HaberlerKripto Para Haberleri

Kanada Protestocuları Boğmak İçin Acil Durum Kurallarına İzin Verdiği İçin Kripto Ateş Hattında

Yasa, protestocuların kripto da dahil olmak üzere finansman hattını kesmeye çalışan Kanada hükümeti tarafından başlatıldı.

Terörün Finansmanı Kurallarının Kapsamının Genişletilmesi

Acil Durum Yasası, Başbakan Trudeau’ya Özgürlük Konvoyu protestolarından protestocuların banka hesaplarını dondurma yetkisi veriyor. Hükümet ayrıca protestocularla bağlantılı banka hesaplarını izleyebilecek ve ayrıca mali makamların şüpheli gördüğü büyük işlemleri veya işlemleri takip edebilecek.

Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland, yasanın kapsamının genişletilmesi hakkında şunları söyledi:

“Kanada’nın kara para aklama ve terörle mücadele mali kurallarının kapsamını genişletiyoruz, böylece bunlar kitle fonlaması platformlarını ve kullandıkları ödeme sağlayıcılarını kapsıyor.”

Maliye Bakanı görevini de yürüten Başbakan Yardımcısı, eylemlerin kripto para birimlerinin yanı sıra protestocuların kullandığı ödeme hizmeti sağlayıcıları ve kitle fonlaması platformlarını da kapsayacağını belirtti.

Protestoları Kripto Yoluyla Finanse Etme

Şimdiye kadar, protestocular GiveSendGo ve GoFundMe gibi farklı bağış toplama platformları aracılığıyla yaklaşık 19 milyon dolar biriktirdi. Ancak, bu fonlar bloke edildi ve protestocuların bunlara erişmesinin hiçbir yolu kalmadı. Bu, konvoyun para toplamak için Bitcoin‘e dönmesine yol açtı.

Dikkatinizi Çekebilir: NFT Token Traxx, Küresel Müzik Markası Wasted Talent İle Ortak Oldu

Hong Kong Hodl grubu, Tallycoin BTC bağış toplama platformu aracılığıyla şimdiden yaklaşık 1 milyon dolar değerinde 22 BTC topladı. Sayfa, hedeflenen hedefe ulaştıktan sonra Şubat ayında kapatıldı ve şimdi fonların protestoculara dağıtılması bekleniyor.

Devletle İşbirliği Yapan Kitle Fonlama Platformları

Kitle fonlaması platformu GoFundMe, hükümet yetkilileriyle işbirliği yapıyor ve bağışçılara geri ödeme yaptı. Ancak GiveSendGo, Özgürlük Konvoyuna bağış yapan kişilerin isimlerini ifşa eden bir sızıntı yaşadıktan sonra komplikasyonlarla karşılaştı.

Daily Dot’tan bir yazar olan Michael Thalen, Twitter hesabından sızıntı hakkında bir tweet attı,

“Özgürlük Konvoyuna bağış yapanların on binlerce isminin bulunduğu iddia edilen bir dosya da sızdırıldı. Daha fazla ayrıntıyı doğrulamak için çalışıyor.”

Kitle fonlaması platformlarının yalnızca büyük veya şüpheli herhangi bir işlemi Fintrac’a (Kanada Finansal İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi) bildirmesi gerektiği için, şu ana kadar tam olarak nasıl ve hangi ödemelerin bloke edileceği belirlenmedi.

Başbakan Yetkisini Aşıyor Mu?

BBC News’e göre, Quebec Başbakanı Francois Legault, Acil Durumlar Yasası’nın yürürlüğe girmesinin durumu daha da kötüleştirebileceğini belirtti. Ancak Başbakan, yasanın son derece spesifik bir şekilde ve yalnızca geçici olarak uygulanacağını belirterek bu tür korkuları yatıştırdı.

Bununla birlikte, Kanada Sivil Özgürlükler Derneği, Başbakanın yetkisini aştığını belirterek, Başbakan’ı ağır bir şekilde aşağıladı. Aşağıdaki açıklamayı yayınladı,

“Federal hükümet, Acil Durumlar Yasasını başlatmak için gerekli eşiği karşılamadı. Bu yasa, haklı olarak yüksek ve net bir standart oluşturuyor: Yasa, hükümetin sıradan demokratik süreçleri atlamasına izin veriyor. Bu standart karşılanmadı.”

Kripto İçin Bir Argüman Mı?

Kripto para birimlerinin ve Bitcoin’in destekçileri, Kanada’da oynanan olayları kripto için bir argüman olarak ele aldı ve destekçiler, kriptonun merkezi olmadığı için kapatılmasının daha zor olduğuna dikkat çekti. Coin Center’dan Neeraj Agarwal gibi kişiler alaycı bir şekilde tweet attı,

“Ah hayır, lütfen devletin siyasi protesto fonlarını kesmek için finansal aracılara ne kadar kolay dayanabileceğini ifşa etmeyin.”
Bu arada, açık sözlü Bitcoin destekçisi Nayib Bukele, tweet atarak konuya da girdiğini belirtti.

“Diğer ülkelere demokrasi ve özgürlük dersi vermeyi sevenler bunlar mı? Bu, “demokrasi endeksinde” en üst sıradaki ülkelerden biri mi? Bu konulardaki güvenilirliğiniz artık 0 değerinde.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu