Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Kosova Kripto Para Madenciliğini Yasakladı

Kosova, Leposavic, Mitrovica, Zubin Potok ve Zvecan bölgelerindeki ücretsiz elektriği kullanan teknoloji meraklısı girişimcilerle kripto para madenciliği için bir yuva haline geldi. Ancak Kosova’nın enerji şebekesi operatörü KOSTT geçen yılın Kasım ayında bu bölgedeki tüketicilere artık bedava elektrik sağlamayacağını duyurdu. Parlamento tarafından kabul edilen çeşitli enerji acil durum krizi önlemlerinin bir parçası olarak yayınlanan en son duyuru , kripto para madenciliğinin yasaklanmasını içeriyor.

Avrupa’nın en fakir ülkesi olmasına rağmen, Kosova’nın Sırp nüfusun çoğunlukta olduğu kuzey bölgeleri, 1999’da savaşın sona ermesinin ardından elektrik için para ödemek zorunda kalmadı. O zamandan beri Sırbistan ile eski eyaleti Kosova arasındaki ilişkiler, Sırp çoğunluk kuzey Kosova’nın bağımsızlığını tanımayı reddediyor.

Devam eden enerji krizi, çoğu tüketici için iki saatlik kesintilerin başlamasına ve ayrıca KOSTT’nin kuzey bölgelerine ücretsiz elektrik tedarikini durduracaklarını açıklamasına yol açtı.

Dikkatinizi Çekebilir: Malezya Polisi Kaçak Elektrik Kullanarak Bitcoin Madenciliği Yapan Adamı Tutukladı

Kosova‘nın kuzeydeki ücretsiz elektriği, kripto para madenciliğini madenciler için çekici bir teklif haline getirdi ve elektriğin ücretsiz olmadığı diğer bölgelerde bile maliyet, diğer komşu ülkelerin maliyetinin çok küçük bir parçası.

Bununla birlikte, hükümetin kripto para madenciliğini tamamen yasaklama kararının yanı sıra Kosova’nın kuzey bölgelerine devlet sübvansiyonlarını durdurma kararı, önemli enerji sıkıntısı olan bir ülkede kâr elde etmeyi zorlaştıracak. KOSTT yönetim kurulu başkanı şunları kaydetti:

“Aralık ayında devam edersek, şirketin yaklaşık 10 milyon euro zararı olacak. Önümüzdeki yılın faturalarını ödemeye devam edersek planlarımızı uygulayamayız. Parayı geri alamazsak gelecek yıl çalışmakta zorluk çekeceğiz”

dedi.

İktidardaki Vetevendosje partisinden bir milletvekili, kuzey belediyelerinin 1999’dan bu yana ilk kez enerji faturasını ödemeye başlamasının birkaç hafta süreceğini söyledi:

“Vetevendosje kuzeydeki elektrik faturalarını ödemeyi kabul etmedi. Hükümete altı aylık süre verdik ve hükümetin bu konuyla yoğun bir şekilde ilgilenmesi önemli”

dedi.

Enerji acil durum önlemleri sert görünebilir, ancak ülke genelinde elektrik kesintilerinde kendini gösteren ve ciddi bir düzenleme eksikliği ve bunalımlı bir ekonomi ile şiddetlenen Kosova’da yıllarca süren enerji sorunlarına dayanıyor. Kripto madencileri düşük maliyetli enerjiden yararlanabilmiş olsa da, kripto madenciliğinin aşırı elektrik tüketimi, önemli elektrik kesintileri olan bir ülke ve ülkenin daha yeni ödemeye başlayan bir kısmı ile uyumlu değildir. elektrik. kripto para

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu