Bitcoin Haberleri

Kaseya 70 Milyon Dolarlık Bitcoin Fidyesi Ödediğini Reddetti

Kaseya ve müşterileri, Temmuz ayı başlarında bir fidye yazılımı saldırısının kurbanlarıydı.

Şirket bir şifre çözücü anahtar aldı ve bunu müşterilerle paylaştı.

2 Temmuz’da BT yazılım sağlayıcısı Kaseya, Rusya merkezli bilgisayar korsanlığı grubu REvil’e atfedilen bir saldırı nedeniyle sakatlandı. Fidye yazılımı, yazılımı tehlikeye attı ve istemcilerin yönetici erişimini kaldırdı. REvil, normal operasyonları geri yüklemek için Bitcoin’de 70 milyon dolar talep etti.

Geçen hafta, dünya çapında Kaseya yazılımını kullanan yüzlerce işletmeyi etkileyen saldırıyı geri almak için şifre çözücü anahtarı aldığını duyurdu. Ancak bunun nasıl olduğunu söylemeyi reddetti – bunun ötesinde “güvenilir bir üçüncü taraftan” geldiğini ve 70 milyon dolarlık fidyeyi ödediği yönünde spekülasyonlara yol açtı.

Öyle değil, dedi Kaseya Pazartesi günü. Web sitesinde yapılan bir güncellemede , “Kaseya’nın şifre çözücüyü elde etmek için doğrudan veya üçüncü bir taraf aracılığıyla dolaylı olarak bir fidye ödemediğini kesin olarak teyit etmiyoruz” dedi.

Geçen yıl Hazine Bakanlığı’nın bilgisayar korsanlarına ödeme yapmanın belirli yabancı aktörlere yönelik ABD yaptırımlarını ihlal edebileceği yönündeki uyarılarına rağmen, diğerleri bu tür fidyeleri ödedi.

Meatpacker JBS USA, Haziran ayında REvil’e ülkenin et arzının dörtte birini tehdit eden 11 milyon dolarlık Bitcoin fidyesi ödedi. Bir ay önce Colonial Pipeline, Rusya bağlantılı DarkSide’a 4,4 milyon dolarlık BTC ödemesi yaptı, ancak görünüşe göre bunu Adalet Bakanlığı’na danıştıktan sonra yaptı; federal kolluk kuvvetleri fonların bir kısmını geri alabildi.

Kaseya, “Her şirket fidyeyi ödeyip ödememe konusunda kendi kararını vermek zorunda olsa da, Kaseya uzmanlara danıştıktan sonra bu saldırıyı gerçekleştiren suçlularla müzakere etmemeye karar verdi ve biz bu taahhütten vazgeçmedik” dedi.

“Kaseya, uzmanlarla görüştükten sonra bu saldırıyı gerçekleştiren suçlularla pazarlık yapmamaya karar verdi…”

Bu inkar, Kaseya’nın şifre çözme aracını devlet arka kanalları aracılığıyla aldığını öne süren rakip teorilere ek ağırlık veriyor. Başkan Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i, Rusya’nın sınırları içinde gerçekleşen fidye yazılımı saldırılarına karşı harekete geçmemeyi seçmesi halinde “sonuçları” ile tehdit etti. ABD, konuyla ilgili Rusya ile istihbarat paylaşma sözü verdi. REvil daha sonra karanlık ağdan kayboldu.

Blockchain izleme firması Chainalysis’e göre, fidye yazılımı ödemeleri , Mayıs ayı ortasından itibaren bu yıl şirketlere 81 milyon dolara eşdeğer oldu . Bu, ağ kesintilerinin veya hizmeti geri yüklemek için bağımsız çalışmanın maliyetlerini hesaba katmaz.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu