HaberlerKripto Para Haberleri

Kripto Para Birimi Korelasyonunu Etkileyen 3 Faktör

Kripto para dünyasında korelasyon çok önemli bir rol oynar. Fiyatı ve korelasyonu kolayca etkileyebilecek en önemli 3 faktör vardır:

  1. Konsensüs Mekanizması
  2. Haberler
  3. Piyasa Koşulları

1. Uzlaşma Mekanizması

İş Kanıtı (PoW) kripto varlıkları, PoW olmayan varlıklara kıyasla birbirleriyle daha yüksek korelasyonlar gösteriyor gibi göründüğünden, konsensüs mekanizması türü, madeni paraların korelasyonlarında önemli bir rol oynar.

BTC vs LTC vs ETH vs XRP - Kripto Para Birimi Korelasyonunu Etkileyen 3 Faktör
BTC vs LTC vs ETH vs XRP

Açıkça gördüğümüz gibi ayı piyasasındaki coinlerin çoğu, özellikle PoW coinleri, Bitcoin hareketlerini takip ediyor. Diğer konsensüs mekanizması madeni paraları genellikle daha büyük hamleleri takip eder.

Kripto Para Birimi Korelasyonunu Etkileyen 3 Faktör - *Ethereum konsensüs mekanizmasını Constantinople Hardfork ile değiştirdi.
*Ethereum konsensüs mekanizmasını Constantinople Hardfork ile değiştirdi.

2. Haberler

Genel olarak, altcoinler BTC ile yüksek oranda ilişkilidir. Ürün geliştirme, borsa listeleme ve fikir birliği mekanizmasının değişmesi gibi haberler korelasyonu etkiler.

Dikkatinizi Çekebilir: 2022’de En Çok Yükselmesi Beklenen Altcoinler

Ayı piyasası döneminde korelasyonları etkileyen haber örnekleri:

$TRX: Binance Launchpad’de TRX veya BNB’nin katılması gereken BitTorrent ICO’su

$RİPPLE: Aralık 2018’de 120 milyon dolar daha topladı

$BNB: Launchpad iki jeton satışına başarıyla ev sahipliği yaptı ve DEX test ağı yayına girdi

$BSV: Bitcoin Cash’ten (BCH) hard fork (genellikle “karma güç savaşı” olarak anılır)

$TOMO: Mainnet resmi olarak başlatıldı

Örneğin: $BNB

Kripto Para Birimi Korelasyonunu Etkileyen 3 Faktör
BNB

BTC ve BNB arasında pozitif bir korelasyon var. DEX News ve ICO Launchpad gibi haberler korelasyon katsayısını artırdı. Fiyat kolayca karşılanabilir ayı piyasası zararları.

3. Piyasa Koşulları

Piyasa koşulları nedeniyle altcoinler Bitcoin ile pozitif veya ters korelasyon gösteriyor. Bitcoin ve BTC Hakimiyetinin performansına bağlıdır.

ÖNEMLİ: BTC hakimiyeti arttığında, altcoinler genellikle Bitcoin ile ters bir korelasyon gösterir. Bu, altcoinlerin fiyatının düşeceği anlamına gelmez. BTC paritesinde bir düşüş olduğunu gösterir. BTC Hakimiyetinin ne olduğunu bilmiyorsanız, önce bu “BTC Dominance Nedir?” bölümünü okuyun.

Örneğin: $XRP

Kripto Para Birimi Korelasyonunu Etkileyen 3 Faktör
1 Nisan 2019 ile 4 Nisan 2019 arasında bitcoin ve altcoinler arasında ters bir korelasyon vardı.

XRP/USD %18.70 artarken, XRP/BTC bize %11.5 düşüş gösterdi. Çünkü BTC fiyatı %27’den fazla arttı.

Umarım bu makaledeki 3 Faktör, Bitcoin Dominance ve Korelasyonunun önemini anlamanıza yardımcı olur. Kârınızı maksimize etmek istiyorsanız bu makaleyi okumayı unutmayın. Teşekkür ederim…

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu