Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriEthereum Haberleri (ETH)HaberlerKripto Para HaberleriNasılRehber

Kripto: Katman 2, Eski Blok Zincirlerine Nasıl Yeni Bir Hayat Soluyor Ve Erişimlerini Nasıl Genişletiyor?

Kripto: Katman 2, Eski Blok Zincirlerine Nasıl Yeni Bir Hayat Soluyor Ve Erişimlerini Nasıl Genişletiyor?

Kriptoda Blockchain ağları, Satoshi Nakamato’nun ufuk açıcı Bitcoin teknik incelemesini ilk kez yayınlamasından bu yana çok yol kat etti. Artık Bitcoin ve Ethereum gibi erken ağların sınırlamalarının üstesinden gelmek için tasarlanmış düzinelerce blok zinciri, çoklu konsensüs mekanizması ve farklı gelişmeler var.

Ancak bu, Ethereum ve Bitcoin’in benzer sonuçlar elde etmesini engellemez. Bu erken ağların inşası sayesinde, gelişmiş yetenekler, bu blok zincirlere eklenen başka bir katmana etkili bir şekilde karşılık gelen katman 2 çözümleri şeklini alabilir. Henüz ilk aşamalarında olmasına rağmen, katman 2 teknolojileri, ağları daha verimli ve ölçeklenebilir hale getirme, uzun ömür ve işlevsellik ekleme potansiyellerini zaten gösteriyor.

Katman 2 Önemli Bir Fırsattır – İşte Nedeni

Katman 1’i Bitcoin ve Ethereum gibi orijinal blok zinciri ağları olarak düşünün. Katman 1 çoğunlukla, tüm işlemlerin kapatıldığı ve deftere eklendiği kapatma katmanı olarak nitelendirilir.

Bununla birlikte, orijinal katman 1 blok zincirleri, genel işlevlerini engelleyen birkaç kısıtlama tarafından engellenir. Bitcoin söz konusu olduğunda, Bitcoin Core mimarisi en güvenli olanlardan biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, güvenlik ve ademi merkeziyetçiliğe odaklanmasının diğer tarafı, ağın işleyebileceği işlem sayısı açısından yavaş işlem hacmi ve sınırlı ölçeklenebilirliktir.

Dikkatinizi Çekebilir: CoinMarketCap Sahte SHIB Adreslerini Listeliyor

Ethereum benzer sınırlamalara karşı koşuyor, ancak durum Bitcoin’den daha da vahim hale geldi. Ethereum’un 1. katman blok zinciri o kadar tıkanmıştır ki, küçük işlemler maliyetlidir ve işlenmesi yavaştır, bu da yaygın ağ tıkanıklığına ve işlem ücretlerinin hızla artmasına neden olur. Katman 2, katman 1’in yerleşik ademi merkeziyetçiliğini ve güvenliğini korurken, işlem verimi ve ölçeklenebilirlik açısından katman 1’in bu eksikliklerini etkin bir şekilde çözmeyi amaçlar.

Bu başarı, işlemleri katman 1 yerine katman 2’de işleyerek ve sonunda bu katman 2 işlemlerini tekrar katman 1’e yerleştirilen tek bir işlemde birleştirerek gerçekleştirilir. Birlikte buna toplama denir ve birden çok varyasyonu vardır. Yine de, bu çözümlerin daha kritik kısmı, 1. katmanın ademi merkeziyetçiliğini ve güvenliğini korurken, 1. katman blok zincirlerinde yaşanan ölçeklenebilirlik ve verim sorunlarını ele almalarıdır.

Katman 2’Nin Durumu Rakamlarda Yatar

Ethereum gibi büyük ağlar için katman 2 çözümleri çok değerlidir. Merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler), NFT’ler, GameFi, merkezi olmayan finans (DeFi) ve daha fazlası için baskın ev olarak, ekosistemdeki işlemlerin sayısı düzenli olarak mevcut verimini aşarak gecikmelere, maliyetlerin artmasına ve bir dereceye kadar boğulmaya neden oluyor. yenilik. Katman 2 ile, bu dApp’lerde gerçekleşen işlemlerin çoğu zincir dışı kaydedilir ve sonunda zincir üzerinde kapatılır, bu da yerleşim katmanı için değerli zaman tasarrufu sağlar ve kullanım maliyetlerini düşürür.

Immutable X , fahiş para basma maliyetleri ve çok yüksek gaz ücretleri gibi mevcut NFT platformlarının eksikliklerini ele alan 2. katman girişimlerinden biridir. Immutable X için cevap, sıfır bilgi (zk) toplamasıdır. Bu akıllı sözleşmeyle doğrulanmış süreç, varlıkları akıllı sözleşmelerde etkin bir şekilde tutar, zincir dışı binlerce işlemi tamamlar, geçerli olduklarını kanıtlar ve ana ağ zincirine, bu durumda Ethereum’a tek bir işlem kanıtı ekler.

Immutable X, zincir dışı hesaplama ve kayıt işlemlerini gerçekleştirerek, Ethereum’un saniyede 13 işlemlik tavanı ve görünüşte zararsız görünen onlarca veya yüzlerce dolara kadar uzayabilen gaz ücretleriyle keskin bir tezat oluşturan sıfır gaz ücreti ile saniyede 9.000’e kadar işlemi gerçekleştirebilir. , küçük NFT işlemleri.

Öncelikle NFT’lere odaklanan Immutable X’in yanı sıra, uygulama geliştiricilerini bu daha uygun maliyetli çözüme geçmeye ikna eden bir başka öne çıkan ölçeklendirme çözümü olan Polygon da var. Immutable X gibi, Polygon da kendi katman 2 çözümleriyle saniyede 10.000’den fazla işleme ulaşarak yüksek verim sağlar.

Bu artırılmış ölçeklenebilirlik, Ethereum’un yerleşim katmanının yükünü alarak, Ethereum’un temel güvenlik ve ekosistemine erişirken tıkanıklığı hafifletir. Halihazırda altyapının üzerinde çalışan 3.000’den fazla dApp ve 100.000 aktif oyuncunun bu yeni keşfedilen ölçeklenebilirlikten yararlandığı bu katman 2 çözümüne yönelik destek zaten yaygın.

2. Katmanda İleriye Bakmak

İleriye dönük olarak, yenilikçi katman 2 çözümleri, ağ kullanıcıları için daha iyi koşullar yaratmak için mevcut yinelemelerinin adım adım ötesine geçecektir. Örneğin Bitcoin’i ele alalım. Lightning Network gibi katman 2 çözümleri, küçük bitcoin işlemleri için maliyet yapısını ve gecikme süresini önemli ölçüde azalttığından, etkili bir ödeme kanalı oluşturarak güvenlikten ödün vermeden genel işlem yapılabilirliği iyileştirir.

Blok zinciri altyapısı kademeli olarak daha geleneksel merkezi altyapının yerini almayı hedefledikçe, 2. katmanın değeri, daha büyük ölçekte katılım ve verimde yatmaktadır, bu da daha gerçek dünya kullanım örneklerine ve sonuçta tümü kullanıcılara fayda sağlayan maliyet tasarrufu sağlayan teknolojilere daha kolay geçişe dönüşmektedir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu