Kripto Para Haberleri

Kripto Enflasyona Karşı İyi Bir Koruma mı?

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu az önce bir bomba attı. Ocak 2022’de sona eren son 12 ayda enflasyon yüzde 7,5 arttı. Bu, son 40 yılın en yüksek seviyesi. Ancak 1980’lerde yatırımcılar, enflasyona karşı korunmak için gayrimenkulün yanı sıra altın gibi değerli metallere yönelirken, o zamanlar kripto yoktu. Bitcoin sadece 2009’dan beri sahnede, ancak beraberinde getirdiği 12.000’den fazla jeton, yatırımcıların şu soruyu sormasını sağlıyor: kripto enflasyona karşı iyi bir korunma mı?

Bu soruyu sormamızın nedenleri açıktır. Paranızı yatırmıyorsanız, bu makaleyi okurken değer kaybediyor. Altın bile 2022’ye -%5 kayıpla girdi. Bu, enflasyonu yenmek isteyen yatırımcılar için geleneksel tercihlerin eskisi kadar güvenli olmadığı anlamına geliyor. Web 3.0 döneminin geldiği yer burasıdır (Web 3.0 veya Web3, blok zinciri teknolojisi üzerinde çalışan bir İnterneti ifade eder). En güvenli eski kripto varlıkları, Ethereum ağına bağlı Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH). Her iki madeni para da doğası gereği merkezi olmayan ve herkese açık olan küresel bir defter görevi gören yerel blok zincirlerinde çalışır. Doğası gereği uçucudurlar – Bitcoin’lerdeğer geçen yıl boyunca 30.000 dolar civarında sallandı – ancak aynı zamanda yıldan yıla kazançlar da gösterdi. Bitcoin şu anda 14 Şubat itibariyle 42,226 dolardan işlem görüyor ve yılın başından bu yana yaklaşık %9 düştü. Ancak, Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında, BTC %390 arttı. %7,5 enflasyonla bile Bitcoin, yatırımlardan korunmak için uzun vadeli iyi bir varlık olduğunu kanıtladı.

Dikkatinizi Çekebilir: Avalanche (Avax) Metaverse Kripto Tokenleri Şubat 2022’ye Hakim Olurken Diğer Coinler Ne Durumda?

ETH, 14 Şubat itibariyle 2.900 dolardan işlem görüyor. Madeni paranın değeri yılın başından itibaren yaklaşık %15 düştü – ancak yine, geçen yıla kıyasla, %65’in üzerinde arttı. Bank of America’dan bir rapor, kripto varlıklarının yatırım olarak hala oynak olduğunu öne sürdü – ancak rapor, giderek daha fazla insanın yatırımlardan korunmak için kriptoya yöneldiğini belirtti. BTC ve ETH’nin son 12 aydaki performansı bunun nedenini gösteriyor.

Dünyanın blok zincirlerinde basan ve ticaret yapan 12.000’den fazla dijital para birimi var. Hepsi BTC ve ETH kadar sağlam olmayacak. Bazıları aptaldır, bazıları yararsızdır, bazıları memlere dayanır, ancak bazıları bir sonraki en iyi 20 kripto olabilir. Bu paralara, orijinal kripto para birimi olan Bitcoin’in ayak izlerini takip ettikleri için ‘altcoin’ denir. Ethereum da uzun süredir var, ancak her ikisi de son zamanlarda ateş altında kaldı: Enerji yoğun Bitcoin madenciliği için Bitcoin ve geçen yılın yazında düşük hızlar ve daha yüksek ücretler için Ethereum.

MarketRealist’teki analistler, başlangıçta biraz da olsa portföyünüzü kriptoya çeşitlendirmenizi önerir. İnternette dalga yaratan altcoinleri araştırın ve bir sonraki olası başarı öykülerinden birkaçını desteklemeyi deneyin.

2022’de en umut verici kripto kazananlardan biri EverGrow. Eylül 2021’de piyasaya sürülen bu yeni şirket, şu anda hem kripto hem de fiat ödemelerini entegre eden dünyanın ilk içerik oluşturma platformunu geliştiriyor. EverGrow’s Crator önümüzdeki birkaç ay içinde piyasaya sürülecek ve insanların bağlantı kurma ve içerik oluşturucuların oluşturma şeklini bozabilir. Kripto paralar, hem gerçek dünya yararını geliştirmek hem de kripto meraklısı olmayanlar için çekici hale gelmek için mücadele etti. EverGrow gibi şirketler, bunun 2022’de gerçekleşmesi için geliştirmeye yatırım yapıyor.

EverGrow’un üst düzey finans uzmanları, geliştiricileri ve pazarlamacılarından oluşan ekibi de bir P2E oyunu, stake havuzları başlatmak üzere ve yakın zamanda SafeMoon ile bir ortaklık duyurdu. Hem EverGrow hem de SafeMoon, ödeme dağıtımları (bir tür temettü gibi) günlük olarak dünyanın en iyi 2 ödül belirteci olarak konumlandırılmıştır. EverGrow, madeni para sahiplerine Binance sabitlenmiş ABD Doları (BUSD) cinsinden ödeme yapar, bu da yatırımcıların madeni paralarını tutarken gerçek dünya avantajlarıyla pasif gelir elde edebilecekleri anlamına gelir.

Bitcoin, Tesla tarafından 2021’de, Elon Musk iklim değişikliği ve enerji yoğun Bitcoin madenciliği konularında geri adım atmadan önce ödeme olarak kabul edilen piyasadaki en büyük kripto para birimi olmaya devam ediyor. Ethereum, 2 numaralı kriptodur ancak Polkadot ve Avalanche gibi yeni blok zinciri platformları tarafından meydan okunmuştur. RippleNet’in yerel XRP belirteci, aynı zamanda, dünya çapında saniyeler içinde ve arada yüksek ücretli bankalar olmadan ultra hızlı parasal işlemler vaat eden bir yazılımla bağlantılıdır.

Teknoloji, önceki yüksek enflasyon dönemlerinden daha gelişmiş durumda ve kripto para birimleri bunun dünyanın finansman şeklini neden değiştirebileceğini kanıtlıyor. Her şeyden öte, kriptonun altın veya değerli metallerin asla yapamayacağını vaat ettiği şey budur: gelecekte dünyanın çalışma şeklini değiştirmek. Riskler açık. Araştırma anahtardır. Ancak kriptoyu desteklemek için şimdiye kadar olduğundan daha iyi bir zaman olmamıştı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu