HaberlerKripto Para Haberleri

Janet Yellen: Stablecoin Düzenlemesinde ‘Hızlı Hareket Etmeliyiz’

Başkanın Finansal Piyasa Çalışma Grubu, stablecoin’leri tartışmak için bir araya geldi.

Üyeleri, hızla büyüyen kripto para birimleri alt kümesinin nasıl düzenleneceğine dair öneriler hazırlamak için birlikte çalışıyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen , değeri başka bir para birimine sabitlenmiş bir tür dijital para birimi olan stablecoin’lerin nasıl düzenleneceğini tartışmak için Pazartesi günü birden fazla federal kurumun başkanlarıyla bir araya geldi .

Federal Rezerv Başkanı Jay Powell ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler‘in eşlik ettiği Yellen, Başkan’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’nu (PWG) kapalı bir toplantıya çağırdı. Diğer katılımcılar arasında Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Hazine yetkilileri -bunların arasında Para Birimi Vekili Michael Hsu vardı.

Toplantının kısa bir okumasına göre , Sekreter Yellen, stabilcoinler için “uygun bir ABD düzenleyici çerçevesinin mevcut olduğundan emin olmak için hızlı hareket etme ihtiyacının altını çizdi”.

ABD dolarına sabitlenmiş ilk üç sabit para – Tether USDC ve Binance USDCoinGecko‘dan alınan verilere göre 100 milyar doların üzerinde bir toplu piyasa değerine sahip. Ve artan önemleri ABD düzenleyicilerini endişelendirdi.

Powell geçen hafta Kongre önünde , stabilcoinlerin düzenlenmesi gerektiğine dair ifade verdi ve Tether’in çoğunlukla “ticari kağıt” olarak bilinen borçlarla desteklendiğine işaret etti. Çoğu zaman çok likittirler, ancak finansal krizler sırasında, “piyasa ortadan kaybolur. Ve işte o zaman insanlar paralarını isteyecekler” dedi.

Bu nedenle Powell, şu anda net bir düzenleyici çerçeveye sahip olmayan stablecoin’lerin banka mevduatları ve para piyasası fonlarına benzer şekilde düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor.

Gensler ve CFTC muadili Rostin Behnam, belki de bariz nedenlerden dolayı stabilcoinler hakkında daha az şey söyledi.

Menkul kıymetler, kendileriyle birlikte zımni veya açık bir gelecek kâr vaadi taşıyan yatırım sözleşmelerini ifade eder. Buna karşın, stabilcoinler değer artışı için tasarlanmamıştır. CFTC’nin amacı olan emtialar, altın ve petrol gibi ticareti yapılabilen mallardır. Stabilcoinler de bu değerlendirme tablosuna uymuyor.

Yine de, daha geniş kripto para piyasasında – itibari paraya dokunmadan diğer dijital varlıkları satın almanın veya kripto piyasası oynaklığı sırasında fonları park etmenin bir yolu olarak – kullanımlarının daha büyük finans sektörü için sonuçları var.

PWG’nin bugün tam olarak değindiği konu şu: “Katılımcılar stabilcoinlerin hızlı büyümesini, stabilcoinlerin bir ödeme aracı olarak potansiyel kullanımlarını ve son kullanıcılar, finansal sistem ve ulusal güvenlik için potansiyel riskleri tartıştı.”

Grup, “önümüzdeki aylarda” stablecoinler için tavsiyelerini yayınlamayı hedefliyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu