HaberlerKripto Para Haberleri

Kripto Dünyası Yaptırımlarla Nasıl Başa Çıkılacağına İlişkin Zorlukla Boğuşuyor

Kripto para borsaları hala Ukrayna’yı işgal ettikten sonra Rusya’ya karşı batı yaptırımlarıyla nasıl başa çıkılacağını anlamaya çalışıyor.

Perşembe günü açıklanan ABD önlemleri, Rusya’nın dolar ve diğer bazı uluslararası para birimlerinde iş yapma kabiliyetini sınırlamayı amaçlıyor. Bunlar, ülkenin önde gelen bankalarına yönelik cezaların yanı sıra seçkin vatandaşlar ve aile üyelerine yönelik kısıtlamaları da içeriyor.

Bu, geleneksel finansal sistemlere bir alternatif olarak lanse edilen kripto paranın, zengin Rusların bu yaptırımları atlatmak için kullanabileceği bir araç olarak hizmet edeceği yönündeki spekülasyonlara yol açtı .

Dijital para birimleri, milyarderlerin mal ve hizmet satın almasına ve Rusya dışındaki varlıklara yatırım yapmasına yardımcı olurken, aynı zamanda yaptırımlara uyan ve işlemlerini izleyebilecek banka veya kurumlardan da kaçınabilir.

Bazı kripto para borsaları, yaptırımların kapsamı dışındaki yargı yetkilerine dayanır ve diğerleri, müşteri kimliği gerektirmez, bu da kısıtlamaların uygulanmasını zorlaştırır. Dahası, bazı firmalar kısıtlamalara nasıl uyacağını bile tam olarak bilmiyor.

Ofisi Rusya’da kripto borsası Binance’i temsil eden bir avukat olan Maria Agranovskaya, “Bugün itibariyle, kriptoya dokunacak somut bir şey henüz açıklanmadı” dedi. “İngiltere, Rus vatandaşları için bankalar için belirli sınırlamalar getirdi, ancak bu gerçekten kripto ile ilgili değil. Belki bir noktada kriptoyu etkiler ama henüz değil.”

Binance, herkesin Rusya’da 740’tan fazla madeni para ve kripto-fiat çifti arasından seçim yapmasına izin veriyor. Ayrıca türevler ve takas edilemeyen tokenler sunar. Kısa süre önce, eski bir Rusya Bankası yöneticisini ülkedeki hükümet ilişkileri müdürü olarak atadı.

Borsadan yapılan açıklamada, “Dünyaca ünlü yaptırım uzmanlarının da dahil olduğu özel bir küresel uyum görev gücü oluşturduk ve kullanıcı tabanımıza olan etkiyi en aza indirirken herhangi bir yaptırıma tam olarak uymak için gerekli adımları atıyoruz” dedi.

Dikkatinizi Çekebilir: Biden’ın CFTC Adayları Kripto Polisine Daha Fazla Yetki Çağrısında Bulundu

Başka bir kripto platformu olan Coinbase, Rusya ve Ukrayna’da mevcut değil . Şirketin baş mali sorumlusu Alesia Haas, “Şu anda kripto ekonomisini nasıl etkileyeceğine dair çok spesifik bir tahminimiz yok” dedi. “Bu, işimizin önemli bir parçası değil ve mali durumumuz üzerinde bir etkisi olmayacak.”

Winklevoss kardeşler tarafından işletilen kripto para platformu Gemini Trust Co., New York bankacılık uyumluluk standartlarına tabi olduğunu ve Ukrayna ve Rusya’da faaliyet göstermediğini söyledi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Ancak, yaptırım uygulanan taraflara veya bölgelere maruz kalma durumunu belirlemek için müşteri hesapları ve faaliyetleri üzerinde sağlam bir inceleme yapıyoruz ve gerekli adımları atacağız” dedi.

Bryan Cave Leighton hukuk firmasının ortağı J. Ashley Ebersole, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na, Mali Suçları Uygulama Ağı’na veya para aktarıcıları olarak herhangi bir devlet yetkilisine kayıtlı merkezi borsaların yaptırımlara uyma sorumluluğuna sahip olacağını söyledi.

Ebersole, “Bence bu gerçekten sadece hangi ülkelerin yasalarına tabi olabileceğine bağlı” dedi. “Yaptırımları olan bir ülkenin yasalarına tabi olmaları için yargısal bir dayanak varsa, o zaman bunlara uymaları beklenebilir.”

Kripto para birimleri, onları izleme, dondurma veya engelleme yeteneğine sahip üçüncü taraf kurumlar aracılığıyla hareket etmesi gereken itibari para birimlerinin aksine, herhangi bir hükümet yaptırımı veya diğer kısıtlamalardan bağımsız olarak potansiyel olarak bir kişiden diğerine doğrudan gönderilebilir. İnsanlar, yaptırım uygulanan ülkelerde olsalar bile işlem yapmak için müşterilerin kimliğini doğrulamayan merkezi olmayan finans borsalarını kullanabilirler.

Ebersole, FinCEN’in 2019 rehberliği, para aktarıcı olarak işlev gören herhangi bir eşler arası borsaların veya merkezi olmayan borsaların Banka Gizliliği Yasası’na tabi olduğunu öne sürüyor.

Merkezi borsalar, özellikle kripto fiat para birimlerine dönüştürüldüğünde, genellikle kişisel bilgiler gerektirir. Ancak bu tür müşterinizi tanıyın gereksinimleri küçük işlemlerde göz ardı edilebilir.

FTX US kripto borsası başkanı Brett Harrison, “Bu adreslerden gelen işlemleri temelde taramak ve engellemek borsaların sorumluluğu ve hemen hemen üstlenilen sorumluluğudur” dedi.

Harrison, FTX’in şüpheli hesapları takip etmek ve izlemek için çeşitli ülkelerdeki kolluk kuvvetleriyle yakın iletişim içinde olduğunu söyledi.

Merkezi borsalar Bitstamp, Bittrex, Coinmama, Bitpanda, Huobi ve OkX, yorum isteklerini hemen geri döndürmedi. NFT platformu OpenSea, bir yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu