Nedir

Kripto para ETF’si Nedir?

ETF Nedir? Kriptoda ETF Nedir? Kripto Para ETF Nedir? Kripto ETF Hakkında A'dan Z'ye Herşey!

Kripto Para Birimi ETF Nedir?

Bir kripto para borsası yatırım fonu (ETF), kripto para birimlerinden oluşan bir fondur. Çoğu ETF bir dizini veya bir varlık sepetini takip ederken, bir kripto para birimi ETF’si bir veya daha fazla dijital jetonun fiyatını takip eder. Yatırımcı satışlarına veya alımlarına bağlı olarak, kripto para birimi ETF’lerinin hisse fiyatı günlük olarak dalgalanır. Hisse senetleri gibi, bunlar da günlük olarak işlem görür.

 • Kripto para borsası alım satım fonları (ETF’ler), tek bir kripto para birimini veya farklı dijital belirteçler ve para birimlerinden oluşan bir sepeti takip eder.
 • ETF’lerin faydaları arasında düşük sahip olma maliyeti, çeşitlendirme ve kripto tokenlerinin toplanmasıyla ilgili bilgi ve zaman yoğun işlevlerin dış kaynak kullanımı yer alır.
 • İlk kripto para birimi ETF, Ekim 2021’de işlem görmeye başladı: ProShares Bitcoin Strategy ETF.
 • Piyasada, yatırımcıların dijital varlıkları kendilerinin yönetmesine gerek kalmadan kripto para birimine maruz kalmaya izin veren bir dizi alternatif fon var.

Bir Kripto para ETF Nasıl Çalışır?

Kripto para birimi ETF’leri, yatırımcılara, önemli ölçüde daha düşük kripto para birimi mülkiyet maliyetleri ve kripto para birimleri ticareti için gereken dik öğrenme eğrisinin dış kaynak kullanımı gibi çeşitli faydalar sağlar.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

İki tür kripto para birimi ETF’si vardır:

 1. İlk tür, fiziksel kripto para birimleri tarafından desteklenmektedir. Fonu yöneten yatırım firması kripto para alımları yapar ve madeni paraların mülkiyeti hisse olarak temsil edilir. ETF’de hisse satın alırken, yatırımcılar dolaylı olarak kripto para birimlerine sahip olacaklardır. Böylece, sahipler, beraberindeki masraf ve onlara doğrudan sahip olma riski olmaksızın kripto para birimlerine maruz kalabilirler.
 2. İkinci tür, vadeli işlem sözleşmeleri ve kripto para borsasında işlem gören ürünler (ETP’ler) gibi kripto para türevlerini izleyen sentetik bir türevdir. Örneğin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) önerilen birçok ETF, Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) işlem gören bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatlarını takip ediyor.

İlk kripto para birimi ETF’si olan ProShares Bitcoin Strategy ETF ( BITO ), Ekim 2021’de işlem görmeye başladı. Bu, bitcoin vadeli işlem fiyatlarını izleyen bir ETF’dir.

Dikkatinizi Çekebilir: KYC Nedir?

ETF hisse fiyatı, gerçek kripto para birimlerinin fiyatları yerine türevlerin fiyat hareketlerini taklit eder. Bu nedenle, belirli bir kripto para birimi ETF’sindeki hisselerin fiyatı, vadeli işlem sözleşmesi fiyatlarındaki artışla birlikte yükselir. Karşılık gelen bir azalma ile azalır. Diğer türevler gibi, sentetik kripto para birimi ETF’leri de ek risk taşır çünkü işlemleri her zaman şeffaf olmayabilir.

Kripto para ETF’lerinin Düzenleyici Durumu

Kripto para meraklıları için ETF’ler, likiditeyi ve kripto para birimlerinin yatırım amaçlı benimsenmesini artıracak kutsal kâsedir. 2014 yılına kadar, bitcoin’in (BTCUSD) bir borsada işlem görmeye başlamasından yaklaşık beş yıl sonra, Winklevoss ikizleri SEC’e kripto para birimi için bir ETF teklifi sundu.

Ajans başvurularını reddetti. O zamandan beri, bu yıl tekrar başvuran Winklevoss ikizleri tarafından kurulan da dahil olmak üzere çeşitli yatırım firmalarından, bitcoin’in fiyat oynaklığından kâr elde etmek isteyen bir başvuru telaşı oldu. Yalnızca 2021’de SEC, en az 12 başvurunun alındığını kaydetti.

SEC, endişelerini Ocak 2018 tarihli bir mektupta açıkladı ve ETF başvurularını reddetme gerekçesini açıkladı. Endişeleri arasında, kripto para birimi borsalarında (bireysel belirteçlerin fiyatını belirleyen) şeffaflığın olmaması, piyasa manipülasyonu potansiyeli ve kripto para birimi piyasalarındaki düşük likidite seviyeleri yer alıyor.

Ajansın mektubunu yayınlamasından bu yana kripto para piyasalarındaki durum değişti. Borsalarda işlem hacimleri katlandı. Kripto para birimleri için genel piyasa değeri 2 trilyon doları aştı. (SEC mektubunu yayınladığında 800 milyar dolarla zirveye ulaşmıştı.) Kuzey Amerika’nın en büyük kripto para borsası Coinbase Global Inc. ( COIN ), şimdi halka açık bir varlık ve yukarıda bahsedildiği gibi, ilk kripto para ETF’si ticarete başladı. Ekim 2021’de.

Ayrıca teşkilatın başında nöbet değişimi oldu. Eski SEC Başkanı Jay Clayton, kripto para birimlerine düşman olarak kabul edilen yaşlı bir eldi. 2021’de yerini, Massachusetts Institute of Technology’de blockchain ve kripto para birimleri üzerine bir ders veren eski Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı Gary Gensler aldı.

Gensler’in atanması, bir Bitcoin ETF’nin onaylanması için umutları yeniden alevlendirdi, ancak selefinin kripto pazarları hakkındaki değerlendirmesi ve görüşleri ile aynı fikirde olduğunu söyledi.

Kripto para ETF’lerinin Faydaları

Kripto para ETF’leri yeni gelişen bir varlık sınıfıdır ve düzenleyici belirsizlik göz önüne alındığında, pazarları hala tanımlanma aşamasındadır. Ancak kripto para birimlerine sahip olmak için en iyi araçlardan biri olabilirler. Kripto para birimi ETF’lerinde hisse sahibi olmanın faydalarından bazıları şunlardır:

 • Belki de kripto para birimi ETF’lerinin en büyük yararı, ek sahiplik masrafları olmadan kriptoya maruz kalma sağlamalarıdır. Kripto para birimlerinin fiziksel mülkiyeti birçok ek masraf gerektirir. Örneğin, kripto para birimleriyle ilişkili saklama ücretleri vardır. Satın alınan kripto para birimlerini saklamak için güvenli dijital cüzdanlar da yıllık ücret alır. Bu ücretlerin toplamı düzenli bir yıllık toplam tutar. Kripto para sahipliği ayrıca işlem ve ağ ücretleri gibi diğer gizli ücretlerle birlikte gelir. Kripto para ETF’leri bu masrafları ETF sağlayıcılarına yaptırır.
 • Kripto para birimi ETF’lerindeki paylar, kripto satın almanın gerçek maliyetinin çok altında hızla yükselen bir varlık sınıfına maruz kalma imkanı sunar. Son birkaç yılda, kripto para birimlerinin, özellikle de bitcoin’in fiyatı fırladı. Ortalama bir yatırımcı için büyük ölçüde erişilemez hale geldiler. Bir kripto para birimi ETF, varlık sınıfına para koymak isteyen yatırımcılar için uygun fiyatlı bir alternatiftir.
 • Şu durumu düşünün: Bitcoin fiyatı 2021’e 29.405.12 dolardan başladı ve Nisan ayında 63.569 dolara yükseldi ve kazanımlarını Haziran sonunda 35.045 dolara geri çekti. Bu süre zarfında, Kanada’nın Purpose Bitcoin ETF’sindeki ( BTCC-B.TO ) hisselerin fiyatı 10.09$ ile 6.44$ arasında değişiyordu. ETF’ye yapılan önemli bir yatırım, bir tüccar için önemli kazançlar sağlardı.
 • Teknolojik temellerine dayanan kripto para birimi jargonu, kripto benimsenmesi için kalıcı bir barikat olarak kaldı. Ortalama yatırımcıların kripto para birimlerinin kapsamını ve işleyişini kavraması zordur. Teknolojiye aşina olmayan yatırımcılar, oldukça dolu bir öğrenme eğrisi olan halving ve blockchain gibi kripto konuşmalarını bulabilirler. Bir kripto para birimi ETF’sine yatırım yapmak, öğrenme eğrisini analistlere dış kaynak sağlar.
 • Kripto para birimleri piyasaya sürüldüklerinden beri defalarca saldırıya uğradı ve bu da yeni ortaya çıkan varlık sınıfının güvenliği konusunda büyük bir soruya yol açtı. Kripto para birimleri için güvenliği sağlamak, çalışmalarına aşina olmayan bireysel yatırımcılar için zorlu bir görev olabilir. Bir kripto para birimi ETF, güvenlik işlevlerini bu ETF’lerin sağlayıcılarına dış kaynak sağlar.
 • Ticaret piyasalarında 1.800’den fazla kripto para birimi mevcuttur. Bu belirteçleri satın almak ve satmak için altyapı henüz gelişmemiştir.

Örneğin, bazı tokenler belirli kripto para borsalarında bulunurken diğerleri mevcut değildir. Bu jetonların satın alınmasıyla ilgili önemli maliyetler de vardır. Kripto para ETF’leri, yatırımcıların her bir token için maliyete katlanmadan çeşitlendirmelerini sağlar.

Kripto para ETF’lerine Alternatifler

ABD pazarlarında yukarıda bahsedilen ProShares Bitcoin Strategy ETF dışında işlem gören kripto para birimi ETF’leri bulunmamakla birlikte, yatırımcılar paralarını kripto maruziyeti için bir dizi başka ETF benzeri ürüne koyabilirler. Bir kripto para birimi ETF ürününe en yakın ürün Bitcoin Investment Trust’tır ( GBTC ). Güven, bir ETF’ye benzeyen kapalı uçlu bir fondur – yatırımcılar adına bitcoinlere sahiptir ve hisseleri tezgah üstü (OTC) piyasalarda işlem görmektedir.

Ancak Grayscale’in Bitcoin Yatırım Ortaklığı bir ETF değil. Yalnızca yatırım firmalarına, akredite yatırımcılara veya yüksek net değerli bireylere (HNWI’ler) açıktır ve ana akım bir izleyici kitlesine erişilemez. GBTC’nin minimum yatırım tutarı yüksektir ve hisselerinin her alımına yatırımcılar için bir kilitlenme süresi eşlik eder.

ETF’lerde olduğu gibi, fonun sponsoru Grayscale Investment Trust, yıllık bir ücret almaktadır. Ancak, fon varlıklarının %2’sine eşit olan ücret, çoğu ETF’den önemli ölçüde daha yüksektir. GBTC hisse fiyatları da, tıpkı temel güvenliği gibi, değişken dalgalanmalara eğilimlidir. Hisseler ayrıca bitcoin’in gerçek fiyatından önemli bir farkla işlem görüyor. Örneğin, bitcoin fiyatlarındaki 2017 yükselişi sırasında, yatırımcılar GBTC hisselerine sahip olmak için gerçek bitcoin fiyatları üzerinden %100 prim ödüyordu.

Piyasada GBTC’ye benzer başka ürünler de var. Örneğin, Bitwise Ethereum Fund ve Bitwise Uniswap Fund, sırasıyla Ethereum ( ETHUSD ) ve Uniswap belirtecinin fiyatlarını takip eder. Bu fonların Grayscale ürünleriyle benzer özelliklere sahip olduğunu hatırlamak önemlidir: Gerçek token ile önemli fiyat farkıyla işlem görürler, yalnızca akredite yatırımcılara açıktırlar ve yüksek bir minimum yatırım tutarı gerektirirler.

Bilançolarında bitcoin bulunan şirketlere yatırım yapmak, doğrudan sahiplik olmadan kripto para birimlerine yatırım yapmanın başka bir yoludur. Halka açık bazı şirketler bitcoin için holding haline geldi. Örneğin, MicroStrategy Inc. ( MSTR ), 30 Eylül 2021 itibariyle ortalama 27.713 $ fiyatla satın alınan 114.042 bitcoin’e sahipti.

Şirketin hisse fiyatı, satın almayı ilk duyurduğu Ağustos 2020’den bu yana yaklaşık %240 arttı, ancak önemli bir düşüş yaşamadı. iş beklentilerinde değişiklik.

Bu, bazı gözlemcilerin hisse fiyatındaki artışın bir şirket olarak çekiciliğiyle değil, Bitcoin holdingleri nedeniyle ilgili olduğunu düşünmesine neden oldu. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc. ( TSLA ), 2021’de kripto para birimi satın almaya başladı ve 42.902 bitcoin’e sahip. Bilançolarında bitcoin bulunan diğer halka açık şirketler, Galaxy Digital Holdings Ltd. ( BRPHF ) ve Square Inc. ( SQ ).

Bu şirketler bilançolarında bitcoin tutarken, asıl işleri başka yerde. Tesla elektrikli arabalar üretiyor ve Square bir ödeme hizmetleri şirketi. Kripto endüstrisi ile ilişkili şirketlere daha yoğun bir şekilde maruz kalmak isteyenler için Bitwise Investments, Bitwise Crypto Industry Innovators ETF’sinde ( BITQ ) sektörle ilişkili önde gelen halka açık şirketlerin hisselerini topladı. Fonda kripto para borsası Coinbase ve Riot Blockchain Inc. ( RIOT ) gibi isimler yer alıyor.

Bazı yatırım firmaları, çoğu kripto para biriminin altında yatan teknoloji olan blok zinciri için yatırımcı coşkusuna güveniyor ve blok zinciri kullanan veya teknolojiyle ilgili olan şirketlerin hisseleriyle fon başlattı. Bu tür fonlara örnek olarak Amplify Transformational Data Sharing ETF ( BLOK ) ve Siren Nasdaq NexGen Economy ETF ( BLCN ) verilebilir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu