HaberlerKripto Para HaberleriMetaVerse Haberleri

JPMorgan metaverse’deki ilk banka oldu, Decentraland’da salon açtı

JPMorgan, metaverse meta veri tabanında mağaza açan dünyanın ilk bankası oldu.

ABD’deki en büyük banka, blockchain tabanlı dünya Decentraland’da bir salon açtı. Kullanıcılar sanal avatarlarını oluşturabilir, sanal alanlar oluşturabilir ve ethereum tabanlı hizmetlerden sonra ‘Onyx Lounge’ vaftiz edilen salonda dolaşabilirler. Salonda ayrıca bankanın CEO’su Jamie Dimon’un dijital bir görüntüsü de bulunuyor.

Wall Street devi, sanal dünyada bir varlık oluşturarak yararlanmayı amaçladıkları meta veri tabanındaki potansiyel büyüme fırsatlarını özetleyen bir rapor da yayınladı. Raporda, “Metaverse, önümüzdeki yıllarda bir şekilde her sektöre sızacak ve piyasa fırsatının yıllık 1 trilyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor” denildi.

Şirket, dünyanın benzersiz bir devrilme noktasına ulaştığına inanıyor. Görünürde meta evrende kimliğini inşa etmeyen ya da en azından bunu dikkate almayan bir ünlü ya da organizasyon yok. Rekor kıran anlaşmaların meta evreni çevreleyen heyecanı körüklediği doğru olsa da, vızıltı aynı zamanda “trendlerin yakınlaşmasına” da atfedilebilir.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin hash oranı neden yeni zirvelere yükseldi?

Metaverse, kullanıcıların avatarları aracılığıyla sosyalleşme, alışveriş yapma ve hatta etkinliklere katılma gibi birden fazla etkinliği gerçekleştirebilecekleri sanal bir evrendir. Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) başlıkları daha cep dostu hale geliyor ve her iki teknoloji birlikte önemli ölçüde geliştirilmiş bir kullanıcı deneyimine katkıda bulundu.

Blok zinciri teknolojilerinin ve ilgili kripto para birimlerinin başlangıcı, yaratıcıların tasarımlarından para kazanmaları için yeni yolların kilidini de açtı. Rapor, değişen dinamiklerden bahsederken, “Sosyal bir perspektiften bakıldığında, daha sürükleyici sanal deneyimlerin geliştirilmesi, insanların ortak değerlere dayalı topluluklar oluşturmalarına ve kendilerini daha özgün yollarla ifade etmelerine yardımcı oluyor” diyor.

Ayrıca, meta veri tabanındaki belirtilmiş varlıkların sahipleri de platformda yeni değişiklikler önerildiğinde oy kullanma hakkına sahiptir. Rapor, blok zincirlerin birlikte çalışabilirliği ile geliştirilen “demokratikleştirilmiş mülkiyet ekonomisinin”, gerçek dünyadan sanal dünyaya hareket eden mal ve hizmetlere yol açabileceğini belirtti. Her iki dünya arasındaki sınırlar daha da bulanıklaşmaya mahkumdur.

“Metaverse’in ekonomisini veya ‘metanomik’i düşündüğünüzde, hemen hemen her pazar alanında fırsatlar var. Çevrimiçi bir avatarınız olduğunu ve ne giydiğinizi değiştirmek istediğinizi hayal edin; Sanal bir showroom’a göz attıktan sonra seçtiğiniz, sınırlı sayıda, dijital markalı giysiler satın alabileceksiniz. Ya da en yeni ve en büyük koleksiyonlarınızı sergileyeceğiniz bir sanat galerisi veya sanal bir özel kulüp gibi kendi küçük işletmenizi kurabilirsiniz” dedi.

Sanal emlak, gelişen bir pazar ve dijital araziler çok rağbet görmeye devam ediyor. 2021’de, sanal bir arsanın ortalama fiyatı Haziran’da 6.000 dolardan Aralık’ta sadece altı aylık bir süre içinde iki katına çıkarak 12.000 dolara çıktı. Maliyet artışı, yani dört ana web 3.0 meta veri tabanının tamamında görüldü.

Decentralad, Sandbox, Cryptovoxels ve Somnium Space. Decentrland, aralarındaki en eski platform olmasına rağmen, The Sandbox, NFT’ler aracılığıyla oldukça fazla ilgi gördü ve büyük satış rakamları elde etti. Warner Music, The Sandbox’a kaydolan en son lider markadır.

JPMorgan ayrıca, meta verinin, kuruluşların çevresinde bir iş stratejisi kavramsallaştırabilmesi için çok hızlı geliştiğine inanıyor. Bununla birlikte, “geride kalma riskini ortadan kaldırmanın maliyeti, başlamak için gereken artan yatırıma değer” dedi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu