Kripto Para HaberleriNasılNedirRehber

Kripto para işlem (ticaret) çiftleri nelerdir ve nasıl çalışırlar?

Kripto Para Alım Satım Çiftleri Nedir ve Nasıl Yapılır? Kripto Piyasasında Trading (Ticaret) İşlem Çiftleri Nelerdir?

Kripto pazarları oldukça değişken olduğundan, tokenlar arasında ticaret yaparken arbitraj fırsatları açılır. Arbitraj ticareti, fiyatlarındaki farklılıklardan yararlanmak için jetonların farklı pazarlarda hızlı alım ve satımını ifade eder.

Kripto para ticaret çiftleri, bir token takas sistemi gibi çalışır. Bir borsada birbirleri için alınıp satılan dijital varlıklardır. Alım satım çiftleri faydalıdır çünkü bazı kripto para birimleri yalnızca diğer kripto para birimleri aracılığıyla satın alınabilir. Ayrıca, kripto ticaret çiftleri hakkında bilgi sahibi olmak, ufkunuzu sürekli duyduğunuz ana akım kriptoların ötesine genişletmenize yardımcı olacaktır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Ek olarak, kripto piyasaları oldukça değişken olduğundan, tokenlar arasında ticaret yaparken arbitraj fırsatları açılır. Arbitraj ticareti, fiyatlarındaki farklılıklardan yararlanmak için jetonların farklı pazarlarda hızlı alım ve satımını ifade eder. Ayrıca, bir ticaret çifti ile artık fiat para birimi için bir kripto para birimi satmanız ve ardından bu parayı diğer kripto para birimini satın almak için kullanmanız gerekmez. Peki bu bazı zamanlarda neden sorun oluyor?

Her işlem bir gaz ücretine tabidir. Bu işlemler sadece zahmetli değil, aynı zamanda pahalıdır. 0,005 Bitcoin’iniz (BTC) olduğunu ve bir miktar Ether (ETH) satın almak istediğinizi varsayalım. Yazma sırasında, Bitcoin blok zincirinde işlem başına ortalama 1.100 dolar harcarsınız. Neyse ki, ETH satın alma üzerindeki gaz ücretleri ihmal edilebilir (0,00008 $). Ancak bu mutlaka sabit bir değer değildir. 1 Mayıs 2022’de bir ETH işlemi yapıyor olsaydınız, işlem başına % 1150 daha yüksek olan 0,001 $ öderdiniz! Gaz ücreti dalgalanmalarının büyüklüğü budur.

Kripto işlem çiftleri, daha az bilinen bir kripto para birimi satın alırken de kullanışlıdır. Çoğu borsa genellikle bu tür paraları yalnızca eşleştirildiği bir kripto para birimi karşılığında satın almanıza izin verir. En yaygın olarak eşlenen kriptolar arasında Bitcoin ve Ether bulunur. Bazı borsalar ayrıca stabilcoin alım satım çiftleri sunar. Bu, çoğu stablecoin USD’ye sabitlendiğinden kullanışlıdır ve bir madeni paranın değerini tahmin etmeyi kolaylaştırır.

Kriptonun ilk günlerinde, çok az sayıda blok zincirinin bulunduğu zamanlarda, kripto ticaret çiftleri kazançlı bir seçenek değildi. Ancak o zamandan beri binlerce kripto para birimi ortaya çıktı ve bugün var olan ticaret çiftlerinin sayısı sizin ve benim tahmin edebileceğimizden daha fazla.

İki kripto para birimini ilişkilendirerek ve ardından birbirlerine göre göreceli değerlerine ulaşarak bir kripto ticaret çiftine ulaşılır. Bunu yaparak, bir kripto para biriminin değeri, farklı bir kripto para birimi cinsinden ölçülebilir. Örneğin, BTC/ETH en popüler ticaret çiftlerinden biridir. Yazma sırasında, 1 BTC’nin değeri 15.09 ETH’nin değerine eşdeğerdi. Bu tokenler arası değişim, bir aracı olmadan kripto ticareti yapmayı mümkün kılan merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) tarafından kolaylaştırılır.

Ama bekleyin, merkezi olmayan bir platform olduğu için DEX de bir blok zinciri kullanmıyor mu? Yani, bu aynı zamanda gaz ücreti ödemez mi? Evet haklısın. Öderdi.

Ancak, aksi takdirde gereken iki işlem yerine yalnızca bir işlem yapmış olursunuz. Ayrıca, çoğu DEX, Ethereum blok zinciri tarafından desteklenmektedir ve bu nedenle nominal gaz ücretleri talep etmektedir. İşleminize öncelik vermek istiyorsanız, daha yüksek gaz ücretlerini kesebilir ve madencileri işleme koymaya teşvik edebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, işlem çiftleri yatırımcıların daha düşük gaz ücretlerinin avantajlarından yararlanmalarını sağlar. Ayrıca, deneyimli yatırımcıların borsalar arasındaki varlık fiyatlarındaki farklılıklardan kar elde etmelerini sağlar. Bu nedenle, kripto küresinin ayrılmaz bir parçası haline geldiler ve kripto ticareti için daha iyi bir seçenek olduklarını zaten kanıtladılar.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu