HaberlerKripto Para Haberleri

Kripto suçu 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 14 milyar dolara ulaştı

Dijital varlıklar dünya çapında popülerlik kazandıkça, kripto suçluları da büyük karlar elde etti. Chainalysis’in 2022 Crypto Crime raporu, dolandırıcılık gelirinde bir sıçrama olduğunu gösteriyor.

Rapora göre, yasadışı işlemler yaklaşık yüzde 80 artarak 14 milyar dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Öte yandan, toplam işlem hacmi yüzde 567 oranında artarak yasal işlemlerin cezai işlemleri geride bıraktığını gösterdi.

Bununla birlikte, çoğu suç faaliyeti, DeFi projeleri veya merkezi olmayan finans dahil, merkezi olmayan finans (DeFi) kategorisinde rapor edildi.

DeFi, yasadışı faaliyetlerde yıldan yıla en büyük büyümeyi gördü. 2020’de DeFi platformlarından yaklaşık 162 milyon dolar değerinde kripto para çalındı. Bu, 2019’da DeFi platformlarından çalınan toplam fonlarda yüzde 335’lik bir artıştı. Chainalysis raporuna göre 2021’de bu rakam yüzde 1.330 arttı.

Dikkatinizi Çekebilir: Warren Buffett’ten Berkshire, kripto dostu Nubank’a 1 milyar dolar yatırım yaptı

Dolandırıcılık geliri yaklaşık 7,8 milyar dolar değerinde kripto para birimine yükseldi. Bunun 2,8 milyar dolardan fazlası halı çekme işlemlerinden geldi. Halı çekme, geliştiricilerin yatırım fırsatları yaratmak için meşru görünümlü bir kripto para projesi oluşturduğu ve ardından yatırımcıların parasını alıp ortadan kaybolduğu yeni bir dolandırıcılık türüdür. 2021’de halı çekme nedeniyle kaybedilen toplam dolandırıcılık değerinin yaklaşık yüzde 90’ı, CEO’sunun ortadan kaybolmasının ardından kullanıcıların para çekme yeteneklerini durduran Türk kripto şirketi Thodex’e atfediliyor.

Yasadışı fonların aklanması için DeFi protokollerinin kullanımında da önemli bir artış görüldü.

Rapora göre, rakamlar hikayenin tamamını anlatmıyor. 2021’de toplam işlem hacmi 15.8 trilyon dolara ulaştığından, daha fazla siber suçlunun kripto para kullanması şaşırtıcı değil. Meşru kripto para biriminin büyümesi, hala suç kullanımının büyümesini geride bırakıyor.

Bir başka umut verici gelişme, yasa uygulayıcının yasadışı olarak elde edilen kripto para birimini ele geçirme kabiliyetinin artmasıdır. Rapora göre, Kasım 2021’de IRS Suç Araştırmaları 3,5 milyar doların üzerinde kripto para birimine el koydu. Dünyanın dört bir yanındaki diğer ajanslar da büyük nöbetler gerçekleştirdi.

Son zamanlarda, İsrail Ulusal Bürosu, terörün finansmanıyla bağlantılı bir terörle mücadele finansmanı davasında açıklanmayan bir miktara el koydu. Diğer büyük ele geçirmeler arasında ABD Adalet Bakanlığı tarafından bir kripto para dolandırıcılığı soruşturmasında ele geçirilen 56 milyon dolar ve Colonial Pipeline saldırısının arkasındaki fidye yazılımı grubundan ele geçirilen 2,3 milyon dolar yer alıyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu