NasılRehber

Kripto Para’da Kayıpları En Aza İndirmek ve Kazançları En Üst Düzeye Çıkarmak için Yedi ipucu

Al ve tut stratejisini gösteren yatırımın aksine ticaret, finansal piyasalarda aktif bir katılım gerektirir. Bir yatırımcının fazla mesai yapma kapasitesi, ticaret başarısını belirler.

ilgili içerik : Goldman Sachs, Halka Açık Şirketlere Bağlı DeFi ETF Dosyaları

Kripto Dünyasında Ticaret

Blok zinciri ve kripto dünyasında, genellikle ademi merkeziyetçilik adı verilen bir terim kullanılır. Merkezi olmayan finansman, en temel haliyle, finansal ürünlerin halka açık bir merkezi olmayan blok zinciri ağında erişilebilir hale getirildiği ve bunların hepsini bankalar veya aracı kurumlar gibi aracılar aracılığıyla akıtmak yerine herkes tarafından erişilebilir hale getirildiği bir sistemdir

Saf bir merkezi olmayan finans ( DeFi ) ortamı, bir banka veya aracılık hesabının aksine bir devlet kimliği, Sosyal Güvenlik numarası veya ikamet belgesi gerektirmez .

Merkezi olmayan bir ortamda ticaret, kullanıcılara erişim kolaylığı ve şeffaflık sunan blockchain üzerinde eşler arası ( P2P ) finansal hizmetler sağladığı için hızla popülerlik kazanıyor . Geleneksel finansal hizmetler, adil paydaş sahipliğini teşvik eden merkezi olmayan yönetişim organizasyonel yaklaşımlarında gelişme eğiliminde olan merkezi olmayan hizmetlere kıyasla önemli ölçüde daha az şeffaf, güvenilir ve birlikte çalışabilir. Verim çiftçiliği ve likidite belirteçleri gibi yeniliklerle , merkezi olmayan finansta platform birleştirilebilirliği, ara bağlantı yoluyla değerin kilidini açmayı başardı.

Merkezi olmayan finans hareketi, finansal sistemin merkezi olmaktan ziyade tescilli üçüncü taraf işletmeler tarafından yönetilmesi gerektiği kavramı üzerine kurulmuştur . Bazıları buna politik veya felsefi nedenlerle inanırken, diğerleri bunun finans dünyasının üretkenliğini ve etkinliğini artıracağına inanıyor.

Swing yatırımcısı, gün içi yatırımcısı veya günlük yatırımcısı olmanıza bakılmaksızın, finansal piyasalarda keskin bir tüccar olmak için her zaman izlemeniz gereken bazı ilkeler vardır. 

Bir yatırımcının amacı, karlarını arttırırken zararlarını sınırlamaktır ve bunu yapabilmek için portföylerini düzgün bir şekilde yönetmeleri gerekir . Kayıplardan daha fazla kazanç biriktiren başarılı bir tüccar olmak için bazı temel kurallar şunlardır:

1. Uygun Bir Ticaret Stratejisi Yapın ve Buna Bağlı Kalın!

Hızlı değişen duygulara sahip karmaşık varlıklarız. Panik, heyecan, adrenalin ve açgözlülük, ticaret yaparken karşılaştığımız en yaygın duygulardan bazılarıdır. Bu duygular, çoğu zaman tam potansiyelimize ulaşmamızı engelleyen duygulardır.

Bu nedenle tüccarların uygun bir ticaret stratejisine sahip olmaları çok önemlidir . Bir ticaret stratejisi, esasen , kârdayken bir pozisyonu ne kadar süre açık tutacağınız ve giriş ve çıkış noktalarınızı belirlemek için ne tür analizler kullanacağınız gibi izleyeceğiniz bir dizi yönergedir.

Piyasada ne olursa olsun, planınızda tanımlanan ilkelerinize bağlı kalırsanız, korku veya heyecanla davranmak için insani dürtülerinize başarıyla direnebilirsiniz. Ayrıca, işlemlerinizi takip etmek ve nerede iyileştirebileceğinizi ve nerede yetersiz kaldığınızı görmek için bunları değerlendirmek de iyi bir fikirdir. Bir ticaret günlüğü için Microsoft Excel oldukça faydalı olabilir veya diğer ücretsiz araçları çevrimiçi olarak indirebilirsiniz.

2. Kriptoda Riski Yönetin

Her türlü alım satım bir miktar risk içerir ve bu riski nasıl ele aldığınız alım satım performansınızı belirleyebilir. İlk kural, ticaret yaparken asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazlasını riske atmamaktır .

Bundan sonra, her bir anlaşma için tüm paranızın belirli bir miktarını ayırmak çok önemlidir. Bu, oyunda daha uzun süre kalmanıza ve herhangi bir piyasa oynaklığına dayanmanıza yardımcı olacaktır.

Kullandığınız platformda Zarar Durdur ve Kâr Al emirlerini ayarlamak , risk yönetiminin ikinci kılavuzudur. Bir Zarar Durdur emri, alım satım yaptığınız varlığın değeri, girişinizden %10 daha düşük veya daha yüksek olsun, belirli bir eşiğin altına düştüğünde etkinleşecek şekilde programlanmıştır.

Varlığınız belirli bir seviyeye yükseldiğinde, Kar Al emri denklemden karı kaldırır. Özellikle kripto para birimleri ile HODL yapmak oldukça caziptir , ancak bir günlük tüccarsanız, ticaret stratejinize karşı çıkmak için cazip olmayın. İsterseniz karınızı rezerve edebilir, ticaret girişinizi koruyabilir ve ardından başka bir pozisyon başlatabilirsiniz.

3. Çeşitlendirme Başarının Anahtarıdır

Portföyünüzü çeşitlendirmek, piyasa oynaklığının fırtınalarını atlatabilmesi için tüm başarılı yatırımcıların takip ettiği çok önemli bir kılavuzdur.

Çeşitlendirme , birkaç projeye bağlı kalmak yerine bir dizi projeye yatırım yapmayı ifade eder. İzlenecek bir diğer kriter, portföyünüze her bir varlığın ne kadarını dahil edeceğinizi bulmaktır. 

4. Neyle Karşılaştığınızı Anlayın

Dünyanın en başarılı yatırımcılarının çoğu, özellikle Warren Buffet ve değer yatırımının babası olan Benjamin Graham, bu fikri övdü. Ne ticaret yapıyorsanız yapın, ne yaptığınızı bilmeniz gerekir.

Peter Lynch bu felsefenin iyi bir örneğidir. Yatırım yapmak için yüksek potansiyele sahip hisse senetlerini belirleme konusunda benzersiz bir yaklaşımı vardı. Peter Lynch, Dunkin Donuts‘u işletmenin müşterisi olarak keşfetti, mağaza konumlarının ne kadar meşgul olduğunu gözlemledi ve ardından diğer şubelerin o kadar meşgul olup olmadığını kontrol etti. Neyle uğraştığını öğrendikten sonra bir satın alma kararı verdi ve Dunkin Donuts, tüm zamanların en iyi performans gösteren hisselerinden biri oldu.

ilgili içerik : Bitcoin Yasal mı?

Her konuda uzman olamazsınız, bu nedenle kripto dünyasına veya bu konuda herhangi bir finans piyasasına yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, belirteçleri, projenin hedeflerini ve olası ve mevcut kullanıcı tabanını destekleyen protokolleri inceleyin. Bir sonraki büyük kazanan bu şekilde keşfedilecek. İşin püf noktası okumak, okumak ve biraz daha okumaktır.

5. Kripto Eğitiminin Önemli Bir Etkisi Var

Teşvikle beslenen tüccarların bu çağında herkes meme hisse senedi çoğunluğuna biniyor. Bazıları şanslı, ancak çoğu yok edildi. Neden bu olduğunu düşünüyorsun?

Nasıl ticaret yapacaklarına dair hiçbir fikirleri yok. Forumlarda, bunu görebilirsiniz. Yatırım yaptığından daha fazlasını kazanan bir tüccar olmanın tek yolu (ve bu arada, ticareti karlı hale getirmek için yalnızca zamanın yaklaşık %60’ını kazanmanız gerekir) ticareti gerçekten sevmektir.

Temel analiz ve teknik analiz arasındaki farkları , piyasaları neyin yönlendirdiğini, tabloların nasıl okunacağını ve birçok broker ve borsa tarafından sağlanan ücretsiz ticaret araçlarından nasıl yararlanılacağını öğrenin. 

ilgili içerik : İran Kripto Para Borsalarını Yasallaştırıyor

TradingView , grafikler için mükemmeldir. Ayrıca, diğer popüler yatırımcıları takip ederek alım satım fikirleri oluşturmanıza yardımcı olur. 

6. Otantik Ticaret Sinyallerini Takip Edin

Piyasaya giriş veya çıkış zamanı ile ilgili basit talimatlar veya bildirimler sinyal olarak bilinir . Dışarıda bir sürü iyi sinyal sağlayıcı var. Tek yapmanız gereken gerçek ve otantik olanları keşfetmek.

Esasen, sinyal kaynağınızın %60 veya daha fazla işlem kazanma geçmişi olmalıdır . İnsanlar belirli sinyaller yaratırken, diğerleri yapay zeka algoritmaları tarafından üretilir; ikisinin de kendine has özellikleri var.

Hangi pakete abone olacağınızı seçmek için işlem geçmişlerini kontrol edin ve kayıtlarını takip edin. Bu sinyallerin nasıl çalıştığına dair bir fikir edinmek için onları geriye dönük test edebilir veya numune/test hesaplarında deneyebilirsiniz.

7. Güvenliğinizi Sağlayın

Finansal ticaret endüstrisinde kaçınılmaz olarak ortaya çıkacak bir dizi dolandırıcılıktan kaçınmak için gereken özen gösterilmelidir. Yeni projeler deniyor olsanız bile, güvenlik faktörünü her zaman aklınızda bulundurun. Kimlik bilgilerinizi elde etmek için kimlik avı girişimlerini kullanan şüpheli web sitelerine karşı dikkatli olun. Meşruiyetinden emin olmak için görüntülediğiniz sitenin web adresini kontrol edin.

Sahteciliğin tuzağına düşmemek için gerçek olamayacak kadar iyi görünen projeler iyice araştırılmalıdır. Jetonlarınızı güvenli bir şekilde saklamak için sert bir cüzdan kullanmanız da tavsiye edilir. Tohum ifade cüzdanınızda sadece kendi kullanımı içindir. Kimseyle paylaşmayın ve internete tohum ibaresini yazmayın. Şüpheli ticaret girişimlerinden ve web sitelerinden uzak durun.

ilgili içerik : Kriptoya Yatırım Yapan İngiltere Öğrencilerinin Sayısı 3 Kat Arttı

Bir şeyden emin değilseniz, bilinçli bir sonuca varmanıza yardımcı olması için saygın kaynaklardan açıklama alın.

Ticaret Herkes İçin Değildir

Ticaret, kayıpları önlemek için dikkatli hazırlık ve dikkat gerektiren hassas bir faaliyettir. Kripto piyasası sürekli genişlediğinden, ticaret sürecinin her aşamasında eğitimli kararlar vermeyi gerektirir. Bu şekilde yatırımınızı koruyabilir ve yanlış kararlardan kaçınabilirsiniz.

Kripto piyasası ekonomisinin engin potansiyeline şimdiden milyarlarca dolar yatırım yapıldı , bazıları kar üretirken bazıları zararla sonuçlandı. Kripto pazarının muazzam potansiyeli, yakın gelecekte çok daha fazla yatırım göreceğini ima ediyor. Sonuç olarak, çeşitli ticaret teknikleri ve tavsiyeleriyle güncel kalmak, akıllı yatırım kararları vermede size bir avantaj sunabilir ve ticaret piyasasında daha yüksek bir başarı şansı verir.

Daha Fazla Ticaret ipuçları için tıklayın.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu