HaberlerKripto Para Haberleri

Kripto romantizm dolandırıcılığı: Bu Sevgililer Günü’nde nelere dikkat etmelisiniz?

Kripto para birimlerinin hızlı yükselişiyle dolandırıcılar, onları çalmak için kitaptaki her numarayı kullanıyor. Yeterli bilgi veya araştırma olmadan piyasaya giren saf yatırımcılardan yararlanırlar. Ve Sevgililer haftasına girerken, dolandırıcıların ana hedefi romantikler olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu (FBI), romantizm dolandırıcılığı olarak adlandırdıkları şeylere karşı bir uyarı yayınladı. Bu uyarı, ajansın Sans Francisco Körfezi bölgesindeki İnternet Suçları Şikayet Merkezi’ne (IC3) yapılan çeşitli şikayetlerden sonra gelir. FBI raporuna göre, sadece FBI San Francisco bölümünün topraklarındaki kurbanlar, 2020’de 35 milyon doların biraz üzerinde olan romantizm dolandırıcılığına kıyasla 64 milyon dolardan fazla kaybetti.

FBI, ‘aşk dolandırıcılığı’nı, kötü niyetli bir aktörün sahte bir hesap oluşturduğu ve kurbanları çevrimiçi romantik bir ilişki umuduyla cezbetmeye çalıştığı bir dolandırıcılık olarak tanımlar. Dolandırıcı daha sonra onları para transfer etmeye ikna etmeye devam eder. Dolandırıcılık kurbanları hem erkek hem de kadın olabilir.

Ancak romantizm dolandırıcılıkları Sans Francisco bölgesiyle sınırlı değildir. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından, romantizm dolandırıcılıklarının ülkenin her yerinde ve tüm yaş gruplarında gerçekleştiğini gösteren raporlar var.

Dikkatinizi Çekebilir: Bugün kripto para fiyatları: Bitcoin, Ethereum düştü; Shiba Inu yükseliyor; İşte daha geniş kripto piyasası trendleri

Bir Bitcoinist makalesine göre, şüpheli olmayan kurbanların maruz kaldığı bildirilen kayıplar 2021’de kabaca 547 milyon dolar oldu. Bireyler tarafından bildirilen medyan kayıp yaşla birlikte arttı. Bitcoinist, FTC’den alıntı yaparak, 70 yaş ve üstü olanlar ortalama 9,000 dolar zarar bildirirken, 18 ile 29 yaş arasındakiler için 750 dolar civarındaydı.

IC3, yalnızca 2020’de aşk dolandırıcılığıyla ilgili 20.000’den fazla şikayet aldı. Bu çoğunlukla Sans Francisco bölgesiyle sınırlıydı.
FBI uyarısında, “FBI San Francisco, romantik dolandırıcıların bireyleri kripto para birimine yatırım yapmak veya ticaret yapmak için para göndermeye ikna ettiği yükselen bir trend gördü” dedi.

Tipik bir romantizm dolandırıcılığı nasıldır?

Romantik bir dolandırıcılık, önce potansiyel kurbanla güven ve bağımlılık oluşturan dolandırıcıyla masum bir etkileşim gibi görünüyor. Kurbanın güvenini kazandıktan sonra, dolandırıcı onlara sahte veya şüpheli bir platform kullanarak hileli bir yatırım fırsatı sunacaktır. Mağdurlar sık ​​sık ek yatırımlar yapmaya ikna edilebilir.

Dolandırıcılar, para çekme veya minimum bakiye gereksinimlerine ilişkin ücret/ücretleri gerekçe göstererek kurbanlara yatırımları geri çekmemeleri konusunda tavsiyelerde bulunur. Dolandırıcılık, kurbanlara para çekme işlemlerini iptal etmek için bir bağlantı içeren bir metin mesajı göndermeyi de içerebilir. Bağlantı, bir Cointelegraph raporuna göre kullanıcıları giriş bilgilerini toplamak için tasarlanmış sahte bir web sitesine yönlendiriyor.

Dolandırıcılar, sağlık veya finansal acil durumlar talep ederken yardım için ricalar da dahil olmak üzere birden fazla hikaye örebilir.

Romantik dolandırıcılıklardan nasıl kaçınılır?

FBI, insanların dikkatli olmaları ve yalnızca çevrimiçi etkileşimler yoluyla tanıdıkları kuruluşlardan yatırım tavsiyesi almamaları gerektiğini söyledi. Ayrıca, çevrimiçi tanıştığınız kişilerle herhangi bir finansal bilginin paylaşılmaması konusunda da uyardı.

FBI, insanları “özel yatırım fırsatlarına sahip olduğunu iddia eden ve sizi hızlı hareket etmeye çağıran kişilere karşı dikkatli olmaya” çağırdı.

FTC’nin raporlarına göre, çevrimiçi flört, dolandırıcılar için en büyük oyun alanlarından biridir. İnsanlar, son beş yılda aşk dolandırıcılığı nedeniyle 1,3 milyar dolardan fazla kaybettiklerini bildirdiler. FTC’ye göre, kripto para biriminin popülaritesi romantizm dolandırıcılığını hızlandırıyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu