Ekonomi HaberleriFinansHaberlerKripto Para Haberleri

Kanada Merkez Bankası, CBDC’yi başlatmak için çalışıyor

Kanada Merkez Bankası, CBDC'yi başlatmak için yıl boyu sürecek bir çalışma yürütüyor

Kanada Bankası, CBDC araştırması için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile ortaklık kurdu. Merkez bankasının dijital para birimini geliştirmeyi amaçlayan enstitü ile işbirliği 1 yıl için tasarlanmıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre banka, “gelişmiş teknolojilerin potansiyel bir CBDC yapılandırmasını nasıl etkileyebileceğini” analiz etmek için MIT Media Labs’ın Dijital Para Birimi Girişimi (DCI) ekibiyle işbirliği yapacak.

Kanada Merkez Bankası’na göre bu proje, dijital para birimleri, fintech ve Kanada bağlamında CBDC çalışması olasılığına odaklanan genel bir geliştirme programının parçası.

Banka, “Kanada’da CBDC’yi tanıtıp tanıtmama konusunda henüz bir karar vermediğini” ancak MIT ile araştırma projesi tamamlandıktan sonra bir güncelleme sağlayacağını söyledi.

Bu, MIT DCI ekibinin CBDC araştırması için girdiği ilk kripto para birimi ile ilgili ortaklık değil. Daha geçen ay, MIT DCI, Boston Federal Rezerv Bankası ile işbirliği içinde bu konuyla ilgili bir çalışma yayınladı.

Hamilton Projesinin bir parçası olarak ekip, iki potansiyel model kullanarak “varsayımsal genel amaçlı bir CBDC”yi test etti. Bu modeller, dağıtılmış defter teknolojisini ve işlemlerin birden fazla bilgisayarda paralel olarak işlenmesini içeriyordu; bu, tek bir sipariş sunucusu kullanıldığında meydana gelen çift harcamayı önledi.

Dikkatinizi Çekebilir: Ethereum Balinaları Bu Altcoin’e Yöneldi

Başkan Joe Biden’ın yakın tarihli bir yürütme emri uyarınca, Amerika Birleşik Devletleri de CBDC araştırmalarına kaynak ayırmaya başlayacak. Belge, Amerika Birleşik Devletleri’nde CBDC’nin “tasarım ve dağıtım için potansiyel seçenekleri araştırmak ve geliştirmek için faaliyetlerin aşırı önemini” vurguluyor.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu