Kripto Para HaberleriNasılNedirRehber

Kripto Para Dash Nedir?

Dash Nedir? Kripto Para Dash Nedir? Kripto Dash Nedir?

Dash Nedir? Kripto Para Dash Nedir? Kripto Dash Nedir? Dash ( KRİPTO:DASH ) dünyanın her yerinde hızlı, ucuz ödemeler sunan dijital bir para birimidir. Kullanıcı dostu bir deneyim ve nakde eşit bir mahremiyet sağlamayı amaçlar.

Yazılım geliştiricisi Evan Duffield, Dash’i 18 Ocak 2014’te, daha sonra Darkcoin olarak değiştirilen XCoin adıyla piyasaya sürdü. 25 Mart 2015’te, “dijital nakit” olma hedefinden gelen Dash için başka bir marka değişikliğine gitti.

Birçok kripto para birimi nadiren işlemler için kullanılır, ancak Dash ölçeklenebilir bir dijital ödeme sistemi oluşturmuştur. Bu kılavuzda, onu benzersiz kılan şeyin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve Dash’i satın alıp almayacağınızı öğreneceksiniz.

Dash’i benzersiz yapan nedir?

Dash’in en benzersiz yönü, masternode sistemidir. Masternode, Dash blok zincirinin tam bir kopyasına sahip özel bir sunucudur. En az 1.000 Dash’e sahip kullanıcılar, Dash’in birçok özelliğine güç veren masternodları çalıştırabilir.

Bu özellikler arasında, iki saniye içinde tam olarak onaylanmış işlemlere izin veren InstantSend ve bir işlem dizisini çalıştırma ve izlemeyi zorlaştırma yöntemi olan CoinJoin bulunur. Kullanıcılar, masternode çalıştırma karşılığında Dash madenciliğinden blok ödüllerinin bir kısmını alırlar.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Çoğu tüccar herhangi bir kripto para türünü kabul etmese de Dash bu alanda bir miktar başarı elde etti. 27 Temmuz 2021’de perakende tasarruf uygulaması DashDirect’i başlattı. Uygulama, 155.000’den fazla mağaza ve 125 web sitesinde Dash kullanarak alışveriş yapmanıza olanak tanır. Ayrıca, indirim tutarı perakendeciye bağlı olarak indirimleri de içerir.

Kayda değer son bir şey, Dash’in ne kadar kullanıcı dostu olduğudur. Web sitesi, Dash’in nasıl çalıştığını ve nereden satın alabileceğinizi açıkça açıklıyor. Bu önemsiz görünebilir, ancak aşırı karmaşık web sitelerine sahip tüm kripto para birimleriyle karşılaştırıldığında göze çarpıyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Ripple nedir? Tanımı ve Açıklaması

Dash nasıl çalışır?

Dash, Bitcoin’e ( KRİPTO:BTC ) dayanır, ancak verimliliği artırmak için iki katmanlı bir ağ yapısı kullanır. İlk katman, madencilik cihazlarının karmaşık matematik problemlerini çözdüğü bir iş kanıtı sistemidir. Bir madenci doğru çözümü bulduğunda Dash’in blok zincirine yeni bir işlem bloğu ekleyebilir.

İkinci katman, Dash’in ana düğümleridir. 1.000 Dash’in sahipliğini kanıtlayan herkes bir masternode çalıştırabilir. Bu masternode’lar Dash’in InstantSend ve CoinJoin özelliklerinden sorumludur ve ayrıca yönetişim ve finansman teklifleri üzerinde oy kullanmalarına izin verilir.

Dash blok zincirine her işlem bloğu eklendiğinde, ödüller üretir. Ödüller üç şekilde bölünür:

  • Madencilere %45
  • Masternodes için %45
  • Dash’in yönetim bütçesine %10

Şu anda dolaşımda 10 milyondan fazla Dash var ve maksimum arzı 18.9 milyon. Dash, DashDirect uygulaması aracılığıyla perakendecilerle yapılan alışverişlerde kullanılabilir. Aşağıdakileri içeren, onu listeleyen kripto para borsalarında işlem görebilir :

  • Coinbase ( NASDAQ: PARA )
  • Binance
  • Kraken

Dash’in riskleri nelerdir?

Dash’e yatırım yapmanın en önemli riskleri şunlardır:

  • Son derece değişkendir ve fiyatı tek bir günde %10 veya daha fazla değişebilir. Bu, herhangi bir kripto para birimi yatırımıyla ilgili bir sorundur çünkü bunlar yüksek risk ve yüksek kazançtır.
  • Dash, kripto para birimleri için ortak bir sorunla karşı karşıya – ister para birimi ister yatırım olsun. Amacı küresel bir ödeme sistemi olmaktır, ancak bu daha istikrarlı bir fiyat gerektirecektir. Aksi takdirde tüketiciler, değerin artması umuduyla Dash’i tutmayı tercih edeceklerdir.
  • Dash, piyasaya sürüldüğünde ortaya çıkan sorunlar nedeniyle bir aldatmaca olarak adlandırıldı. En önemlisi, madenciliğin zorluğu yeterince hızlı ayarlanamadı ve ilk 24 saatte yaklaşık 2 milyon DASH’in yayınlanmasına yol açtı. Yaratıcı Evan Duffield bunun bir hata olduğunu söylerken, kripto topluluğundaki bazıları bunun küçük bir grup insanın büyük miktarda Dash madenciliği yapabilmesi için planlandığını iddia ediyor.

Dash’i satın almaya karar verirseniz, yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadarını koyun. Ve daha düşük bir riskle kriptoya maruz kalmayı tercih ediyorsanız, kripto para hisse senetlerini düşünün.

Dash vs. Bitcoin: Fark nedir?

İşte Dash ve Bitcoin arasındaki temel farkların bir dökümü :

Kripto para

Dash

Bitcoin

Madeni para çıkış tarihi

18 Ocak 2014

9 Ocak 2009

Maksimum madeni para arzı

18.9 milyon

21 milyon

Ortalama işlem süresi

1.85 saniye

10 dakika

madencilik algoritması

X11

SHA-256

Büyük bir fark, Dash’in çok daha verimli olmasıdır. Dash, InstantSend özelliği sayesinde saniyeler içinde işlenen işlemler sunar. Dash 0.14’ün piyasaya sürülmesinden bu yana, tüm işlemler etkin bir şekilde InstantSend işlemleridir. Bitcoin işlemleri ise oldukça uzun sürüyor.

Dash ile işlem ücretleri de çok daha düşüktür. Ücret tutarları değişebilse de, genellikle 0,01 ila 0,02 ABD Doları arasındadır. Bitcoin işlem ücretleri 1$ ile 30$ arasında değişebilir.

Ayrıca, bir kripto para birimi madenciliği ile ilgili hesaplamalı çalışmanın kuralları olan farklı madencilik algoritmalarına da sahiptirler. Dash, daha az işlem gücü gerektiren daha yeni bir madencilik algoritması olan X11’i kullanır. Bu, daha az enerji kullanmasına ve madencilik donanımını daha soğuk tutmasına olanak tanır .

Faydasının bir ödeme sistemi olma temeline dayandığı göz önüne alındığında, Dash’in uzun vadeli bir yatırım olarak başarılı olup olmayacağını söylemek zor. Ancak para transfer etmenin ve alışveriş yapmanın bir yolu olarak Dash’in potansiyeli var.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu