HaberlerKripto Para Haberleri

Kripto para borsası Binance, Türkiye kara para aklama yasasına uymadığı için 8 milyon lira para cezasına çarptırıldı

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kripto para borsasının Kara Para Aklamayla Mücadele (AML) uyumluluğunu izlemek için mali gözlemcinin denetiminde başarısız olmasının ardından Binance Türkiye’ye 8 milyon lira (yaklaşık 750.000 $) para cezası verdi.

Maliye ve Hazine Bakanlığı’na bağlı Türkiye’nin mali istihbarat birimi olarak görev yapan Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kripto para borsası Binance’in Türkiye operasyonlarını, suç yoluyla elde edilen paranın aklanmasını önlemeye yönelik yasaları ihlal etmekten suçlu buldu. Yerel basında yer alan Anadolu Ajansı’nın haberine göre MASAK, 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun olarak da bilinen AML Kanunu’nun denetimini gerçekleştirdi.

Türkiye’deki AML Yasası, şirketlerin, müşterilerinin soyadı, doğum tarihi, TC kimlik numarası (bir sosyal güvenlik numarasının Türkiye karşılığı) ve türü ve numarası gibi ayrıntıları içeren platformdaki müşterilerin kişisel kimlik bilgilerini tanımlamasını ve doğrulamasını gerektirmektedir. kimlik belgeleri. Yasa ayrıca, işletmelerin şüpheli faaliyetleri 10 günlük bir süre içinde derhal hükümete bildirmelerini şart koşuyor.

Gözlemci, iddia edilen ihlal nedeniyle olası azami 8 milyon Türk lirası idari para cezası verdi. Ek olarak, bu zaman çizelgesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakında onay için Meclis’e teslim edilecek bir kripto kanun taslağının tamamlandığını duyurduğu güne de denk geliyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Sec Başkanı

Bununla Binance, Türk hükümeti tarafından para cezasına çarptırılan ilk kripto şirketi de oldu. Ayrıca MASAK, eski Hazine ve Maliyet Bakanı Lütfi Elvan’a göre, kara para aklama ve terörün finansmanına karşı küresel bir düzenleyici olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) ile yakın bir şekilde çalışıyor:

“FATF, kripto ticaret platformlarına karşı önlem alınmasını istedi.”

MASAK, bu talep doğrultusunda 10 bin lirayı aşan işlemlerin 10 gün içinde bildirilmesini de kabul etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ana akım uygulama için yakında Parlamentoya teslim edilecek bir kripto yasasının tamamlandığını doğruladı.

Kripto yasası, Türkiye’nin liranın değer kaybeden değerini geri getirme çabasını destekleyebilecek yeni bir ekonomik model öngörüyor. Erdoğan ayrıca, Türk lirasındaki son enflasyonun matematikle değil, bir süreç meselesi olduğunu ve liranın değer artışı olasılığını ve potansiyelini ima ettiğini söyledi:

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu