HaberlerKripto Para AnalizleriKripto Para Haberleri

Kripto, Rus Yaptırımından Kaçınmak İçin Önemli Bir Seçenekmidir?

2021’in sonuna kadar bile, Rus merkez bankası, merkez bankası dijital para birimi CBDC’yi benimsemesi ve kripto para birimleri üzerindeki olumsuz duruşunun katı olması nedeniyle diğer merkez bankalarının çoğuna oldukça benzer bir yol izliyor gibi görünüyordu.

Ancak, Rusya maliye bakanlığı hükümete kripto varlıkları yasallaştırmak için lobi yapmaya başladığında, her şey değişti, bu öncekinden tamamen farklı bir duruş. Sonra başbakan Vladimir Putin maliye bakanlığının tarafına geçtiğinde, mesele hızla kripto lehine çözüldü.

Dikkatinizi Çekebilir: Coinbase, Düşüşe Rağmen Kripto Varlıklarını İkiye Katladı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde güncel olaylar ortaya çıktıkça, Putin’in kafasında kripto paranın, ülkesinin önüne geleceğini bildiği pek çok mali yaptırımdan kaçmasına yardımcı olacak son derece yararlı bir araç olduğu açıkça görülüyor.

ABD’nin buna hazırlıklı olmayacağı gerçeği, Politico dergisindeki bir makalede, eski Hazine yaptırımları çarı Stuart Levey tarafından kabul edildi:

“Yaptırımlara tabi kişilerin değer taşımasını ve kripto para takma adını kullanarak faaliyet göstermesini engellemek açısından olmamız gereken yerde olduğumuzu düşünmüyorum. ABD’de bu riskle tam olarak boğuştuğumuzu düşünmüyorum.”

Makalede yazar, kripto kullanımıyla yaptırımların nasıl köreltilebileceğini kısaca ortaya koydu:

“Hızla gelişen dijital pazarlar, Ukrayna’nın işgalinin ardından zengin Rusları ve devlet destekli kurumları ABD finans sisteminden kesmek için tasarlanan ağır cezaları yıkmak için yeni yollar yarattı. Moskova’nın artık yüksek riskli borsalar ve halka açık blokajlardaki işlem akışını izleme yeteneğini karıştıran karıştırma hizmetleri için bir yuva ile kripto pazarları, Rus varlıklarını dondurma girişimlerini köreltebilir.”

Merkezi olmayan finans gibi kripto içindeki sektörler Rusya tarafından kullanılabilir. DeFi, bir kullanıcının herhangi bir üçüncü taraf aracıya dokunmadan varlıkları transfer etmesini sağlayan peep-to-peer ağlara sahiptir.

Karıştırıcılar gibi hizmetler de kullanılabilir, ancak taşınması gereken çok büyük miktarda para göz önüne alındığında, Chainalysis gibi blok zinciri analiz şirketleri büyük olasılıkla bu tür büyük para hareketlerinin parmak izlerini tespit edebilir. Kriptoyu daha sonra itibari para birimine çevirmek de sorunlu olabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu