NasılNedir

Kripto Para, Coin ve Token Arasındaki Fark Nedir?

Kripto Para, Coin ve Token Arasındaki Fark Nedir?

Token ve coin arasındaki fark, kripto para topluluğu arasında hararetli bir tartışma yarattı. Aslında, “coinler” ve “tokenler”, anlaşılması zor kripto para birimi terimlerinden bazılarıdır. Çoğu insan bunları birbirinin yerine kullanır.

Modern piyasada mevcut olan tüm kripto para birimlerine atıfta bulunmak için her iki adı da kullananlar varken, diğerlerinin “madeni para” dediği şeye atıfta bulunmak için “belirteç” terimini kullananlar var.

Bu iki terimin birçok açıdan farklı olduğunu belirtmekte fayda var. Kendinizi kripto para dünyasına sokmaya karar vermeden önce bunların ne olduğunu bilmeniz önemlidir.

Bu kapsamlı makale şu soruyu yanıtlamayı amaçlamaktadır: token ile coin arasındaki fark nedir?

Her terime bağımsız olarak bakarız ve aralarında neden bu kadar çok karışıklık olduğunu analiz ederiz. Ayrıca her birinin örneklerine bakacağız ve kullanımlarını özetleyeceğiz.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Token Vs. Coin: Coin Nedir?

Altcoin veya alternatif kripto para birimi olarak da bilinen madeni paralar, şifreleme yöntemleri kullanılarak oluşturulan dijital paralardır.

Zamanla değer depolarlar. Esasen, madeni paralar paranın dijital karşılığıdır. Bu coinlerin işlemleri bir taraftan diğerine yapılabilir. Büyük bir küresel veritabanında veri olarak bulunurlar.

Halk arasında blok zinciri olarak bilinen bu veritabanı, tüm işlemleri kaydeder ve dünya çapındaki bilgisayarlar tarafından doğrulanır ve kontrol edilir.

Dijital paralar, fiziksel paralarla aynı şekilde kullanılır. Litecoin veya bitcoin gibi dijital paralarınız varsa, bunları evinizdeki veya cüzdanınızdaki paralar olarak düşünebilirsiniz.

Gerçek parayla aynı özelliklere sahiptirler: Kabul edilebilir, taşınabilir, değiştirilebilir, dayanıklı, bölünebilir ve kıttırlar.

Token Vs. Coin: Coin Nedir?
Token Vs. Coin: Coin Nedir?

Coin’lerin benzersiz özellikleri

 • Açık bir blok zincirine bağlılar. Bu, herkesin ağa katılabileceği ve katılabileceği anlamına gelir. Ancak, tüm kullanıcıların takma ad olmasını sağlamak için kriptografi protokolleri kullanılır. Bu, işlem geçmişiniz herkese açık olsa bile, cüzdan adresinize eklenmiş hiçbir kişisel bilgi olmadığı anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, hiç kimse bir blok zinciri ağında kimliğinizi öğrenemez!
 • Çıkarılabilir, gönderilebilir veya alınabilirler

Coinlerin ne olduğunu daha iyi anlamak için Bitcoin’e bakalım .

Bitcoin, blok zinciri teknolojisine dayanmaktadır. Bu, tüm işlemlerin görülebilmesini sağlayan dağıtılmış ve halka açık bir defterdir. Veriler, blok zinciri ağının katılımcıları arasında toplanır, saklanır ve paylaşılır.

Diğer dijital paralar gibi Bitcoin de dolandırıcılık olasılığını azaltır ve şeffaflığı garanti eder.

Hırslı kripto meraklıları, geniş kabulleri ve kullanımları sayesinde, yakın gelecekte madeni paraların geleneksel paranın yerini alacağına inanıyor.

Coin'lerin benzersiz özellikleri
Coin’lerin benzersiz özellikleri

Coin Nasıl Kullanılır?

Gerçekte, dijital paralar, para gibi davranmanın ötesinde başka bir işlevi yerine getirmek için tasarlanmamıştır. Evet, Coin’ler para olarak kullanılıyor ve hepsi bu!

Dikkatinizi Çekebilir: SHI Stablecoin: Shiba Inu Stablecoin Nedir ve SHI Çıkış Tarihi Ne Zaman?

Dijital Paralar Nasıl Çalışır?

Dijital para göndermek ve almak, bir e-posta göndermek gibidir. Bir e-posta almaya başlamak için bir e-posta adresi oluşturmanız ve bunu başkalarıyla paylaşmanız gerekir.

Oluşturduğunuz adresten e-posta göndermek için adresinizi ve şifrenizi bilmeniz gerekir. Bu bilgiler gizlidir ve kimseyle paylaşılmamalıdır.

Madeni para almak da aynı yöntemi izler. Size ortak anahtar olarak bilinen özel bir adres atanır. Bu adresi aldığınızda, size özel anahtar olarak bilinen bir parola atanır.

Dijital para göndermek ve almak için hem genel hem de özel anahtarlara ihtiyacınız var. Bu iki anahtar gizlidir ve başkalarıyla paylaşılmamalıdır.

Şüpheye mahal vermemek için, madeni paraların tamamen e-postalarla aynı şekilde çalışmadığını belirtmekte fayda var. Örneğin, bir e-posta oluştururken e-postanızı ve şifrenizi seçersiniz.

Dijital Paralar Nasıl Çalışır?
Dijital Paralar Nasıl Çalışır?

Ancak genel ve özel anahtarlar size atanır. Bu anahtarlar, aynı hesaba bağlanmalarını sağlamak için karmaşık bir algoritma kullanılarak birbirine bağlanır. Ayrıca, bir e-posta oluştururken olduğu gibi, özel ve genel anahtarları ayarlamak için kişisel bilgilerinizi sağlamazsınız.

Bu bilgiyi kaybettiğinizde, kimliğinizi doğrulayarak paralarınıza tekrar erişim sağlayamazsınız.

Dijital para işlemleri anında gerçekleşmez. Bunun nedeni, kayıtların birden fazla sistemde tutulması ve işlemleri doğrulamak için zaman alması ve bunları blok zincirine dahil etmeyi kabul etmesidir.

Dijital para kullanıcıları, diğer kullanıcılara para göndermek için bazı ücretler öderler. Ücretler, kullanılan madeni paraya bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Bu madeni paralara olan yüksek talep, bu ücretlerde artışa neden olabilir.

Coin Örnekleri

Bugün kripto piyasasında yüzlerce coin var. İçerirler:

 • Stellar (XLM)
 • Ripple (XRP)
 • Cardano (ADA)
 • NEO (NEO)
 • Monero (XMR)
 • Dash
 • Ethereum
Coin Örnekleri
Coin Örnekleri

Token Vs. Coin: Token Nedir?

Token ve coin kripto parası konusu ve kripto uzmanları da dahil olmak üzere çoğu insan tokenleri dijital paralar olarak adlandırma eğilimindedir. Bu doğru değil!

Token’lar, bir proje tarafından verilen dijital varlıklardır. Bir projenin ekosisteminde bir ödeme şekli olarak kullanılabilirler.

Token’lerle benzer bir işlevi yerine getirirler, ancak temel fark, tokenlerin sahibine ağa katılma hakkı vermesidir.

Bireyler ve işletmeler, yazılım, alternatif kripto varlıklar ve sayısız diğer ürün ve hizmetler dahil olmak üzere bir dizi proje için fon toplamak amacıyla dijital tokenler sağlayabilir.

Dijital tokenları tanıtan şirketler veya bireyler, yatırımcılara yüksek getiri vaat edebilir, ancak bunlara yatırım yaparken dikkatli olmanız gerekir.

Dikkatli yatırım yapmazsanız, kazandığınız parayı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Token Vs. Coin: Token Nedir? - Token Nedir - Coin Nedir - Arasındaki Fark Nedir - Farklar - Nedir - Aralarındaki Farklar - Nelerdir
Token Vs. Coin: Token Nedir?

İlk Dijital Belirteç Teklifi Açıklandı

Dijital belirteç teklifi web üzerinden yönetilir ve insanların bir web sitesini ziyaret etmesine ve fiat para birimini ve eter veya bitcoin gibi diğer kripto varlıkları kullanarak dijital belirteçler satın almasına olanak tanır.

Sağlanan dijital belirteçler, alıcıların bunları alternatif kripto varlıkları olarak kullanmalarına veya belirli bir dijital platforma gelecekte erişim sağlamalarına izin vermek gibi gelecekteki bir kullanıma sahip olabilir.

Jeton ve jeton arasındaki farkı derinlemesine incelemeden önce, dijital jeton teklifine katılmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Aşağıdakileri içerirler:

 

Dijital belirteçler menkul kıymetlerdir

Hepsi olmasa da çoğu dijital token satışı, menkul kıymet satışını içeren düzenlemelere tabidir.

Değeri gelecekteki karlara veya bir şirketin başarısına bağlı olan dijital jetonları satın almanız durumunda, bunlar bir menkul kıymet olarak kabul edilecektir.

Bu nedenle, yatırım yapmadan önce soru sorduğunuzdan ve ilgili belgeleri talep ettiğinizden emin olun.

 

Dijital belirteçlerin kullanımı sınırlıdır

Dijital jetonların kullanımı sınırlı olabilir ve bunları dijital jetonlarda olduğu gibi kullanamayabilirsiniz. Aslında, dijital jeton satan şirket, dijital jeton satışından elde edilen parayla hedeflerine ulaşmazsa, jetonların hiçbir faydası olmayabilir.

Bu nedenle, dijital tokenlere yatırım yapmanın, bir şirketin gelecekte bir ürün veya hizmet sunacağına dair bir söz satın almak gibi olduğunu bilmelisiniz. Yatırımınız meyvelerini vermeden önce aylarca hatta yıllarca beklemeniz gerekebilir.

İlk Dijital Belirteç Teklifi Açıklandı - Kripto Token - Kripto Coin - Kripto - Token - Coin
İlk Dijital Belirteç Teklifi Açıklandı

Token Türleri

Farklı token türleri vardır. İşte bazı örnekler.

Yardımcı Tokenlar

Yardımcı program belirteçleri, uygulama belirteçleri olarak da bilinir. Bir kripto para biriminin gelişimini finanse etmek için satılırlar ve daha sonra ihraççı tarafından sunulan mal veya hizmetleri satın almak için kullanılabilirler.

Yardımcı program belirteçlerinin bazı örnekleri arasında Civic, Timicoin, Sirin Labs Token, Golem, Siacoin, Filecon ve daha fazlası bulunur.

Kripto para tokenine karşı madeni paraya bakıldığında, yardımcı jetonlar Litecoin, Monero, Bitcoin ve daha fazlası gibi madeni paralarla karıştırılmamalıdır.

Bunun nedeni, madencilik yapmamaları ve genellikle üçüncü taraf blok zincirine dayalı olmalarıdır. Madeni paralara benzer şekilde, faydalı jetonlar, içsel işlevleri ve özellikleri nedeniyle değerlenir.

Token Türleri - Yardımcı Token Türleri - Token - Coin - Nedir - Fark - Farkı
Token Türleri

Takas Edilemez Tokenlar

Fungible olmayan jetonlar (NFT), akıllı sözleşmelerinde kayıtlı tanımlayıcı bilgileri içeren jetonlardır. Bitcoin gibi takas edilebilir jetonların aksine, takas edilemez jetonlar bölünemez.

Bu, jetonun bir kısmını başka birine gönderemeyeceğiniz anlamına gelir. Değiştirilemez her token, akıllı sözleşmesinde saklanan benzersiz bilgilere sahiptir.

Bu nedenle, NFT doğrudan başka bir belirteçle değiştirilemez. Onları benzersiz kılan şey, belirli bir varlığa bağlı olmalarıdır. Dijital ve fiziksel varlıkların sahipliğini kanıtlamak için kullanılabilirler.

Standart kripto para borsalarında işlem görmezler. Bunun yerine Openbazaar gibi dijital pazar yerlerinde satılır veya satın alınır.

Değişmez token örnekleri arasında alan adları, oyun öğeleri, etkinlik biletleri, dijital sanat, koleksiyonlar, fiziksel varlıkların mülkiyet kayıtları ve daha fazlası yer alır.

Takas Edilemez Tokenlar
Takas Edilemez Tokenlar

Güvenlik Tokenleri

Bunlar, bir işletmedeki sahiplik hissesine eşit olan jetonlardır. Menkul kıymet belirteçlerine yatırım yaptığınızda, değerinin işletmenin değerinden veya gelecekteki temettülerinden/karlarından türetilmesi niyetiyle yaparsınız.

Bugün, güvenlik belirteçleri yapmak için birçok sistem, düzenleme ve değerleme metodolojisi var. Bu, onları kimin satın alabileceği konusunda kısıtlayıcı hale getirir. Örneğin ABD’de menkul kıymet tokenleri satın almak için akredite bir yatırımcı olmanız gerekir.

Bu, 200.000 ABD Dolarının üzerinde bir gelire sahip olmanız veya en az 1 milyon ABD Doları net değere sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Elbette yasalar ülkeye göre değişir, ancak çoğu durumda geleneksel menkul kıymetler olarak kabul edilirler.

Güvenlik Tokenleri
Güvenlik Tokenleri

Tanım

Bu makaleyi bu noktaya kadar okuduktan sonra, jeton ile jeton arasındaki farkı anlamanın çoğu insanın inandığı kadar zor olduğu açıktır.

İkisi arasındaki farkı anlamak, her birinin ne anlama geldiğini bilmekle başlar. Madeni paralar kendi blok zincirine özgüdür, jetonlar ise başka bir blok zinciri üzerine kuruludur.

Kullanım

Coin’ler para olarak kullanılır. Ancak, bazı madeni paraların başka kullanımları vardır. İşlemleri doğrulamak için pay olarak kullanılırlar ve jeton işlemlerini ve akıllı sözleşmeleri beslemek için kullanılabilirler.

Öte yandan, belirteçler, dAPP’ler olarak kullanılmak üzere oluşturulur ve işlevleri, oluşturuldukları uygulamaya bağlıdır.

Bazı durumlarda, kullanıcıları gelecekteki platformlara erişim, indirimli ücretler, mal ve hizmetler ve daha fazlası gibi şeylerle ödüllendirmek için kullanılırlar. Diğer durumlarda, oy hakları gibi belirli özellikler içindir.

Not: Tokenler jeton satın almak için kullanılabilir, ancak jetonlar jeton satın almak için kullanılamaz.

Token ve Coin Arasındaki Fark Nedir? - Coin ve Token Arasındaki Fark Nedir?
Token ve Coin Arasındaki Fark Nedir?

Karmaşıklık

Bir jeton oluşturmak, jeton oluşturmaktan çok daha kolaydır. Madeni para oluştururken, madencilik olarak bilinen bir süreçle karmaşık matematik problemlerini çözmeniz gerekir.

Madencilik, elde edilmesi için özel yazılım, donanım ve diğer bilgisayar kaynakları gerektiren karmaşık bir süreçtir. Temel olarak bir blok zincirinde gerçekleşen işlemleri doğrulamaktır.

İşlemleri doğrulamanın bir ödülü olarak madenciler madeni paralarla ödüllendirilir. Madencilik, para kazanmanın en popüler yollarından biri ancak birkaç yıl önce olduğu kadar basit değil.

Bu nedenle, bazı kripto uzmanları madencilik yerine borsa hizmetlerinden coin almayı tercih ediyor.

Jeton oluşturma süreci kolaydır. Yeni bir kod oluşturmanız veya mevcut bir kodu değiştirmeniz gerekmez. Tek yapmanız gereken Ethereum gibi platformlarda bulunan standart bir şablon kullanmak.

Bu şablonlar blok zinciri tabanlıdır ve herkesin birkaç temel adımı izleyerek token oluşturmasına olanak tanır. Jeton oluşturmak için şablonların kullanılması, sorunsuz bir birlikte çalışabilirlik sunar ve bu, kullanıcıların farklı jetonları tek bir cüzdanda saklamasına olanak tanır.

Kripto Coin ve Kripto Token Arasındaki Farklar Nelerdir Nedir
Kripto Coin ve Kripto Token

Önemli Çıkarımlar

 • Kripto paralar ve kripto jetonlarının tümü, genel olarak kripto para birimlerini ifade etmek için kullanılır. Ek olarak, “jetonları” ifade etmek için “jetonları” kullanan ve bunun tersini yapan insanlar var. Ancak bu iki terim birbirinden farklıdır.
 • Jeton ile jeton arasındaki temel fark, jetonların Ethereum gibi mevcut blok zinciri üzerine inşa edilirken jetonların blok zincirine özgü olmasıdır.
 • Madeni paralar yalnızca para olarak kullanılır, ancak jetonların bir projenin ekosistemine dayalı bir dizi kullanım alanı vardır.
 • Jetonlar jeton satın almak için kullanılabilir, ancak jetonlar jeton satın almak için kullanılamaz.

Çözüm

Kripto para dünyasındaki çoğu insan için, madeni para ile kripto para veya jeton ile madeni para tartışması aynı şey olarak algılandığı için fazla ilgi görmez.

Temel olarak, bu iki kafa karıştırıcı terim farklıdır. Belki de en temel açıklama veya bu fark, jetonların mevcut bir blok zinciri üzerine inşa edilmesi ve madeni paraların blok zincirine özgü olmasıdır.

Jetonlar ve madeni paralar hakkında konuşurken, bunların önemli bir benzerliği paylaştığını belirtmekte fayda var – ikisi de yüksek getirisi olan yüksek riskli yatırımlardır.

Onları çekici kılan da bu. Özellikle, doğru başlangıç ​​jeton teklifine (ICO) yatırım yaparsanız jetonlar çok faydalı olabilir.

Bununla birlikte, hem madeni paralardan hem de jetonlardan en iyi şekilde yararlanmak için yatırım yapmadan önce araştırma yapmanız gerekir.

Ayrıca, kripto para ile token arasındaki farkı daha iyi anlamak için bu makaleyi tekrar okumak faydalı olabilir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu