HaberlerKripto Para Haberleri

Kripto para birimlerinin saatli bombası

Bir bilgisayar ağı üzerinden çalışan dijital değişim aracı olan kripto para biriminin genişleyen erişimi hakkında haber olmadan neredeyse bir gün geçmiyor.

Rusya sınırlarına asker yığarken, Ukrayna kripto para ya da kripto bağışları alıyor.

Politico’ya göre Arizona ve Wyoming’deki yasa koyucular, Bitcoin ve dijital para birimlerinde vergi ödemelerini kabul etmeyi düşünüyor.

Bu ayın başlarında, devlete bağlı bir bankanın yan kuruluşu olan San Diego’daki Silvergate Capital, bir Facebook kripto teknolojisi birimi için 50 milyon dolar ödedi.

The San Diego Union-Tribune’e göre, “Banka, bu yılın ilerleyen zamanlarında Visa ve Mastercard’a daha düşük işlem ücretleri ile bir kripto alternatifi sunabilecek ve aynı zamanda düzene sokabilecek bir dijital para birimi başlatmak için kendi kripto uzmanlığıyla bu teknolojiden yararlanmayı hedefliyor. uluslararası havaleler.”

Kripto firmaları, dijital ticaret platformunu tanıtmak için milyonlarca dolar değerinde Bitcoin vereceğini iddia eden 29 yaşındaki bir girişimci de dahil olmak üzere Super Bowl için reklam satın alıyor.

Gençler yakında harekete geçebilir. Bir Seattle girişimi olan Stack, GeekWire’a göre “gençler ve finansal sistem tarafından haklarından mahrum bırakılan diğerleri için bir kripto platformu inşa ediyor”.

Ve bu hafta Adalet Bakanlığı, 2016 hackinde 3,5 milyar dolarlık Bitcoin çalmakla suçlanan iki kişiyi tutukladı. Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, “Bugünkü tutuklamalar ve Bakanlığın şimdiye kadarki en büyük mali ele geçirmesi, kripto para biriminin suçlular için güvenli bir sığınak olmadığını gösteriyor” dedi.

Kripto, yatırımcılar için de güvenli bir sığınak değil (Warren Buffett, ünlü olarak “fare zehri karesi” olarak adlandırdı). Bitcoin yılın ilkinden bu yana %20 düştü ve son üç ayda bunu ikiye katladı. Dijital para birimleri, herkesin bildiği gibi oynaktır.

Bunların hepsi, bu gelişen teknolojide geride kalanlarımız için bir ön hazırlık gerektiriyor ve bazı rahatsız edici soruları gündeme getiriyor. Bir gün kripto, bankalar arasında para çekmek kadar iyi huylu olabilir. Ya da bizi feci bir mali çöküşe hazırlayabilir.

Kripto para birimi, dijital bir değişim biçimi olarak tanımlanır. Bir dijital defter (genellikle merkezi olmayan blok zinciri teknolojisini kullanır ), halka açık bir veritabanı olarak hareket ederek onu takip eder. Bazı dijital para birimlerinin merkezileştirilmesine ve hiçbir merkez bankasının sorumlu olmamasına rağmen, ademi merkeziyetçilik önemli bir özelliktir. 2009 yılında tanıtılan Bitcoin ilk oldu. Artık dünya çapında yüzlerce kripto para birimi mevcuttur.

Meslektaşım Paul Roberts’ın 2018’de yazdığı gibi, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri oluşturmak için muazzam miktarda enerji gerekiyor. Bir sıcak nokta, Wenatchee bölgesinin ucuz elektriğiydi.

“Şu anda vadiye dökülen ticari madenciler, on binlerce sunucu ve 30 megavat kadar veya 13.000 eve güç verecek kadar elektrik yükü olan şantiyeler inşa ediyor” diye yazdı.

Kripto para patlayıp patlarken, 1980’lerin kokainin harcayacak çok paranız olduğunun bir işareti olduğu atasözü hatırlatıldı. Ancak fenomen yeni bir aşamaya girdi.

Kripto para piyasaları artık değiştirilemez belirteçleri veya NFT’leri içeriyor. Bir blok zincirinde saklanan mülkiyet kanıtı ile nakitten daha fazlasını depolayabilirler.

Atlantik’te yazan Ian Bogost, “NFT’ler, dijital varlıkların menkul kıymetleştirilmesinde ilk adımı temsil ediyor. Dijital verileri spekülatif finansal araçlara dönüştürüyorlar. Bu değişimin muazzam etkileri var çünkü bilgisayarlar her şeyin içinde ve bu her şeyi dijital bir varlık haline getiriyor – banka kayıtlarınız, Fitbit verileriniz, akıllı kapı zilinizin çalmaları, iş e-postanızın duygu analizi, adını siz koyun.

“Öncelikle internet, insanların hayatlarını çevrimiçi olarak yürütmelerini kolaylaştırdı. Daha sonra bu çevrimiçi hayatın yarattığı ilgiden para kazanmayı mümkün kıldı. Artık tüm çevrimiçi yaşamın dijital egzozu, hisse senetleri, emtialar ve ipotekler gibi spekülatif yatırımlar için bir varlık sınıfı olmaya hazırlanıyor.”

Güvenlikleştirilmiş internetin bir parçası olarak adlandırın. Bir heves olduğunu kanıtlayabilir, ama belki de değil. Bazıları bunun internetin bir sonraki aşamasının veya Web 3.0’ın bir parçası olduğunu söylüyor.

Bilgisayar bilimcisi Gavin Wood, 2014’te çığır açan bir makalesinde bu terimi icat etti.

“Web 2’de, arka uçları Bitcoin, BitTorrent ve Namecoin gibi Web 3.0 benzeri bileşenleri kullanan siteleri giderek daha fazla göreceğiz. Bu eğilim devam edecek ve gerçek Web 3.0 platformu Ethereum, muhtemelen, oylama siteleri ve borsalar gibi içeriklerinin işlemsel kanıtını sağlamak isteyen siteler tarafından kullanılacaktır.

Ne yanlış gidebilir?

Web 3.0, onu bir Ponzi şemasına, 17. yüzyılın lale spekülatif balonuna ve hatta Stephen Diehl’in blogunda yazdığı gibi “tüm insan varoluşunun hiperfinansallaşmasına” benzeten pek çok gürültülü eleştirmen var. “Yaşamak istediğimiz dünya bu mu?”

Federal Ticaret Komisyonu, tüketicileri kripto para dolandırıcılığı konusunda uyardı. Federal Rezerv, merkez bankasını ilgilendirdiği sürece kriptoya da daha fazla dikkat etmeye başlıyor. Fed’in endişeleri arasında: “Bir ABD (merkez bankası dijital para birimi), Federal Rezerv’in maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedefleri doğrultusunda para politikasını etkin bir şekilde uygulama yeteneğini nasıl etkileyebilir?”

Ve bu, düzenleyicilerin hiçbir kontrolünün olmadığı, olgunluktan uzak, daha geniş, merkezi olmayan kripto pazarlarını içermiyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin değeri: Bu dijital varlıkla gerçekte ne satın alabilirsiniz?

Sürtünme var.

Bu pazarlar düzenlemeden kaçınmak için tasarlanmıştır. Subprime kredilerin çöküşüyle ​​2008 Paniği’nde, ekonomi ikinci bir Büyük Buhran’a yaklaştı. Seattle’ın son büyük bankacılık kurumu olan Washington Mutual’ı devirdi. Bu, daha iyi bilmesi gereken ve finansal sistem boyunca bulaşma ile işaretlenmiş düzenleyicilere gizlice giren bir balondu.

En kötüyü önlemek, son kredi mercii olarak Fed’e düştü ve ciddi bir ekonomik daralmanın bir bunalıma dönüşmesini önlemek için olağanüstü parasal önlemler aldı.

Kripto para piyasasına bu olduğunda ne olur? Mesele olup olmadığı değil, ne zaman olduğu. Ve düzenleyiciler yakalama oyunu oynuyorlar.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu