NedirRehber

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Birimi Nedir?

Bir kripto para birimi , kriptografi ile güvence altına alınan, sahteciliği veya çifte harcamayı neredeyse imkansız hale getiren dijital veya sanal bir para birimidir. Birçok kripto para birimi, blok zincir teknolojisine dayalı merkezi olmayan ağlardır –  farklı bir bilgisayar ağı tarafından uygulanan dağıtılmış bir defter . Kripto para birimlerinin tanımlayıcı bir özelliği, genellikle herhangi bir merkezi otorite tarafından verilmemeleri ve bu da onları teorik olarak hükümet müdahalesine veya manipülasyonuna karşı bağışık hale getirmesidir.

 • Bir kripto para birimi, çok sayıda bilgisayar arasında dağıtılan bir ağa dayalı bir dijital varlık biçimidir. Bu merkezi olmayan yapı, hükümetlerin ve merkezi yetkililerin kontrolü dışında var olmalarını sağlar.
 • Uzmanlar, blockchain ve ilgili teknolojinin finans ve hukuk da dahil olmak üzere birçok endüstriyi bozacağına inanıyor.
 • Kripto para birimlerinin avantajları arasında daha ucuz ve daha hızlı para transferleri ve tek bir arıza noktasında çökmeyen merkezi olmayan sistemler yer alır.
 • Kripto para birimlerinin dezavantajları arasında fiyat oynaklığı, madencilik faaliyetleri için yüksek enerji tüketimi ve suç faaliyetlerinde kullanılması sayılabilir.

Kripto Para Birimlerini Anlayalım

Kripto para birimleri, kriptografik sistemler tarafından desteklenen dijital veya sanal para birimleridir. Üçüncü taraf aracıları kullanmadan güvenli çevrimiçi ödemeler sağlarlar. “Kripto”, eliptik eğri şifreleme, genel-özel anahtar çiftleri ve karma işlevleri gibi bu girişleri koruyan çeşitli şifreleme algoritmalarını ve şifreleme tekniklerini ifade eder.

Kripto para birimleri , kripto para birimi borsalarından çıkarılabilir veya satın alınabilir . Tüm e-ticaret siteleri kripto para birimleri kullanarak satın alma işlemlerine izin vermez. Aslında, cryptocurrencies gibi hatta popüler olanları Bitcoin , olan pek kullanılan mağaza işlemleri. Bununla birlikte, kripto para birimlerinin hızla yükselen değeri, onları ticaret araçları olarak popüler hale getirdi. Sınırlı bir ölçüde, sınır ötesi transferler için de kullanılırlar.

Blok zinciri (Blockchain)

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin çekiciliğinin ve işlevselliğinin merkezinde blok zincir teknolojisi bulunur. Adından da anlaşılacağı gibi, blockchain aslında bir dizi bağlantılı blok veya çevrimiçi bir defterdir. Her blok, ağın her bir üyesi tarafından bağımsız olarak doğrulanmış bir dizi işlem içerir. Oluşturulan her yeni blok, onaylanmadan önce her düğüm tarafından doğrulanmalıdır, bu da işlem geçmişlerini taklit etmeyi neredeyse imkansız hale getirir. Çevrimiçi defterin içeriği, bireysel bir düğümün tüm ağı veya defterin bir kopyasını bulunduran bilgisayar tarafından kabul edilmelidir.

Uzmanlar, blockchain teknolojisinin tedarik zinciri gibi birden fazla sektörde ve çevrimiçi oylama ve kitle fonlaması gibi süreçlerde kullanılabileceğini söylüyor. JPMorgan Chase & Co. ( JPM ) gibi finans kuruluşları , ödeme sürecini düzene sokarak işlem maliyetlerini düşürmek için blok zinciri teknolojisinin kullanımını test ediyor.

Kripto Para Birimi Türleri

Bitcoin en popüler ve değerli kripto para birimidir. Satoshi Nakamoto adlı isimsiz bir kişi tarafından icat edildi ve 2008 yılında bir beyaz kağıt aracılığıyla dünyaya tanıtıldı. Bugün piyasada binlerce kripto para birimi mevcut.

Her kripto para birimi farklı bir işleve ve spesifikasyona sahip olduğunu iddia ediyor. Örneğin, Ethereum’un etheri , kendisini temel akıllı sözleşme platformu için gaz olarak pazarlar . Ripple’ın XRP’si, bankalar tarafından farklı coğrafyalar arasındaki transferleri kolaylaştırmak için kullanılır.

2009 yılında halka sunulan Bitcoin, en çok işlem gören ve kapsanan kripto para birimi olmaya devam ediyor. Kasım 2021 itibariyle, toplam piyasa değeri yaklaşık 1,2 trilyon dolar olan dolaşımda 18,8 milyondan fazla bitcoin vardı. Sadece 21 milyon bitcoin var olacak.

Bitcoin’in başarısının ardından, “altcoins” olarak bilinen diğer birçok kripto para birimi piyasaya sürüldü. Bunlardan bazıları Bitcoin’in klonları veya çatalları iken diğerleri sıfırdan oluşturulmuş yeni para birimleridir. Bunlar Solana dahil Litecoin , Ethereum, Cardano ve EOS . Kasım 2021’e kadar, mevcut tüm kripto para birimlerinin toplam değeri 2,1 trilyon doları aşmıştı – Bitcoin, toplam değerin yaklaşık %41’ini temsil ediyordu.

Kripto Paralar Yasal mı?

Fiat para birimleri , bir işlem aracı olarak yetkilerini hükümetten veya para otoritelerinden alır. Örneğin, her dolarlık banknot Federal Rezerv tarafından durdurulur.

Ancak kripto para birimleri herhangi bir kamu veya özel kuruluş tarafından desteklenmemektedir. Bu nedenle, dünyanın farklı mali yargı alanlarında yasal statüleri için bir dava açmak zor olmuştur. Kripto para birimlerinin mevcut finansal altyapının çoğunun dışında büyük ölçüde işlev görmesi meselelere yardımcı olmuyor. Kripto para birimlerinin yasal statüsünün, günlük işlemlerde ve ticarette kullanımları üzerinde etkileri vardır. Haziran 2019’da Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kripto para birimlerinin elektronik transferlerinin AML uyumluluğu gerektiren Seyahat Kuralı gerekliliklerine tabi olmasını tavsiye etti.

Aralık 2021 itibariyle El Salvador, Bitcoin’e parasal işlemler için yasal ödeme aracı olarak izin veren dünyadaki tek ülkeydi . Dünyanın geri kalanında, kripto para birimi düzenlemesi yargı yetkisine göre değişir.

Japonya’nın Ödeme Hizmetleri Yasası, Bitcoin’i yasal mülkiyet olarak tanımlar. 6 Ülkede faaliyet gösteren kripto para borsaları, müşteri hakkında bilgi ve banka havalesi ile ilgili detayları toplamaya tabidir. Çin, sınırları içinde kripto para borsalarını ve madenciliği yasakladı . Hindistan’ın Aralık ayında kripto para birimleri için bir çerçeve oluşturduğu bildirildi.

Kripto para birimleri Avrupa Birliği’nde yasaldır. Kripto para birimlerini kullanan türevler ve diğer ürünlerin “finansal araçlar” olarak nitelendirilmesi gerekecektir. Haziran 2021’de Komisyon, kripto para birimleri kullanarak finansal hizmetler sağlayan şirketler veya satıcılar için düzenlemeler için önlemler belirleyen ve kurallar belirleyen Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) düzenlemesini yayınladı. 8 Dünyanın en büyük ve en gelişmiş finans piyasası olan Amerika Birleşik Devletleri’nde, Bitcoin Vadeli İşlemleri gibi kripto türevleri Chicago Ticaret Borsasında mevcuttur . Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Bitcoin ve Ethereum menkul olmadığını söyledi.

Önemli: Kripto para birimleri bir para biçimi olarak kabul edilse de, İç Gelir Servisi (IRS) bunları bir finansal varlık veya mülk olarak değerlendirir. Ve diğer yatırımların çoğunda olduğu gibi, kripto para birimlerinin satışından veya ticaretinden sermaye kazancı elde ederseniz, hükümet kârın bir kısmını ister. 20 Mayıs 2021’de ABD Hazine Bakanlığı, vergi mükelleflerinin 10.000 ABD Doları ve üzerindeki herhangi bir kripto para birimi işlemini IRS’ye bildirmelerini gerektiren bir teklif duyurdu. 9 Gelirlerin tam olarak nasıl vergilendirileceği – sermaye kazançları veya normal gelir olarak – vergi mükellefinin kripto para birimini ne kadar süreyle elinde tuttuğuna bağlıdır.

Kripto Paranın Avantajları ve Dezavantajları

Kripto para birimleri, finansal altyapıda devrim yapmak amacıyla tanıtıldı. Bununla birlikte, her devrimde olduğu gibi, ilgili ödünleşmeler vardır. Kripto para birimleri için mevcut geliştirme aşamasında, kripto para birimleri ile merkezi olmayan bir sistemin teorik ideali ile pratik uygulaması arasında birçok fark vardır.

İşte kripto para birimlerinin bazı avantajları ve dezavantajları aşağıdaki gibidir.

Dikkatinizi Çekebilir : Bitcoin Madenciliği Nedir?

Avantajlar

 • Kripto para birimleri, para için yeni, merkezi olmayan bir paradigmayı temsil ediyor. Bu sistemde, bankalar ve para kurumları gibi merkezi aracılar, iki taraf arasındaki güven ve polis işlemlerini zorlamak için gerekli değildir. Böylece, kripto para birimlerine sahip bir sistem, büyük bir banka gibi tek bir başarısızlık noktası olasılığını ortadan kaldırarak, 2008’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kurumların başarısızlığı tarafından tetiklenen kriz gibi dünya çapında bir dizi kriz başlatma olasılığını ortadan kaldırır. .
 • Kripto para birimleri, banka veya kredi kartı şirketi gibi güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan, doğrudan iki taraf arasında transfer fonlarını transfer etmeyi kolaylaştırmayı vaat ediyor. Bu tür merkezi olmayan transferler , ortak anahtarların ve özel anahtarların ve Proof of Work veya Proof of Stake gibi farklı teşvik sistemleri biçimlerinin kullanımıyla güvence altına alınır.
 • Üçüncü taraf aracıları kullanmadıkları için, işlem yapan iki taraf arasındaki kripto para birimi transferleri, standart para transferlerine kıyasla daha hızlıdır. Bu tür merkezi olmayan transferlere bir örnek, merkezi olmayan finanstaki flaş kredilerdir . Teminatsız işlem gören bu krediler saniyeler içerisinde işlem görmekte ve alım satımda kullanılmaktadır.
 • Kripto para yatırımları kar elde etmek için kullanılabilir. Kripto para piyasaları, son on yılda bir anda neredeyse 2 trilyon dolara ulaşarak hızla değer kazandı. 20 Aralık 2021 itibariyle, Bitcoin kripto pazarlarında 862 milyar doların üzerinde bir değere sahipti.
 • Kripto para birimlerinin en belirgin kullanım örneklerinden biri, havale ekonomisinde test ediliyor . Şu anda, Bitcoin gibi kripto para birimleri , sınırlar arası para transferlerini kolaylaştırmak için ara para birimleri olarak kullanılmaktadır . Böylece, itibari para birimi bitcoine (veya başka bir kripto para birimine) dönüştürülür ve sınırlar arasında aktarılır ve ardından hedef itibari para birimine dönüştürülür. Bu yöntem para transfer sürecini kolaylaştırır ve daha ucuz hale getirir.

Dezavantajları

 • Anonim bir işlem şekli olduklarını iddia etseler de, kripto para birimleri aslında takma addır. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) gibi kurumlar tarafından deşifre edilebilecek dijital bir iz bırakıyorlar. Bu, sıradan vatandaşların finansal işlemlerini izleyen hükümetlerin veya federal yetkililerin olanaklarını açar.
 • Kripto para birimleri, kara para aklama ve yasadışı satın alma gibi hain faaliyetler için suçlular arasında popüler bir araç haline geldi. Dark Web’de uyuşturucu satmak için bir pazar yeri işleten Dread Pirate Roberts’ın davası zaten iyi biliniyor. Kripto para birimleri, onları fidye yazılımı faaliyetleri için kullanan bilgisayar korsanlarının da favorisi haline geldi.
 • Teorik olarak, kripto para birimlerinin ademi merkeziyetçi olması, servetlerinin bir blok zinciri üzerinde birçok taraf arasında dağıtılması amaçlanmıştır. Gerçekte, mülkiyet oldukça yoğunlaşmıştır. Örneğin, bir MIT araştırması, değeri son zamanlarda yükselen bir kripto para birimi olan Bitcoin’in kabaca %45’inin sadece 11.000 yatırımcı tarafından tutulduğunu buldu.
 • Kripto para birimlerinin kibirlerinden biri, internet bağlantısı olan bir bilgisayar kullanan herkes tarafından çıkarılabilmeleridir. Bununla birlikte, popüler kripto para birimlerinin madenciliği, bazen tüm ülkeler tarafından tüketilen kadar önemli miktarda enerji gerektirir. Pahalı enerji maliyetleri ve madenciliğin öngörülemezliği, madenciliği gelirleri milyarlarca dolara ulaşan büyük firmalar arasında yoğunlaştırdı. Bir MIT araştırmasına göre, madencilerin %10’u madencilik kapasitesinin %90’ını oluşturuyor.
 • Kripto para blok zincirleri son derece güvenli olsa da, borsalar ve cüzdanlar gibi diğer kripto depoları saldırıya uğrayabilir. Yıllar boyunca birçok kripto para borsası ve cüzdanı hacklendi, bazen milyonlarca dolar değerinde “madeni para” çalındı.
 • Kamu piyasalarında işlem gören kripto para birimleri fiyat oynaklığından muzdariptir. Bitcoin, değerinde hızlı dalgalanmalar ve çöküşler yaşadı, Aralık 2017’de 17.738 dolara kadar yükseldi ve sonraki aylarda 7.575 dolara düştü. Kripto para birimleri bu nedenle bazı ekonomistler tarafından kısa ömürlü bir heves veya spekülatif balon olarak kabul edilir .

960.6 Milyar Dolar

25 Aralık 2021 itibariyle Bitcoin’in toplam piyasa değeri.

Sıkça Sorulan Sorular

Basit Kelimelerde Kripto Para Nedir?

Kripto para birimleri, güvenli çevrimiçi ödemelere izin veren dijital varlıklar ve merkezi olmayan sistemlerdir.

Kripto Parayı Nasıl Alırsınız?

Herhangi bir yatırımcı, Coinbase gibi popüler kripto borsalarından, Cash uygulaması gibi uygulamalardan veya aracılar aracılığıyla kripto para satın alabilir . Kripto para birimlerine yatırım yapmanın bir başka popüler yolu, CME’nin Bitcoin vadeli işlemleri gibi finansal türevler veya Bitcoin Tröstleri ve Bitcoin ETF’leri gibi diğer araçlardır.

Kripto Paranın Noktası Nedir?

Kripto para birimleri para için yeni bir paradigmadır. Sözleri, mevcut finansal mimariyi daha hızlı ve daha ucuz hale getirmek için düzene sokmak. Teknolojileri ve mimarileri, mevcut parasal sistemleri merkezden uzaklaştırır ve işlem yapan tarafların bankalar gibi aracı kurumlar kullanmadan değer ve para alışverişinde bulunmalarını mümkün kılar.

Kripto Para Birimi Üretebilir misiniz?

Kripto para birimleri madencilikle üretilir. Örneğin, Bitcoin, Bitcoin madenciliği kullanılarak üretilir . İşlem, ağında meydana gelen işlemlerin kısmi veya tam geçmişini içeren yazılımın indirilmesini içerir. Bilgisayarı ve internet bağlantısı olan herkes kripto para madenciliği yapabilirken, madenciliğin enerji ve kaynak yoğun doğası, sektöre büyük firmaların hakim olduğu anlamına geliyor.

En Popüler Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Bitcoin açık ara en popüler kripto para birimidir ve onu Ethereum, Binance Coin, Solana ve Cardano gibi diğer kripto para birimleri takip eder .

Kripto Para Birimleri Menkul Kıymet midir?

SEC gelmiştir söyledi Bitcoin ve Ethereum, piyasa değeri ile en üst iki cryptocurrencies, ki değil menkul. Diğer kripto para birimlerinin durumu hakkında yorum yapmadı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu