para birimleri, düzenlenmiş finansal sistemi atlamak için özel olarak geliştirildi.” Dedi.

RBI’nin duruşu, Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’ın hükümetin ve merkez bankasının kripto para birimlerinin tedavisi konusunda aynı sayfada olduğunu söylemesinin hemen ardından geliyor.

The Times of India, FM’in aktardığına göre, “Hükümet ne yaparsa yapsın, Hindistan Merkez Bankası ile istişarelerde bulunuyor ve görüşmeler yapıyoruz ve bu nedenle telefonları alıyoruz” dedi.

11 Şubat’ta RBI Valisi Shaktikanta Das, kripto para birimlerinin ülkenin finansal ve makroekonomik istikrarı için büyük bir tehdit olduğunu söyledi. Merkez bankası başkanı, yatırımcıları riskleri kendilerine ait olmak üzere dijital para birimlerine yatırım yapacakları konusunda uyardı.

Das, daha önce düzenlediği basın toplantısında, “ (yatırımcılar) bu kripto para birimlerinin hiçbir dayanağı (varlığı)… lalesi bile olmadığını unutmamalı ” demişti.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu