HaberlerKripto Para Haberleri

Kripto para haber: ‘Stablecoin’ler’ küresel piyasaları istikrarsızlaştırma riskini nasıl alıyor?

Biden yönetimi, Federal Rezerv Sistemi ve Finansal İstikrar Kurulu son zamanlarda “stabil paralar” hakkında endişelerini dile getirdi ve bu benzersiz kripto para birimlerinin küresel finansal istikrar için büyük bir risk oluşturabileceğini öne sürdü.

Bitcoin ve Libra’dan sonra – Facebook’un vardığında ölü olan dijital para birimi – küresel finansal düzenleme yetkililerinin yeni bir düşmanı var: stablecoin’ler. Finansal İstikrar Kurulu (FSB), 16 Şubat’ta yayınlanan kripto varlıklarının tehlikeleri hakkındaki raporunda özellikle bu kripto para birimlerini hedef aldı.

G20 tarafından 2009’da oluşturulan küresel kuruluş, “mevzuata uygunluk, rezerv varlıkların kalitesi ve yeterliliği ile risk yönetimi ve yönetişim standartları hakkındaki endişelere rağmen” 2021 yılına kadar istikrarlı paraların büyümesinin devam ettiğini yazdı. küresel finansal istikrarı tehlikeye atmaya hazırlanıyor.

Değişken bir dünyada istikrar mı?

Nathalie Janson, ekonomist ve uzman Nathalie Janson, finans dünyasının kötü adamı olarak stablecoin’lerin statüsü, başlangıçta “Bitcoin’in oynaklığını frenlemek ve haklı olarak bu alana biraz istikrar getirmek” için yaratılmış bir elektronik para birimi için şaşırtıcı görünebilir. FRANCE 24’e verdiği demeçte, Neoma Business School’daki kripto para birimlerinde.

Stabilcoin’ler, ABD doları gibi bir temel referans kullanılarak endekslendikleri için fiyatları neredeyse hiç değişmeyen kripto para birimleridir. Örneğin, tüm stablecoin’lerin en ünlüsü ve yaygın olarak kullanılanı olan bir Tether, her zaman bir ABD dolarına eşit değere sahiptir.

Danışmanlık firması IG ile finansal analist ve kripto para birimi uzmanı Vincent Boy, FRANSA’ya verdiği demeçte, bu istikrar vaadi stablecoin’leri ve özellikle “kağıt para birimleri (dolar, euro, yuan vb.) ile kripto para birimleri arasındaki köprüyü” sağladı. 24.

Esasen, Bitcoin ve Ethereum (başka bir kripto para birimi) yatırımcıları, portföylerinin tam dolar değerini bilmek için para birimlerini Tethers, USD madeni paraları veya binance USD – her türlü stabilcoin – takas ederek yo-yoing fiyatlarından kaçınırlar. Hatta bazı platformlar, kullanıcılardan kripto paralarını dolara veya diğer geleneksel para birimlerine çevirmeden önce sabit paralara aktarmalarını bile ister.

Dikkatinizi Çekebilir: Tahmin: Bu Kripto Para Birimi Bir Sonraki Ethereum Olacak

Değerlerini garanti altına almak için, “istikrarlı” kripto para birimlerinin yaratıcıları, her zaman dolaşımdaki stabilcoin sayısıyla aynı miktarda doları yedekte tutmalıdır. Örneğin, Aralık 2021’de Tether’in kurucuları, dolaşımdaki 78 milyon jetonu karşılamak için bankada 78,2 milyon ABD doları bulunduğunu söyledi.

Ufukta ‘Sistemik risk’ mi var?

Bu, “bugünün tether’larının bir bankanınkine benzer bir piyasa değerine sahip olduğu” anlamına geliyor, dedi Boy. Bu, yıldırım hızında bir değer artışının sonucudur: Aralık 2021’de tüm stablecoin’lerin piyasa değeri 157 milyar Euro civarındaydı. FBS’ye göre, “2020’nin başında 5,6 milyar dolardan artış”.

Tether’lerin değer artışları, özellikle dünya çapındaki finans otoritelerinin soğuk terler içinde kalmasına neden oldu. ABD’de Federal Rezerv, Ağustos 2021’deki bir toplantıda stablecoin tehdidini tartıştı. Boy, “Sorulan sorular, [yaratıcıların] gerçekten gerekli rezervlere sahip olduğundan nasıl emin olunacağı ve Tether’in başarısız olmak üzere olup olmadığıdır” dedi.

Stabilcoin’lerin artan itibarı, “kripto para birimindeki yatırımların demokratikleşmesinin” ana işaretlerinden biri, dedi Boy. Bitcoins, Monero ve diğerleri için dolar alışverişi yapmak isteyen ne kadar çok insan, işlem hacmi o kadar artar ve daha fazla stabilcoin dolaşımda var.

Janson, “Artık Tethers ve diğer stabilcoinlere sahip olan sadece içeriden kişiler değil, aynı zamanda geleneksel yatırım fonları, işletmeler ve hatta bankalar” dedi..

Bu stabilcoinler başarısız olursa, bu başlangıçta borsadaki yatırımcılar için finansal kayıplar anlamına gelecek ve bu da FSB ve ABD Federal Rezervinin korktuğu gibi geleneksel finansal piyasalar üzerinde daha geniş etkilere yol açabilecektir.

Şimdilik risk göreceli. Boy, “Stablecoinlerin sahip olduğu finansal etki önemlidir, ancak merkez bankaları, bir sorun olması durumunda bilançolarını çok fazla incitmeden kayıpları karşılama kapasitesine sahiptir” dedi.

Bununla birlikte, Tether ve diğer stablecoin’ler son yıllarda olduğu gibi aynı hızda büyümeye devam ederse, “sistemik bir boyuta ulaşabilirler, yani ‘başarısız olamayacak kadar büyük’ ​​hale gelebilirler” dedi.

ALINAN HABERLERİ

Şeffaflık ve kristal toplar

Stabilcoin yaratıcılarının yeterli rezervleri olduğu sürece başarısızlık riski yoktur. Ancak bu, finansal otoriteler için endişe yaratan başka bir husus: “Stablecoin ihraççıları, rezerv varlıklarının bileşimi ile ilgili tutarlı bir dizi standarda tabi değil… ve ifşa uygulamalarında tutarlılık yok” diye uyardı FSB.

Şu anda FSB, rezervleri üzerindeki denetimler – bittiğinde – önde gelen kuruluşlar tarafından veya uluslararası standartlara göre yapılmadığından, bu stablecoin yaratıcılarından nominal değerde sözler almak zorunda. Sadece üç yıl önce, Tether’in büyük bir aldatmacadan başka bir şey olmadığından şüpheleniliyordu – şu anda tüm finansal ekosistemin merkezinde yer alan bir kripto para birimi için pek güven verici değil.

Bununla birlikte, stabilcoinler şeffaflık için bazı çabalar sarf etti. Janson, “Şu anda bildiğimiz şey, sadece dolar cinsinden rezervleri değil, aynı zamanda ödeme yapmalarını sağlayan kısa vadeli yatırımları da var” dedi.

Ama bu hala bir problem. Yetkililer, 2008’de olduğu gibi yeni bir likidite krizi fikrine kafayı takmış durumda” dedi. Subprime ipotek çağında, piyasa Lehman Brothers ve diğerleri tarafından sunulan finansal ürünlerin kısmen değersiz varlıklara dayandığını anlamaya başladığında, artık kimse onlara dokunmak istemedi ve bankaları derin bir finansal krize sürükledi.

Aynı senaryo, rezervleri konusunda %100 şeffaf olmayan stablecoin’ler için de geçerli olsaydı ne olurdu? “Örneğin, bazı sabit paralar, Tether için önerildiği gibi, Evergrand’dan [ başarısızlık eşiğinde olan Çin emlak devi ] borcuna bağlı olabilir. Bu durumda rezervler çok daha az değerli hale gelebilir ve bu da gerekirse herkese geri ödeme yapmayı imkansız hale getirebilir” dedi Boy.

Bu nedenle, FSB ve Federal Rezerv’den sabit paraları düzenleme ve bunları bankalara benzer yükümlülükler altına sokma çağrıları. ABD Başkanı Joe Biden da daha sıkı kontroller için çağrıda bulundu.

Ancak Janson için bu tür önlemler çok ileri gider. Yetkililerin, şu anda birçok ülkede geliştirilmekte olan ulusal kripto para birimleri ile rekabet eden stabil paraları önlemek için barikatlar kurmaya istekli olduğundan şüpheleniyor. Dedi ki: “Neden onlara bankalar gibi davranmak isteyelim ki? Esas sorun bu olduğu için daha katı şeffaflık yükümlülükleri getirmek yeterli olacaktır.”

KRİPTO HABER

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu