HaberlerKripto Para HaberleriRehber

Kripto para türleri ve özellikleri

Kripto konusunda yeniyseniz, akıllı insanların bu kadar çeşitli bir ekosistemi nasıl anlamlandırdığını merak ediyor olabilirsiniz? Bu kadar çok seçenekle kripto paraları birbirinden nasıl ayırt edebiliriz?

Gerçekte, çoğu tüccar ve yatırımcının kendi sınıflandırma sistemi vardır.

Ancak, daha popüler seçenekler var. Örneğin, en yaygın olarak kullanılan yöntem, kripto varlıkları nasıl kullanılmaları gerektiğine göre sıralar. İdeal bir sistem değil. Aslında, farklı türde kripto para birimleri olup olmadığı konusunda hala tartışmalar var.

Örneğin, tüm kripto para birimlerinin yalnızca dijital para olmak için rekabet etmesi mümkündür, bu durumda yalnızca bir tür kripto para birimi olabilir.

Bununla birlikte, bu makalenin amacı, bu sistemlerin nasıl çalıştığı ve kripto portföyünüzü oluşturma ve çeşitlendirmede neden yararlı olabileceği hakkında bir fikir edinebilmeniz için kripto para birimlerini kategorize etmektir.

Aşağıdaki kategoriler, kripto varlık endüstrisi için önde gelen veri ve bilgi toplayıcısı olan Messari’nin metodolojisi kullanılarak oluşturulmuştur.

Ödeme kripto para birimleri

Ödeme kripto para birimleri, ortak blok zinciri yazılımı çalıştıran dağıtılmış bir bilgisayar ağı tarafından yönetilen dijital para olarak düşünülebilir. Bazıları nakitle rekabet etmeye odaklanırken, diğerleri belirli bir kullanım durumu veya sektör için ödemelere odaklanır.

Ödemeleri kesintiye uğratmak için tasarlanmış kripto para ağları, genellikle ağdaki işlemleri tanımlamak, iletmek, kaydetmek ve güvenli hale getirmek için gerekenlerin dışında pek çok özellikten yoksundur.

Bazıları, ilk kripto para birimi olan Bitcoin’i, geleneksel nakit paraya alternatif olarak geliştirildiği için ödeme kripto para birimine iyi bir örnek olarak görebilir.

Mevcut diğer ödeme kripto para birimlerinin çoğu, ölçeklenebilirlikten hıza kadar çeşitli şekillerde Bitcoin’i iyileştirmeye çalışıyor.

Varlığa dayalı kripto para birimleri, ödeme kripto para birimleri olarak da sınıflandırılabilir.

Bu kripto varlıkları, daha geleneksel varlıklara sabitlenme eğilimindedir ve daha yerleşik değer biçimlerine fiyat maruziyeti sağlarken kripto para birimlerinin verimlilik ve şeffaflık faydalarını sunar.

Altyapı Kripto Para Birimleri

Altyapı kripto para birimleri, paylaşılan bir blok zinciri yazılımı ağındaki programları yürütmekten sorumlu bilgisayarlara ödeme yapmak için yaygın olarak kullanılır.

Örneğin, Ethereum’a güç veren kripto varlığına Ethereum denir ve insanların ağ üzerinde çalışan merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak ve kullanmak için satın alması gerektiğinden, bir altyapı kripto para birimi olarak kabul edilebilir.

Farklı kullanım durumları sunan birçok blok zinciri platformu vardır ve her biri kendi kripto para birimi altyapısını gerektirir.

Birlikte çalışabilirlik odaklı jetonlar, altyapı kripto para birimleri olarak da kategorize edilebilir. Amaçları, birden fazla blok zincirini birbirine bağlamanın bir yolunu sağlamak ve kullanıcıların bu ağlarda işlem yapmasına izin vermektir.

Finansal kripto para birimleri

Finansal kripto para birimleri, kullanıcıların diğer kripto varlıklarını yönetmesine veya takas etmesine yardımcı olabilir.

Örneğin, bir finansal kripto para birimi, bir kullanıcının merkezi olmayan bir borsada ticaret yapmasına veya nasıl çalışması gerektiği konusunda kararlar almasına yardımcı olabilir. Başka bir finansal kripto para birimi, erken aşama kripto para projelerini ve yatırımcıları birbirine bağlayan kitle fonlaması için kullanılabilir.

Daha sofistike finansal kripto para birimleri, piyasa oluşturma veya borç verme ve ödünç alma gibi finansal hizmetleri kopyalamaya bile çalışabilir. Ek olarak, kripto para tahmin piyasaları, belirli olayların sonucu hakkında spekülasyon yapma fırsatı sunar.

Hizmet Kripto Para Birimleri

Hizmet kripto para birimleri, blok zincirindeki kişisel veya kurumsal verileri yönetmek için araçlar sunabilir. Ortak noktaları, blok zinciri tabanlı finansal ürünlere erişim sağlama ve harici veri kaynaklarının doğrulanmasında yatmaktadır.

Birçok yardımcı kripto para birimi, kullanıcılara dijital bir kimlik sağlamak ve gerçek dünyadaki bireylerin kayıtlarını blok zincirine bağlamak için çalışır.

Medya ve Eğlence

Adından da anlaşılacağı gibi, medya ve eğlence kripto para birimleri, kullanıcıları içerik, oyun, kumar veya sosyal medya için ödüllendirmeye çalışır.

Son olarak, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileri aracılığıyla erişilen dijital dünyalara güç sağlamak için medya ve eğlence kripto para birimleri de kullanılıyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu