Kripto Para Haberleri

Kripto Paranın Faydaları, İşte o 8 Neden!

Kripto para son birkaç yılda son derece popüler hale geldi, ancak birçok tüketici ve yatırımcı tüm bu kargaşanın ne hakkında olduğunu merak ediyor olabilir. Yerel para birimi çoğu şey için iyi çalışıyorken neden biri kripto para birimini seçsin? Neden biri kripto para birimine yatırım yapsın?

Aslında, kripto para birimini kullanmanın ve yatırım yapmanın birçok avantajı vardır. İşte dikkate alınması gereken en önemli sekiz fayda.

Kripto para biriminin 8 faydası

  • İşlem hızı
  • İşlem maliyetleri
  • Ulaşılabilirlik
  • Güvenlik
  • Mahremiyet
  • Şeffaflık
  • Çeşitlendirme
  • Enflasyon koruması

1. İşlem hızı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birine para göndermek istiyorsanız, parayı veya varlıkları bir hesaptan diğerine kripto para biriminden daha hızlı taşımanın birkaç yolu vardır. ABD finans kurumlarındaki çoğu işlem üç ila beş gün içinde tamamlanır. Bir banka havalesi genellikle en az 24 saat sürer. Hisse senedi alım satımları üç gün içinde yerleşir.

Ancak kripto para birimi işlemlerinin avantajlarından biri, birkaç dakika içinde tamamlanabilmeleridir. İşleminizin bulunduğu blok ağ tarafından onaylandığında, tamamen kapatılır ve fonlar kullanılabilir hale gelir.

2. İşlem maliyetleri

Kripto para biriminde işlem yapma maliyeti, diğer finansal hizmetlere kıyasla nispeten düşüktür. Örneğin, yerel bir banka havalesinin 25 $ veya 30 $’a mal olması nadir değildir. Uluslararası para göndermek daha da pahalı olabilir.

Kripto para işlemleri genellikle daha ucuzdur. Ancak, blok zincirine olan talebin işlem maliyetlerini artırabileceğini unutmamalısınız. Buna rağmen, medyan işlem ücretleri, en sıkışık blok zincirlerinde bile banka havalesi ücretlerinden daha düşük kalır.

Dikkatinizi Çekebilir: İlk NFT’mi Alırken Beni Korkutan Şey

3. Erişilebilirlik

Herkes kripto para birimini kullanabilir. Tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar veya akıllı telefon ve bir internet bağlantısı. Bir kripto para cüzdanı kurma süreci, geleneksel bir finans kurumunda hesap açmaya kıyasla son derece hızlıdır. Kimlik doğrulama yok. Arka plan veya kredi kontrolü yok.

Kripto para, banka hesabı olmayanların merkezi bir otoriteden geçmek zorunda kalmadan finansal hizmetlere erişmesi için bir yol sunar. Bir kişinin geleneksel bir banka hesabı alamamasının veya almak istememesinin birçok nedeni vardır. Kripto para birimini kullanmak, geleneksel bankacılık hizmetlerini kullanmayan kişilerin kolayca çevrimiçi işlemler yapmasına veya sevdiklerine para göndermesine izin verebilir.

4. Güvenlik

Birisi kripto cüzdanınız için özel anahtara erişim sağlamadıkça, işlemleri imzalayamaz veya fonlarınıza erişemez. Ancak, özel anahtarınızı kaybederseniz, paranızı geri almanın da bir yolu yoktur.

Ayrıca, işlemler, blok zinciri sisteminin doğası ve işlemleri doğrulayan dağıtılmış bilgisayar ağı tarafından güvence altına alınır. Ağa daha fazla bilgi işlem gücü eklendikçe, daha da güvenli hale gelir.

Ağa yapılacak herhangi bir saldırı ve blok zincirini değiştirme girişimi, ağın geri kalanı defterin doğruluğunu doğrulamadan önce birden fazla bloğu doğrulamak için yeterli bilgi işlem gücü gerektirecektir. Bitcoin ( CRYPTO :BTC ) veya Ethereum ( CRYPTO :ETH ) gibi popüler blok zincirleri için bu tür saldırılar aşırı derecede pahalıdır.

Saldırıya uğramış kripto para hesaplarının örnekleri, genellikle merkezi bir borsada zayıf güvenliğe bağlıdır. Kripto varlıklarınızı kendi cüzdanınızda tutarsanız, çok daha güvenlidir.

Kripto Paranın Faydaları, İşte o 8 Neden!
Kripto Paranın Faydaları, İşte o 8 Neden!

5. Gizlilik

Kripto para birimiyle işlem yapmak için bir finans kurumunda hesap açmanız gerekmediğinden, belirli bir düzeyde gizlilik sağlayabilirsiniz. İşlemler takma addır; bu, blok zincirinde bir tanımlayıcınız olduğu anlamına gelir – cüzdan adresiniz – ancak sizinle ilgili herhangi bir özel bilgi içermez.

Bu gizlilik düzeyi birçok durumda (hem masum hem de yasadışı) arzu edilebilir. Bununla birlikte, birisi bir cüzdan adresini bir kimliğe bağlarsa, tüm işlem verileri herkese açıktır. İşlemleri daha fazla maskelemenin birkaç yolu ve kripto para biriminin özel doğasını geliştirmek için mahremiyet odaklı birkaç madeni para vardır.

6. Şeffaflık

Tüm kripto para işlemleri, halka açık olarak dağıtılan blok zinciri defterinde gerçekleşir. Herhangi birinin bir cüzdan adresinden nereye, ne zaman ve ne kadar kripto para gönderdiği de dahil olmak üzere, herkesin işlem verilerini aramasına izin veren araçlar vardır. Herkes bir cüzdanda ne kadar kripto depolandığını da görebilir.

Bu şeffaflık seviyesi, hileli işlemleri azaltabilir. Birisi para gönderdiğini ve paranın alındığını kanıtlayabilir veya bir işlem için kullanılabilir paraya sahip olduğunu kanıtlayabilir.

7. Çeşitlendirme

Kripto para, yatırımcılara hisse senedi ve tahvil gibi geleneksel finansal varlıklardan çeşitlilik sunabilir. Hisse senetleri veya tahvillere göre kripto piyasalarının fiyat hareketi hakkında sınırlı bir geçmiş olsa da, şu ana kadar fiyatlar diğer piyasalarla ilişkisiz görünüyor. Bu onları iyi bir portföy çeşitlendirme kaynağı yapabilir.

Varlıkları minimum fiyat korelasyonuyla birleştirerek daha istikrarlı getiriler elde edebilirsiniz. Hisse senedi portföyünüz düşerse, kripto varlığınız yükselebilir ve bunun tersi de olabilir. Yine de, kripto genellikle çok değişkendir ve varlık tahsisiniz kripto üzerinde çok ağırsa, genel portföyünüzün oynaklığını artırabilir.

8. Enflasyon koruması

Birçoğu, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini enflasyona karşı koruma sağlayan olarak görüyor. Bitcoin, şimdiye kadar basılacak toplam madeni para sayısı üzerinde sabit bir sınıra sahiptir. Dolayısıyla, para arzının büyümesi Bitcoin arzındaki büyümeyi geride bıraktığından, Bitcoin fiyatının artması gerekir. Arzı sınırlamak için mekanizmalar kullanan ve enflasyona karşı koruma görevi görebilecek çok sayıda başka kripto para birimi vardır.

Kripto para biriminin değeri

Kripto para biriminin itibari para birimine ve diğer varlık sınıflarına göre sahip olduğu tüm avantajlarla birlikte, kripto kullanmanın veya kriptoya yatırım yapmanın hiçbir değeri olmadığını iddia etmek zor. Birçok kripto para birimi tarafından sağlanan yardımcı program, hızlı ve güvenli işlemlere değer veren birçok kişi için çok değerlidir. Ve zamanla daha az teknik engelle daha erişilebilir hale gelecek. Çeşitlendirmenin faydaları ve enflasyona karşı korunma potansiyeli ile birleştiğinde, portföyünüze kripto veya kripto hisse senetleri eklemenin faydaları artmaya başlar.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu