HaberlerKripto Para Haberleri

Kripto Fiyat Manipülasyon Stratejisini Tespit Etme

Piyasa manipülasyonu, ticareti yapılabilen varlıklar var olduğu ve kripto para birimleri bunun istisnası olmadığı sürece var olmuştur. Kripto para birimi alanı aynı zamanda olgunlaşmamış düzenlemelerle olgunlaşmamış, onu olgun piyasalarda kolayca mümkün olmayan piyasa manipülasyonlarına karşı savunmasız hale getiriyor. Bu makalede, yaygın piyasa manipülasyon tekniklerinden bazılarına dalacağım, etrafındaki kalıpları belirleyeceğim ve insanları istismarcı davranışları tespit etmeleri için donatacağım.

Kripto para piyasalarında, acemi yatırımcıları ve deneyimsiz yatırımcıları korkutmak için fiyat manipülasyonunu hedefleyen ve paniğe kapılıp bu manipülatörlerin eline düşmeyi hedefleyen çok sayıda güç her gün iş başında.

Manipülasyon 101

Manipülasyon fenomeni yalnızca kripto para birimlerine özgü değildir, bu taktikler, düzenlemelerin oluşturulduğu olgun pazarlarda SEC tarafından yasaklanmıştır. Sıkı izleme, raporlama ve denetleme gereksinimleri, bunları gerçekleştirenler için risk oluşturur. Olgun pazarlarda ayrıca, kötü niyetli kişileri hızlı bir şekilde tespit etmek ve kovuşturmak için iyi gelişmiş mekanizmalar vardır. Bu, kripto dünyasının bugün olduğu yerden çok uzak, düzensiz, anonim ve büyük holdingleri olan insanlar, yani balinalar cezasız kalabilir. Bu, sıcak bir karışıklık ve büyük bir sorun gibi görünse de, yeni ekonominin savunucuları tarafından bu şekilde görülmemektedir. Kripto para birimleri, opak eski ekonominin yapılarından ve engellerinden arınmış finansal özgürlükle ilgilidir. Bu aynı zamanda, kullanıcıların mali durumları için bireysel sorumluluk üstlenmeleri için bir fırsat olduğu anlamına gelir. bu nedenle riskleri kendi başlarına yönetmeleri gerekir. Bununla birlikte, kimse manipüle edilmek istemez ve bunlara karşı savunmak için stratejik ve taktiksel manipülasyon yöntemleri hakkında uygun şekilde eğitilmeye ihtiyacı vardır.

Kripto para piyasalarında yaygın olarak kullanılan manipülasyon tekniklerini inceleyelim.

Pompalama ve Boşaltma

Bugün kripto piyasalarında kullanılan en yaygın teknik, pompala ve boşalt, aynı zamanda en yüksek etkilerden birine sahip. Bir madeni paranın değerini, dikkat çekene kadar artırmaya çalışanlar, içerdekiler veya diğer temel piyasa katılımcılarıdır. Tüccarlar ve yatırımcılar piyasaya girdikten sonra, grup düzgün bir kâr için parayı çöpe atar. Teknik önceden kuruşluk hisse senetlerine uygulanmıştı, ancak düşük likiditeye sahip altcoinler, kripto para birimi alanında mükemmel bir hedef. Düşük piyasa değerine sahip bir bok parası kolayca pompalanabilir ve bu manipülasyonun çoğu Reddit, telgraf vb. üzerinde bir araya gelen yüzlerce ve binlerce kullanıcı tarafından iyi bir şekilde koordine edilir – bunlardan bazılarının roket pompası gibi bariz isimleri de vardır. vb. Ayrıca, pompanın veya çöplüğün tam zamanını tahmin etmek de imkansızdır ve bu taktik, pompaya geç, çöplüğe geç kalanlara zarar verir, hatta buna katılanlar. Bir pompa ve boşaltma şemasını tespit etmek için analiz edilecek birden fazla model vardır.

İlk olarak, pompalama ve boşaltmanın çoğu, ilk 100 listesinden düşük piyasa değerli madeni paralarda meydana gelir, istisnalar da nadir de olsa yüksek kapaklarda pompa ve boşaltma yaratır. Spesifik olarak, savunmasız olan, daha fazla manipülasyona ve kurbanın girip çıkması için yalnızca bir veya iki mekana izin veren sınırlı borsalardaki madeni paralardır. Sadece bir avuç borsada yukarı ve aşağı çok sayıda fiyat hareketi, organik piyasa davranışından ziyade koordineli bir hareket olduğunun bir göstergesidir.

Unutma, bir çöplük, çoğu zaman ondan kazanç sağlayabileceğini düşünenlere de zarar verir.

İkincisi, hacim iyi bir göstergedir. Pompa ve çöp sanatçıları, hiçbir yerden fiyat artışı şüpheli olmadan önce muhtemelen çok sayıda madeni para ve yüksek hacim biriktirmiştir. Son olarak, satın alma fiyatı kitleler için FOMO yaratacak bir noktaya geliyor. Bu nedenle, madeni paranın neden pompalandığını anlayamıyorsak, uzak durmak en iyisidir.

Dikkatinizi Çekebilir: Uniswap Tartışmasının Çözümü

Balina Duvarları

Balina Duvarı tekniği, önceki Bitcoin döngülerinde sıklıkla görülüyordu, biraz daha az yaygındı ancak yine de gölgeli borsalarda oluyor. Eski ekonomide bu tekniğe sipariş defteri sahtekarlığı denirdi. Bir piyasa katılımcısının, hiçbir zaman gerçekleştirme niyeti olmadan büyük bir dizi emir vereceği bir taktiktir, amaç piyasada büyük talep veya arz yanılsaması yaratmaktır. Geçmişte emtia piyasasında sipariş defteri sahtekarlığı kullanıldı ve saygın eski ekonomi kurumları bile bu teknikleri uygulamakta zorlandı. Balinaların borsaların emir defterlerine büyük alım satım duvarları ördüğü 2013 ve 2017 döngüleri sırasında bunu kripto piyasalarında gördüm, o zamanlar bunları gördüğümde tepki vermeye meyilliydim, örneğin, Beni satmaya teşvik eden 3000 BTC siparişi gördüm ve bu, 2013’teki analizimi yanıltarak beni hazırlıksız yakaladı. O günlerden kesinlikle daha yaşlı, daha akıllı ve daha deneyimli!

Muhtemelen meydana gelen şey, piyasalar satış emirlerini vururken gizlice BTC biriktiren bir balinaydı, balina eylemi tamamladıktan sonra emrini çekerken satış duvarı aniden ortadan kayboldu. Bu aynı zamanda balinaların diğer yönde analizleri yanıltmak için satın alma duvarları inşa etmesiyle de olabilir, bu da satış baskılarını sürdürmek için desteklendiğini düşünmenizi sağlar. Yükseliş hissinin tetiklenmesi, insanların uzun pozisyonlar almasına ve ardından tasfiye bombalarının patlamasına neden olur. Aynı kişiler vadeli işlem piyasalarında da pozisyon aldığından, balina duvarları ve sahte sipariş defterleri balinalar için üstel karlar yaratabilir. Spot piyasalarda fiyat keşfini manipüle ederek türev piyasadaki oynaklıktan yararlanırlar. Artık mevcut olan tüm veriler, değiş tokuş özellikleri ve uyarılar göz önüne alındığında, günümüzde bunu yakalamak ve azaltmak çok daha kolay hale geldi.

Manipülasyon tekniği, Bitcoin’i yaklaşık 32K’dan 30K’nın hemen altına düşürmeyi başardı. Acemiler panikledi ve sattı, ancak bu bitcoinlerin çoğu daha küçük perakende alıcılar tarafından alındı ​​ve zincirde daha fazla birikim devam ediyor.

19 Temmuz’da, yaklaşık 79.000 BTC, bir satış duvarı oluşturmak ve aşağı yönlü bir fiyat oluşturmak için bir balina veya balinalar tarafından Coinbase’e taşındı. Normalde, bu miktarda BTC OTC’de alınır ve satılır. Ancak, fiyatlar beklenen seviyelere düşmeyince satış duvarı seçeneksiz olarak uygulandı.

Wash Trading

Wash Trading, balina duvarı tekniğinin bir çeşididir ve belirli bir varlık için aktif bir piyasa yanılsaması yaratmak için kullanılır. Tıpkı diğer taktikler gibi, bunu daha olgun, eski ekonomi finans piyasalarında yapmak yasa dışı ancak şu an itibariyle kripto alanında adil görünüyor. Wash ticareti tipik olarak, aynı varlığın aynı anda tek bir kişi veya koordineli bir grup insan tarafından yanlış bir hacim yansıtarak satın alınmasını ve satılmasını gerektirir. Çoğu tüccar, atmadan önce bir varlığın hacmine ve likiditesine bakar ve yıkama ticareti hüküm sürdüğünde likidite yanlış alarmlarını hızla keşfeder.

Yıkama ticaretinin propagandacıları, tipik olarak, kripto projelerini dolandıran ve bu projeleri destekleyen insanları dolandıran gölgeli borsalara kadar takip edilebilir. İnsanlar ayrıca teknolojiden yararlandı, örneğin hacimleri taklit etmek ve Coinmarketcap gibi siteleri kirletmek için geliştirilmiş botlar ve acemi yatırımcıları ve tüccarları cezbedecek. Bu noktayı birkaç kez dile getirdim ve Coinmarketcap’ı doğruluklarını artırma konusunda çok eleştirdim, oradaki ekibin yavaş yavaş iyileştirmeler yaptığını, ancak henüz göründükleri gibi olmadıkları için bir inanç sıçraması yapmak için hala yeterli olmasalar bile. olmak.

Gölgeli borsalardan kaçınmak, yıkama ticaretinden uzak durmanın ilk adımıdır, alış ve satış emir modellerinde herhangi bir tekdüzelik olup olmadığını görmek için borsanızın emir defterlerini periyodik olarak analiz edin. Zaman damgaları, eşleşen çiftler, sipariş boyutları gibi özelliklere bakın ve simetri oluşumu olup olmadığına bakın. Yüksek likiditeli borsalarda, büyük teklif sorma spreadleri alarm vermelidir. Hiçbir şey, kendi sonuçlarınızı çıkarmak için kendi araştırmanızı, analizinizi, topluluk taramalarınızı yapmakla karşılaştırılamaz. Madeni paraları veya borsaları lanse eden her kripto etkileyicisini doğrulamayı unutmayın.

Avlanmayı Durdur

Kripto balinaları tarafından uygulanan en alçakça taktiklerden biri, avlanmayı durdurmak, yani görünen tüm kayıp durdurma kilometre taşlarını avlamaktır. Bu, fiyatları durmalarını tetikleyecek kadar düşük tutarak piyasa katılımcılarını pozisyonlarından çıkarmaya zorlamak için kullanılır. Balinalar için motivasyon, birden fazla katılımcının eli zorlandığında varlığı daha düşük bir fiyattan almaktır.

Tüccarların çoğu, stoplarını kilit teknik seviyelerde tutuyor ve diğer manipülasyon taktikleri yokken, seviyeler genellikle, piyasayı aşağı iterken balinaların hangi seviyeleri hedefleyeceğini gösteren kilit kapitülasyon seviyelerini ifade ediyor. Örneğin, XYZ madeni paranın belirli bir ABC seviyesinde konumlanmış stopları varsa, fiyatı bu stoplara itmek için birçok satış emri gerçekleştirilir, bu kilit teknik seviyelere ulaştığında sayısız otomatik satış emri gerçekleştirilir ve balinalar lütufları toplar. balina alımlarını takip eden diğer birçokları ile neredeyse anında piyasa toparlanması.

Kripto pazarlarının 7 gün 24 saat çalıştığı göz önüne alındığında, habersiz tüccarlar, duraklarının vurulduğunu ve fiyatların en son gördükleri yere geri döndüğünü keşfetmek için uyanırlar, ancak tüm pozisyonları kaybolur. Piyasa meşru bir şekilde aşağı iniyorsa, stop yerleştirmenin riski yönetmek için hala gerekli olduğu göz önüne alındığında, balina saldırıları tarafından pusuya düşürülmekten kaçınmak için bu tekniği tespit etmek zorlaşıyor. Bunu yapmanın bir yolu, stop-limit emri vermektir, yani, tetikleme fiyatının üzerinde bir yürütme fiyatına sahip hisse senedi emirleri, bu emirlerin stop seviyesinin birkaç puan altına yerleştirileceğinden emin olur. Meşru bir kapitülasyon noktası tespit etmek için biraz yer bırakırken, kendinizi daha büyük aşağı yönlü risklerden korumak için mütevazı bir avantaj sağlar.

Birçok borsa, koşullu siparişler, soğuk siparişler vb. gibi çok çeşitli stop-limit emirleri sunar ve bunların bireysel ihtiyaçlar için işe yarayıp yaramadığını analiz etmek gerekir.

FUD

Korku, Belirsizlik ve Şüphe, kripto varlık fiyatlarını bir madeni para satın almadan veya satmadan hareket ettirmek için en etkili manipülasyon tekniklerinden biridir. Acemi yatırımcılar ve günlük tüccarlar olumsuz haberlerle sarsılır ve hızla çıkış kapılarına koşar. Tüccarlar küçük kayıplar bile almaktan hoşlanmazlar ve bu nedenle belirli bir proje veya varlık etrafında yarı gerçekler veya sahte anlatılar oluşturulursa, büyük bir fiyat etkisi görebilir, yani söylentiyi satabilir ve haberleri satın alabilirsiniz. Sahte propaganda, birçok hedge fonu tarafından rutin olarak büyük etkiyle kullanılmaktadır. Birçok pazarda, üzerinde büyük bir pozisyon elde ettikten sonra yanlış bilgileri zorlamak çok tipiktir.

Tüm kripto alanı, kripto acemilerinden, etkileyicilerden, ikinci ve üçüncü kademe medyadan vb. gelen çok sayıda çöp içeriğiyle doludur ve ortalama perakende yatırımcı için sahte haberleri tespit etmeyi zorlaştırır. Bu gibi durumlarda ana akım medya galip gelir ve insanlar bu kaynaklardan gelen anlatıları sindirmek zorunda kalırlar. Bu taktiğe karşı hafifletmek, haberleri ve anlatıları daha derinden ve tarafsız bir şekilde analiz ederek bireye düşer. Bu iddiaları destekleyecek veriler ve gerçekler, analiz için anahtardır, yani bilinen önyargılar, troller vb. gibi. Anlatıyı pazarlamak başka bir filtredir, FUD’yi yayan insanların nedenleri ve çıkışın arkasındaki insanlar da dikkatle incelenmelidir.

Ayrıca her şeyi FUD olarak reddetmek için kampta değilim; zaman zaman endişeler meşrudur ve işe yaramaz bir kripto projesi yoluyla yıkım riski taşır. Medya tarafından tekrarlanan birden fazla düzine Çin yasağı, tamamen reddedilecek açık FUD öğeleri olsa da, Tether’in bir kamu denetimine izin vermemesi göz ardı edilmemelidir.

Sonuç Düşünceleri

Kripto piyasaları nispeten olgunlaşmamış ve bu yöntemlerden bazılarının uygulama kolaylığını gösteriyor. Bu, blok zinciri görünürlüğü, değişmezlik ve açıklık yoluyla şeffaflık seviyeleri elde edilebilecek tek varlık sınıfıdır. Uzay son on yılda ilerleyip olgunlaşmaya devam ettikçe, vahşi batının manipülasyon oyunları ve kanunsuzlukları azalıyor. Çoğu saygın kripto borsası, bu taktiklerin çoğuna platformlarında izin vermez ve onları işaretler. Belirlenmiş bir kripto düzenleyicisi olmasına rağmen, CFTC ve SEC ara sıra haber alır ve düzeltici eylemleri etkinleştirir. Ancak insanlar manipülasyon cephaneliğini bilmeli ve onlardan kaçınmaya çalışmalıdır. Umarım bu makale zekanıza katkıda bulunmuştur.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu