Kripto Para HaberleriRehber

Korelasyon Matrisini Kullanarak Kripto Para Birimi Karlarını En Üst Düzeye Çıkarma

Tanım: Finans dünyasında korelasyon, iki menkul kıymetin birbirine göre nasıl hareket ettiğinin istatistiksel bir ölçüsüdür.

Korelasyon nedir?

Korelasyon bize iki döviz çiftinin belirli bir süre boyunca aynı, zıt veya tamamen rastgele yönde hareket edip etmediğini söyler. Korelasyon, -1 ile +1 arasında değişen korelasyon katsayısı olarak bilinen şekilde hesaplanır.

Korelasyon Matrisini Kullanarak Kripto Para Birimi Karlarını En Üst Düzeye Çıkarma
Korelasyon Matrisini Kullanarak Kripto Para Birimi Karlarını En Üst Düzeye Çıkarma
  • Mükemmel pozitif korelasyon (+1 korelasyon katsayısı), iki döviz çiftinin zamanın %100’ünde aynı yönde hareket edeceği anlamına gelir.
  • Mükemmel negatif korelasyon (-1 korelasyon katsayısı), iki döviz çiftinin zamanın %100’ünde zıt yönde hareket edeceği anlamına gelir.
  • Korelasyon 0 ise, iki çift arasındaki hareketlerin korelasyonu YOK, birbirlerinden tamamen bağımsız ve rastgele oldukları söylenir.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin (BTC) Dominance Nedir? Kriptoda Dominance Ne Demek?

Kriptoda korelasyon matrisini kullanarak karları nasıl maksimize edebilirim?

ÖNEMLİ: Korelasyon matrisini kullanmadan önce BTC Hakimiyetini ve korelasyonu etkileyen Faktörleri bilmeniz gerekir. BTC Hakimiyetinin ne olduğunu bilmiyorsanız, önce “BTC Hakimiyetini Anlamak” ve “Kripto Para Birimi Korelasyonunu Etkileyen 3 Faktör” bölümünü okuyun.

Korelasyon Matrisi - Korelasyon Matrisini Kullanarak Kripto Para Birimi Karlarını En Üst Düzeye Çıkarma
Korelasyon Matrisi
  1. Bitcoin’i analiz edin, hareketi tahmin edin.
  2. Madeni paranızı (XYZ) seçin, matrise bakın, XYZ madeni paranın Bitcoin ile hareketini anlayın.
  3. Bitcoin’in artacağını veya azalacağını düşünüyorsanız son hamlelere bakın.
  4. BTC/USD ve XYZ/USD çiftine birlikte bakarak kâr katsayısı faktörünü belirleyin.
  5. BTC Hakimiyetine ve Piyasa Değerine bakın.
  6. Pozisyon alın.

Performans Örneği:

Bitcoin vs Cardano vs EOS
Bitcoin vs Cardano vs EOS

Yukarıdan da görebileceğiniz gibi, bitcoin %25’ten fazla artarken, Cardano ve EOS %40’tan fazla arttı. Neredeyse iki katı kâr.

Umarım bu makale, Bitcoin Hakimiyeti ve Korelasyonunun önemini anlamanıza yardımcı olur. Teşekkür ederim…

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu