HaberlerKripto Para Haberleri

Kripto Para Suçu 2021’de 14 Milyar Dolara Yükseldi

Chainalysis tarafından yeni yayınlanan bir blockchain analizine göre, kripto para suçları 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve tahmini 14 milyon doları yasadışı çevrimiçi adreslere gitti.

Rapora göre , yasa dışı yollarla elde edilen dijital para birimlerinin miktarı, 2020’de yasa dışı elde edilen kripto para birimlerinde 7,8 milyar dolara kıyasla %79’luk bir artışı temsil ediyor.

Sadece 2022’nin ilk haftasında Chainalysis, yasadışı adreslerin zaten 10 milyar doların üzerinde dijital para birimine sahip olduğunu ve bunların çoğunluğunun zaten kripto hırsızlığıyla ilişkili cüzdanlarda tutulduğunu belirtiyor.

Kripto para birimi suçu, nihai düzenleme olasılığını artırıyor

Bu tür gölgeli adresler genellikle fidye yazılımı, Ponzi şemaları ve diğer dolandırıcılık türleri dahil olmak üzere zaten suç faaliyetlerine bağlı olan cüzdanlara atıfta bulunur.

Yine de, kötü aktörlere giden bu muazzam meblağlara rağmen, toplam kripto para işlem hacminin bir parçası olarak yasa dışı faaliyetlerin payı geçen yıl oldukça düşük kaldı, sadece %0,15. Tüm dijital para birimi işlemlerinin hacmi, 2021 yılında, bir önceki yıla göre beş kattan veya %550’den fazla bir artışla 15.8 trilyon dolara yükseldi.

Bununla birlikte Chainalysis, yasa dışı işlemlere bağlı daha fazla adres tanımladığından ve bunu geçmişte olduğu gibi toplam hacme dahil ettiğinden, %0,15’lik rakamın artabileceğini belirtti.

Dikkatinizi Çekebilir: Chainalysis Başkanı, Bitcoin, 2021’in Sonuna Kadar 100.000 Doları Geçebilir

Firma, 2020’ye genel bakışında, o yılın kripto işlemlerinin toplam %0,34’ünün yasa dışı faaliyetlerle ilişkili olduğunu bildirdi; ancak daha fazla analizden sonra bu miktar %0,62’ye yükseldi.

Chainalysis raporunda, “Kripto para biriminin cezai olarak kötüye kullanılması, benimsenmeye devam etmek için büyük engeller yaratıyor, hükümetler tarafından getirilen kısıtlamaların olasılığını artırıyor ve hepsinden kötüsü dünya çapında masum insanları mağdur ediyor” dedi.

Görünüşe göre sistemden yararlanan insanlar, 2019’da dijital para dünyasını “PlusToken” Ponzi şemasıyla sarsan devasa dolandırıcılık dışında bile, artık Kripto para dünyasının yerleşik bir parçası gibi görünüyor.

Herhangi bir ulusal veya uluslararası otorite tarafından düzenlenmediği için dijital para biriminin doğası, dolandırıcılığa açık olmasına yol açar; Raporda, geleneksel bankacılık sisteminin dışında dijital para kredisi verilmesine yardımcı olan DeFi olarak adlandırılan merkezi olmayan finanstaki artışın, çalınan fonların ve dolandırıcılık eylemlerinin artmasında büyük rol oynadığı belirtildi.

2020 boyunca Chainalysis, DeFi platformlarından yasa dışı olarak 162 milyon dolardan daha az kripto para biriminin alındığını bildirdi; bu miktar, o takvim yılı boyunca çalınan tüm fonların %31’ini temsil ediyordu. Ama aynı zamanda 2019’un tamamında DeFi’den hileli olarak alınan toplam tutarlara göre %335’lik bir artış oldu.

Chainalysis, kısmen bu dijital platformlarda dolaşan para miktarlarındaki büyük artış nedeniyle, bu rakamın geçen yıl %1.330 artarak 2.3 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.

DeFi alanındaki işlem hacmi geçen yıl %912 artarken, Shiba Inu gibi merkezi olmayan tokenlerdeki büyük kazançlar, yatırımcıları DeFi tokenleri üzerinde spekülasyon yapmaya sevk etti.

Chainalysis’in araştırma başkanı Kim Grauer, Reuters’ten röportajcılara verdiği demeçte, “DeFi ile ilgili suçlardaki artış, suçluların sıklıkla yeni teknolojileri nasıl kullandıklarının bir örneğidir” dedi.

“DeFi bu yıl büyümeye başladığında, kara para aklamak için kullanılan DeFi protokollerinde ve hack gibi suçların gerçek kurbanları olan DeFi protokollerinde büyük artışlar gördük” diye ekledi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu