Editörün SeçtikleriHaberlerKripto Para Haberleri

Kripto Borsaları FTX ve Binance, Borsalardan Yüksek Kaldıraçlı İşlemleri Kaldırıyor

FTX ve Binance, yüksek kaldıraçlı işlemlerin kaldırıldığını duyurdu.

Her iki borsa da artık kullanıcıları maksimum 20x kaldıraçla sınırlayacak.

Kripto endüstrisinin en büyük borsalarından ikisi olan FTX ve Binance, kullanıcıların ticaret yapabilecekleri kaldıraç miktarını azalttı. FTX‘in kararı dün yürürlüğe girerken, Binance geçen Pazartesi, 19 Temmuz kararı verdi. 

Şimdi, her iki borsa da kullanıcılara maksimum 20x kaldıraç sağlıyor. Göre FTX CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF) için, bu durum bir yön olan “sanayi başkanlık ediyor ve bir süre için başlı edildi.” 

Buna karşılık, Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) açıklandığı varlık olarak bu hamleyi “Tüketicinin korunması ilgi.” Ayrıca bugün bir tweet’te borsanın bu hareketi geçen hafta yaptığını ve “Bunu bir şey yapmak istemedik (sic)” diyerek ekledi. 

Kaldıraç nedir ? 

Kaldıraç, ticaret dünyasında yatırımcıların herhangi bir yatırımın tam tutarından daha azını ödeyerek piyasa varlıklarına maruz kalmalarını nasıl artırdıklarını açıklamak için kullanılan bir terimdir. Örneğin, 20x kaldıraç kullanırken, bir tüccar 100$’lık bir bahsi 2.000$’ın tamamına ihtiyaç duymadan 2.000$’a çevirebilir.

Kaldıraç ne kadar yüksek olursa, gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir ticarette değer o kadar yüksek olur. Elbette yüksek kaldıraç, doğası gereği hem borsa hem de tüketici için yüksek riskler taşır. SBF, yüksek kaldıraçla ilgili argümanların çoğunun “işareti kaçırdığına” inanırken, bazı durumlarda bunun kripto endüstrisinin sağlıklı bir parçası olmadığını kabul ediyor. 

“Bu, platformda çok küçük bir aktiviteye neden olacak ve birçok kullanıcı bu seçeneğe sahip olmayı sevdiklerini ifade ederken, çok azı bunu kullanıyor. Ve bundan devam etmenin zamanının geldiğini düşünüyoruz, ”diye ekledi SBF. 

Binance’in durumunda, CZ’nin duyurusu çok daha önemliydi. Tek bir tweet’te CZ, kaldıraç sınırlarının 19 Temmuz Pazartesi günü başladığını ve Binance’in bu kısıtlamayı “önümüzdeki birkaç hafta içinde aşamalı olarak” mevcut kullanıcılara uygulamaya devam edeceğini duyurdu. 

Ayrıca Binance bugün AUD, EUR ve GBP marj çiftlerini 12 Ağustos’a kadar listeden çıkaracağını duyurdu

FTX ve Binance

Her iki borsanın da ilgili duyuruları, FTX ve Binance’in bir dağılmanın ortasında olduğu bir zamanda geliyor. 

FTX, bir kripto borsası için şimdiye kadarki en büyük finansman turunda 900 milyon dolar toplamakla meşgulken, SBF borsasında erken bir yatırım cı olan Binance pozisyonundan ayrıldı.

Her iki CEO da bunun sektördeki her iki borsa için rutin ve sıradan bir evrim olduğunu iddia etmeye çalıştı, ancak SBF’nin şirketini Binance’den uzaklaştırmak için Binance’in hisselerini satın aldığını varsaymak zor değil. 

Son haftalarda ve aylarda Binance, Birleşik Krallık , İtalya , Japonya ve Cayman Adaları da dahil olmak üzere dünyanın birçok düzenleyicisinin öfkesini çektiBankalar ve ödeme işlemcileri de kendi güvenlikleri için Binance’e müşteri transferlerini kesti. 

 

 

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu