HaberlerKripto Para Haberleri

Jamaika, CBDC Kullanıcıları için AirDrop’a Hazırlanıyor

Jamaika hükümeti, CBDC cüzdanını ilk benimseyenlere 16 dolar havadan dağıtacak

Jamaika hükümeti, CBDC cüzdanını ilk kullananlara 16 dolar havadan dağıtacak.

Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ülke, farkındalığı artırmak ve kullanımı desteklemek için 1 Nisan’dan itibaren CBDC cüzdanı kuran ilk 100.000 vatandaşa 2500 Jamaika doları (16 ABD Doları) dağıtacak.

Bu hafta Temsilciler Meclisi’ndeki 2022/23 Bütçe Tartışmasında açılış konuşmasını yapan Maliye Bakanı ve Kamu Hizmeti Bakanı Dr. Nigel Clarke, hareketin temel amacının CBDC’yi teşvik etmek olduğunu belirtti.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto madencilerinin elindeki BTC miktarı son 10 yılın en düşük seviyesinde!

Jamaika Bankası, Jamaika Digital Exchange, CBDC hareketini “Nakit yok, sorun yok!” olarak adlandırdı. sloganını duyurdu.

Girişim, Jamaika ekonomisinin dijital dönüşümünün bir parçası olacak. Maliye Bakanı’na göre, mevcut bir banka hesabı olan herhangi bir kişi otomatik olarak bir JAM-DEX cüzdanı kullanmaya hak kazanabilir. Hükümet, Nisan ve Haziran ayları arasında piyasaya sürülmesi planlanan CBDC’yi kullanmak için daha fazla teşvik duyurmayı planlıyor.

Hükümet ve merkez bankası ayrıca Jamaika Bankası’nın JAM-DEX’in tek ihraççısı olması ve CBDC’nin fiat para birimi olarak tanınması için baskı yapacak.

Clarke, CBDC’yi ne kadar çok esnaf kabul ederse kullanımının o kadar yaygın olacağını vurguladı. Hükümet bunun için yeni teşvik paketlerini de gündeme getirecek.

CBDC Bankacılık Katılımını Artırabilir

Jamaica Observer’ın verilerine göre ülke nüfusunun yaklaşık %17’sinin banka hesabı yok. Ülkede yapılan araştırmaya göre banka hesabı olmayan vatandaşlar banka hesabı olanlara göre daha fazla harcama eğiliminde. Başlatılacak bir CBDC, potansiyel olarak bu gelir grubunun ülkenin bankacılık sistemine katılmasına yardımcı olabilir.

Bakan, banka hesabı olmayan vatandaşların KYC hükümlerini yerine getiren bir CBDC cüzdanına ihtiyaç duyacağını belirtti.

“Banka hesabınız yoksa, JAM-DEX özellikli bir cüzdan oluşturmak için gereken her şey basitleştirildi. KYC bilgileri: isim, adres, doğum tarihi, vergi sicil numarası (TRN) ve geçerli bir ehliyet, pasaport veya seçmen kimlik kartı gibi devlet tarafından verilmiş fotoğraflı kimlik”

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu