NasılNedirRehber

Kava Coin nedir?

Kava Coin nedir? Kava Nasıl Çalışır? Kava Coini Kim Yarattı? Kava Coin Geleceği? Kava Coin Yorumları.

Kava, kullanıcılarının geleneksel bir finansal aracıya ihtiyaç duymadan varlıkları ödünç almasına ve ödünç vermesine izin vermek için birden fazla kripto para birimi kullanan bir yazılım protokolüdür.

Bu şekilde Kava, gelişmekte olan bir dizi merkezi olmayan finans ( DeFi ) projesinden biri olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte, çoğu DeFi projesi Ethereum üzerinde yürütülürken, Kava bunun yerine Cosmos üzerine kuruludur, ekibinin savunduğu bir tasarım kararı ek işlevsellik ekler.

Platformunun kullanıcıları, kripto para birimlerini Cosmos’taki akıllı sözleşmelere kilitler, böylece ABD doları değerine sabitlenmiş bir kripto para birimi olan USDX cinsinden kredi alabilirler.

Kava, kabul ettiği ve daha sonra bağımsız ağlardaki programlarda çalışan kripto varlıklarını yönetmek için Cosmos’ta bölgeler adı verilen bir özellikten yararlanır. Bu, projenin, diğerlerinin yanı sıra XRP, BNB ve BTC’yi dahil etmek için ödünç alanların kullanabileceği kripto varlıklarının sayısını genişletmesine olanak tanır.

Kullanıcılar, USDX basmak için kripto para birimlerini teminat altına alarak, Kava’nın kripto para birimi KAVA biçiminde haftalık ödüller alırlar.

KAVA kullanıcılarının aldığı toplam miktar, kullanılan teminatın türüne ve bir kullanıcının ne kadar USDX bastığına bağlıdır. Örnek olarak, teminat olarak BNB kullanan madencilere, platformun haftalık olarak yayınladığı 74.000 KAVA’dan pay veriliyor.

Yeni listelenen varlıklarla ilgili duyurular da dahil olmak üzere Kava ekibinden düzenli güncellemeler almak istiyorsanız, Kava blogunu favorilerinize ekleyebilirsiniz.

Kava Nasıl Çalışır?

Kava, kullanıcıların varlıkları özel akıllı sözleşmelerde kilitlemesine ve USDX ödünç almasına olanak tanır.

Arka uçta bu, USDX değerinin ABD dolarına sabitlenmesini sağlamak için tasarlanmış bir sözleşme olan teminatlandırılmış borç pozisyonu (CDP) olarak adlandırılan şeyi yaratır.

Bir CDP kurmak için kullanıcılar:

  • Kripto para yatırma – Kullanıcılar kripto para yatırmak için cüzdanlarını bağlayabilir.
  • Bir CDP oluşturun – Kava, yatırılan kripto para birimini akıllı bir sözleşmede kilitler.
  • USDX oluştur – Kullanıcılara CDP değerine göre USDX kredileri verilir.
  • Bir CDP’yi kapatın – Kullanıcılar, teminatlı kriptolarının kilidini açmak için borcu ve bir ücreti geri öderler.
  • Kriptoyu geri çekin – Kripto kullanıcıya iade edildiğinde Kava USDX’i yakar.

Teminat oranı

Teminat oranını, protokolü teminatın değerini azaltacak oynaklıktan korumaya yardımcı olan mekanizma olarak düşünebilirsiniz.

Kava’da USDX genellikle aşırı teminatlandırılmıştır, bu da borç alanların protokol tarafından basılan USDX değerinden tipik olarak daha yüksek bir meblağ yatırması gerektiği anlamına gelir.

Borç-teminat oranı daha sonra tasfiye fiyatını hesaplamak için kullanılır.

Örneğin, %200’lük bir teminatlandırma oranı, protokolde kilitli kripto para biriminin değeri ödünç aldığı USDX’in 2 katının altına düşerse kullanıcının tasfiye edileceği anlamına gelir.

Borç-teminat değeri belirli bir eşiğin altına düşerse, akıllı sözleşmelerde tutulan teminat otomatik olarak tasfiye edilir ve yakılır.

Kava Coin'i Kim Yarattı?

Kava coin, 2018 yılında Brian Kerr, Ruaridh O’Donnell ve Scott Stuart tarafından ortaklaşa kuruldu. İşte o zaman kurucular, amacı Kava platformunun oluşturulmasını geliştirmek ve yönlendirmek olan kar amacı gütmeyen bir şirket olan Kava Labs’ı kurdular. Kava ekibi daha sonra 2019’da kripto para borsası Binance’de bir token satışı gerçekleştirdi ve o sırada toplam KAVA arzının %6,5’ini satarak 3 milyon dolar topladı. Kava’nın merkezi olmayan borç verme platformu resmi olarak Haziran 2020’de yayına girdi ve bu sırada BNB, USDX ödünç almak için teminat olarak kullanılabilir. Ağustos 2020 itibariyle, 8 milyon USDX ödünç alınarak 24 milyon dolar değerinde BNB sözleşmelere kilitlendi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Dikkatinizi Çekebilir: Kava.io – Kava Coin Analiz

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu