Bitcoin HaberleriHaberler

Kazakistan’ın İnternetinin Kapatılması Bitcoin Hashrate’ini %12 Düşürdü, Bu Olay BTC fiyatını etkiler mi?

Bitcoin, Kazakistan’da devam eden sivil huzursuzluktan kaynaklanan yakın vadede bir miktar fiyat oynaklığı görebilir. Orta Asya ülkesinde uzun süredir devam eden protestoların ardından cumhurbaşkanı, şimdiye kadar Bitcoin ağının hash oranında %12’lik bir düşüşle sonuçlanan internet hizmetlerinin kapatıldığını ilan etti.

Kazakistan , Bitcoin ağının hash oranına en büyük ikinci katkıda bulunan ülke olarak dikkat çekiyor. Çin’e komşu olan Orta Asya ülkesi, ABD’nin arkasında ve Rusya’nın önünde Bitcoin hash oranının %18’ini oluşturuyor. Bitcoin hash oranındaki düşüş , The Block Crypto araştırma başkan yardımcısı Larry Cemak tarafından belirtildi.

Kazakistan’da neler oluyor?

Ülke, protestolara yol açan bir enerji kriziyle karşı karşıya kaldı. Raporlara göre, hükümetin sıvılaştırılmış petrol gazının (LPG) fiyatında fiyatı iki katına çıkardığını açıklamasının ardından binlerce protestocu sokakları doldurdu. Birçok Kazak, ülkenin petrol ihracatçısı olması nedeniyle hükümetin bu hareketini çirkin buldu.

Protestocular, ülkenin en büyük şehirlerinden biri olan Almatı’da kamu binalarına saldırarak ve havaalanını ele geçirerek, hükümetin barışı sağlama çabalarını aştı. Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev tarafından ilan edilen katı bir olağanüstü hal bile protestoları bastırmak için çok az şey yaptı ve hükümet şimdi halkın taleplerine boyun eğiyor. Cumhurbaşkanı Çarşamba günü hükümetin istifasını kabul etti ve daha önce başbakan yardımcısı olan Alikhan Smailov’u başbakan vekili olarak atadı.

Dikkatinizi Çekebilir: Üç Yıllık Yasağın Sonunda Laos Hükümeti, Kripto Ticaretine ve Madenciliğine İzin veriyor

Protestocular ülkedeki Bitcoin madencilerinin güvenliği konusunda endişelerini dile getiriyor

Yakıt fiyatı üzerindeki protesto başlamadan önce ülke, kışın artan hane enerji talebi nedeniyle elektrik kesintileri nedeniyle ülkedeki Bitcoin madencilerinin enerji tüketimini dizginlemeye çalışıyordu. Kasım ayında, ülkenin elektrik şebekesi operatörü KEGOC, kayıtlı madenciler için elektriği karneye ayırmaya başlayacağını söyledi. Yarı halka açık şirket, şebeke arızaları olması durumunda ilk bağlantısı kesilenlerin onlar olacağını söyledi.

Benzer şekilde, devlet kurumu da kayıtsız Bitcoin madencilerini ülkenin kapsamlı madenci kayıt politikasına dahil etmek için peşine düşüyor. Bu politikayı, madencilerin geçen yıl Çin’den Kazakistan’a göç etmesiyle kontrolden çıkan büyümenin ardından madencilik endüstrisini düzenlemenin bir yolu olarak tanıttı.

Bitcoin fiyatı, hash oranındaki düşüşe rağmen çoğunlukla sabit kaldı

Bir esneklik gösterisinde, Bitcoin fiyatı, Bitcoin madenciliği hash oranındaki keskin düşüşe rağmen, son birkaç haftadır işlem gördüğü aralıkta işlem görmeye devam etti . Bitcoin şu anda günde %0,95 düşüşle 46.300 dolar civarında işlem görüyor.

Bitcoin’in fiyatı son 2 haftada 51.600 ila 45.800 dolar arasında değişti. Hash oranındaki önemli bir düşüşün geçmişte Bitcoin fiyatını etkilediği için piyasa hala oynaklık belirtileri için gözlemleniyor. Ancak piyasa katılımcıları, fiyatların bu yıl yeni zirvelere çıkacağı konusunda genel olarak iyimser.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu