Editörün SeçtikleriKripto Para Haberleri

Kripto Para Neden Yükseliyor? Neden Düşüyor?

Kötü şöhretli bir şekilde değişken olduğu göz önüne alındığında, kripto para birimini neyin değerli kıldığını merak edebilirsiniz. Bitcoin’in ( KRİPTO:BTC ) herhangi bir günde %5, hatta %10 oranında artması veya düşmesi nadir değildir . Daha küçük kripto para birimleri daha da geniş fiyat dalgalanmalarına sahip olabilir.

Bu makaleyi okuduktan sonra, kripto para birimini neyin değerli kıldığını ve fiyatın neden bir gün içinde şiddetle sallanabileceğini daha iyi anlayacaksınız.

Bir kripto paranın değerini anlama

Kripto para birimleri genellikle herhangi bir merkezi otorite tarafından yönetilmez veya desteklenmez. Hükümet desteği, tüketiciler arasında bir para biriminin değerine olan inancı artırabilir ve büyük bir harcama yapan ve para toplayıcısı sağlar. (Vergilerinizi Bitcoin ile ödemeyi deneyin.) Ancak kripto para birimleri genellikle merkezi olmadığı için değerlerini aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer kaynaklardan alırlar:

  • Arz ve talep
  • Üretim bedeli
  • Borsalarda kullanılabilirlik
  • Yarışma
  • Yönetim
  • Yönetmelikler

Kripto para arzı ve talebi

Herhangi bir şeyin değeri arz ve talebe göre belirlenir. Talep arzdan daha hızlı artarsa ​​fiyat yükselir. Örneğin, bir kuraklık olursa, talep değişmezse tahıl ve mahsulün fiyatı artar. Aynı arz ve talep ilkesi kripto para birimleri için de geçerlidir.

Bir kripto para biriminin arzı her zaman bilinir. Bitcoin gibi bazılarının sabit bir maksimum arzı vardır. Ethereum ( KRİPTO:ETH ) gibi diğerlerinin arz konusunda sınırı yoktur. Bazı kripto para birimleri, dolaşımdaki arzın çok fazla büyümesini ve enflasyonu yavaşlatmasını önlemek için mevcut jetonları “yakacak” mekanizmalara sahiptir. Bir jetonu yakmak, onları blok zincirinde kurtarılamaz bir adrese göndermek anlamına gelir.

Her kripto para biriminin para politikası farklıdır. Bitcoin arzı, blok zincirinde çıkarılan her yeni blokla sabit bir miktarda artar. Ethereum, çıkarılan blok başına sabit bir ödül sunar, ancak yeni bloğa “amca blokları” dahil etmek için ödeme yapar, bu da blok zincirinin verimliliğini kolaylaştırmaya yardımcı olur. Sonuç olarak, arz artışı sabit değildir. Bazı kripto para arzı, tamamen bir projeden sorumlu ekip tarafından belirlenir; bu ekip, halka daha fazla token vermeyi veya para arzını yönetmek için token yakmayı tercih edebilir.

Bir proje farkındalık kazandıkça veya fayda arttıkça talep artabilir. Bir kripto para biriminin bir yatırım olarak daha geniş çapta benimsenmesi, dolaşımdaki arzı etkin bir şekilde sınırlandırırken talebi de artırır. Örneğin, kurumsal yatırımcılar 2021’in başlarında Bitcoin alıp elinde tutmaya başladığında, talep yeni madeni paraların oluşturulma hızını aştığından fiyat önemli ölçüde arttı ve mevcut toplam Bitcoin arzını etkin bir şekilde azalttı.

Benzer şekilde, Ethereum blok zincirinde daha fazla merkezi olmayan finans (DeFi) projeleri başlatıldığında, Ether’e olan talep artar. Hangi kripto para birimiyle işlem yapıyor olursanız olun, blok zincirinde işlem yapmak için Ether gereklidir. Veya bir DeFi projesi kendi kendine yola çıkarsa, kendi tokeni daha kullanışlı hale gelecek ve dolayısıyla talebi artıracaktır.

Üretim bedeli

Yeni kripto para jetonları, madencilik adı verilen bir süreçle üretilir. Kripto para madenciliği, blok zincirindeki bir sonraki bloğu doğrulamak için bir bilgisayar kullanmayı içerir. Merkezi olmayan madenci ağı, kripto para biriminin olduğu gibi çalışmasına izin verir. Karşılığında protokol, değiş tokuş yapan taraflarca madencilere ödenen ücretlere ek olarak kripto para birimi belirteçleri şeklinde bir ödül üretir.

Blok zincirini doğrulamak için bilgi işlem gücü gerekir. Katılımcılar kripto para madenciliği yapmak için pahalı ekipman ve elektriğe yatırım yaparlar. Bitcoin ve Ethereum tarafından kullanılanlar gibi bir iş kanıtı sisteminde, belirli bir kripto para biriminin madenciliği için ne kadar fazla rekabet varsa, madenciliği o kadar zor olur. Bunun nedeni, madencilerin bir bloğu doğrulamak için karmaşık bir matematik problemini çözmek için esasen birbirleriyle yarışmasıdır. Bu nedenle, başarılı bir şekilde madencilik yapmak için daha güçlü ekipman gerektiğinden madencilik maliyeti artar.

Madencilik maliyetleri arttıkça, kripto para biriminin değerinin artmasını gerektirir. Madenciler, çıkardıkları para biriminin değeri maliyetlerini karşılayacak kadar yüksek değilse madencilik yapmazlar. Ve madenciler blok zinciri işlevini yapmak için gerekli olduğundan, blok zincirini kullanma talebi olduğu sürece fiyatın artması gerekecek.

Kripto para borsaları

Bitcoin ve Ether gibi ana kripto para birimleri birden fazla borsada işlem görür. Hemen hemen her kripto para borsası en popüler tokenleri listeleyecektir.

Ancak bazı küçük tokenler yalnızca belirli borsalarda mevcut olabilir ve bu nedenle bazı yatırımcılar için erişimi sınırlar. Bazı cüzdan sağlayıcıları, çeşitli borsalarda herhangi bir kripto para birimini takas etmek için teklifleri toplayacak, ancak bunu yapmak için bir ücret alacaklar ve yatırım maliyetini artıracaklar. Ayrıca, bir kripto para birimi küçük bir borsada ince bir şekilde alınıp satılıyorsa, borsanın yayılımı bazı yatırımcılar için çok büyük olabilir.

Bir kripto para birimi daha fazla borsada listelenirse, onu satın almak isteyen ve alabilen yatırımcı sayısını artırabilir, böylece talebi artırabilir. Ve diğer her şey eşit olduğunda, talep arttıkça fiyat yükselir.

Yarışma

Her gün yeni projeler ve jetonlar piyasaya sürülen binlerce farklı kripto para birimi var. Yeni rakipler için giriş engeli nispeten düşüktür, ancak uygun bir kripto para birimi oluşturmak aynı zamanda bu kripto para biriminin kullanıcılarından oluşan bir ağ oluşturmaya da bağlıdır.

Blok zincirindeki faydalı bir uygulama, özellikle rakip bir uygulamanın sınırlamasını iyileştiriyorsa, hızlı bir şekilde bir ağ oluşturabilir. Yeni bir rakip ivme kazanırsa, mevcut rekabetten değer alır, böylece yeni rakibin jetonu fiyatının yükseldiğini gördüğü için yerleşik şirketin fiyatını düşürür.

Dikkatinizi Çekebilir: CryptoPunk Nedir?

İç yönetim

Kripto para ağları nadiren statik bir dizi kurala uyar. Geliştiriciler, projeleri onları kullanan topluluğa göre uyarlar. Yönetim belirteçleri olarak adlandırılan bazı belirteçler, sahiplerine bir belirtecin nasıl çıkarıldığı veya kullanıldığı da dahil olmak üzere bir projenin geleceği hakkında söz verir. Bir belirtecin yönetiminde herhangi bir değişiklik yapmak için paydaşlar arasında fikir birliği olması gerekir.

Örneğin, Ethereum ağını bir iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı sistemine güncellemek için çalışıyor ve veri merkezlerindeki veya insanların bodrumlarındaki pahalı madencilik ekipmanlarının çoğunu etkili bir şekilde işe yaramaz hale getiriyor. Bunun şüphesiz Ether’in değeri üzerinde bir etkisi olacaktır.

Genel olarak konuşursak, yatırımcılar istikrarlı yönetimi sever. Bir kripto para biriminin işleyişinde kusurlar olsa bile, yatırımcılar bildikleri şeytanı bilmedikleri şeytana tercih ederler. Bu nedenle, bazı şeyleri değiştirmenin nispeten zor olduğu yerlerde istikrarlı yönetişim, daha istikrarlı fiyatlandırma sağlayarak değerli olabilir.

Öte yandan, protokolleri iyileştirmek için yazılımı güncellemenin yavaş süreci, kripto para birimi değerlerinin yükselişini sınırlayabilir. Bir güncelleme, kripto para birimi sahipleri için değerin kilidini açarsa ancak uygulanması aylar sürerse, mevcut paydaşlara zarar verir.

Yönetmelikler ve yasal gereklilikler

Kripto para birimlerinin değişimini kimin düzenlemesi gerektiği konusunda bazı karışıklıklar var. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para birimlerinin hisse senetleri ve tahviller gibi menkul kıymetler olduğunu söylerken, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) bunların kahve veya altın gibi emtialar olduğunu söylüyor.

Her ikisi de kripto para birimi borsaları üzerinde düzenleyici otorite talep edemez. Belirleyici bir karar, daha geniş çapta işlem gören kripto ile ilgili finansal ürünler için kapıyı açarken daha fazla netlik sağlayabilir ve kripto para birimi değerlerini iyileştirebilir.

Kripto para ticaretinin daha kolay yollarına izin vermek için düzenleme gereklidir. ETF’ler veya vadeli işlem sözleşmeleri gibi ürünler, yatırımcılar için kripto para birimine daha fazla erişim sağlayarak değerini artırır. Ek olarak, düzenleme, yatırımcıların vadeli işlem sözleşmeleri veya opsiyonları ile kısa pozisyon almalarını veya kripto para birimlerinin fiyatına karşı bahis oynamalarını sağlayabilir. Bu, daha iyi fiyat keşfi sağlamalı ve kripto para birimi fiyatlandırmasının oynaklığını azaltmalıdır.

Düzenlemeler ayrıca kripto para birimi talebini olumsuz etkileyebilir. Bir yönetim organı, kripto para birimi yatırımını veya kullanımını reddetmek için kuralları değiştirirse, kripto para birimlerinin fiyatını düşürebilir.

Kripto para değer bulma

Kripto para birimine değer veren şeyin arkasındaki temel arz ve talep ilkesini ve bunları etkileyen faktörleri anlarsanız, daha iyi kripto para yatırım kararları verebilirsiniz. X, Y ve Z nedenleriyle talebin artacağına inanıyorsanız ve arzın devam edeceğini düşünmüyorsanız, bu kripto para iyi bir yatırım olabilir. Ancak, hükümetlerin kripto para birimini düzenlemek için hala en iyi uygulamalara sahip olmadığını ve bu da onu ne olursa olsun özellikle riskli ve değişken bir yatırım haline getirdiğini unutmayın.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir Yorum

  1. Kripto paranın neden düştüğünü anlamadım ama güzel makale 😂

Başa dön tuşu