Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Kripto dolandırıcılığı risk açısından ikinci sırada

ABD İş Geliştirme Bürosu (BBB), kripto dolandırıcılığının ikinci en yüksek risk haline geldiğini bildiriyor. Ayrıca kuruluş, kripto varlıkları yardımıyla yapılan bu ödemelerin 2020'ye kıyasla yarıdan fazla fon kaybına yol açtığını kaydetti.

Geçen hafta ABD İş Geliştirme Bürosu (BBB) ​​2021 BBB Kripto Dolandırıcılık Riski Raporu’nu yayınladı. Belgede belirtildiği gibi:

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Bu yıllık rapor, dolandırıcılıkların nasıl gerçekleştiğine, kimlerin hedeflendiğine, hangi dolandırıcılıkların en büyük etkiye sahip olduğuna ve daha fazlasına ışık tutmak için bireyler ve şirketler tarafından BBB Dolandırıcılık İzleyicisi’ne gönderilen verileri kullanır.

BBB, 1912’de kurulmuş, kar amacı gütmeyen özel bir kuruluştur. Faaliyetleri, pazara olan güveni ve web sitesi hakkındaki bilgileri artırmayı amaçlamaktadır. Raporda uzmanlar, dijital varlık dolandırıcılığının 2020’de 7. sıradan 2021’de 2. sıraya taşındığını belirtiyor.

Dikkatinizi Çekebilir: “Düğmeye basın ve bitcoin alın.” Binance yeni bir oyun başlattı

Online alışveriş dolandırıcılığı en riskli alanlardan biri olmaya devam ediyor. 2021’de BBB Scam Tracker tarafından kaydedilen tüm dolandırıcılıkların %37.4’ünü oluşturuyor. Aynı zamanda, istihdam dolandırıcılığı 2021’de en riskli ikinci durumdan üçüncü sıraya düştü.

Analistler, BBB Scam Tracker tarafından bildirilen toplam kripto dolandırıcılığı yalnızca %1.9 iken, medyan dolar kaybının 1.200 dolar olduğunu ve bu da 169 dolarlık genel ortalama ABD doları kaybının oldukça üzerinde olduğunu belirtiyor. İnsanların %66’dan fazlası bu tür dolandırıcılık nedeniyle birikimlerini kaybettiğini bildirdi.

BBB, Bitcoin’e yatırım yapmalarına yardımcı olmak için çeşitli sosyal medya platformlarında dolandırıcılar tarafından hedef alınan çok sayıda insan raporu aldıklarını söyledi. Dijital bir varlıkla yapılan bir ödeme, 2020’ye kıyasla iki katından fazla parasal kayıplara neden oldu.

BBB Market Trust Enstitüsü İcra Direktörü Melissa Lanning Trumpauer, raporun yazarı olarak, “dolandırıcılar sürekli taktiklerini değiştiriyor ve dolandırıcılık yapmak için kripto para birimlerinin kullanımını genişletmiş görünüyor” diyor.

Better Business Bureau raporu, dijital varlık dolandırıcılığından kaçınmanıza yardımcı olacak bir dizi ipucu da sunuyor. İlk olarak, tüketiciler, kendilerine minimum riskle hızlı para kazanmayı teklif edenlere karşı son derece dikkatli olmalıdır. Ayrıca, dolandırıcıların sosyal ağlarda hesaplarına girerek arkadaşlarınız ve tanıdıklarınız gibi davranabileceğini de hatırlamakta fayda var.

BBB, tanımadığınız birine para transfer etmek için asla çevrimiçi bir ödeme sistemi kullanmamanızı ve her zaman birinin komisyoncu olup olmadığını kontrol etmenizi ve ayrıntılar için Finans Sektörü Düzenleme Kurumu (FINRA) web sitesini kontrol etmenizi önerir.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu