Kripto Para HaberleriNasılNedirRehber

İş Dünyasının Geleceği Kurumsal Şirketler Değil – DAO’lar ve Kripto Ağları

Gelecekte, ortalama bir kişinin bir şirkette çalışmaması muhtemeldir. Bunun yerine, insanlar oyun oynamak, yeni beceriler öğrenmek, sanat yaratmak veya içerik küratörlüğü yapmak gibi eylemlerde bulunarak geleneksel olmayan yollarla gelir elde edecekler. Çalışma şeklimizdeki bu tür bir değişiklik olağandışı veya beklenmedik değil – çoğu insanın büyük şirketler tarafından istihdam edileceği fikri 1800 yılında birine çılgınca gelebilirdi.

Bu yeni çalışma geleceği, karmaşık ekosistemlere katkıları koordine etmenin, ölçmenin ve ödüllendirmenin yeni yolları olarak ortaya çıkan kripto protokolleri etrafında oluşan ağlar tarafından sağlanıyor. Bu değişim, bireyler için şimdiden yeni kazanç potansiyelinin kilidini açmaya başlıyor ve kuruluşlardan kripto ağlarına bireyler olarak katılan kişilere giderek artan bir değer yakalama transferine yol açıyor.

Para kazanmanın geleneksel yolu “çalışmak-kazanmak”tı, ancak gelirin geleceği “kazanmak için” – kazanmak için oyna, kazanmayı öğren, öğrenmek için yarat ve kazanmak için çalış.

Ancak bu sihirli bir şekilde olmayacak – tüm bu yeni faaliyetleri kurumsal sistemler bağlamı dışında koordine edebilecek yeni merkezi olmayan özerk organizasyonlar (DAO’lar) gerektirecek. Ve DAO’larda mevcut olan kazanç fırsatları, DAO’ların ihtiyaç duyduğu farklı katkı türlerinin bir fonksiyonu olacaktır. Bu makale, işin geleceğinde kullanılabilecek seçenekleri anlamak için bir çerçeve sunmaktadır.

Koordinasyon mekanizması olarak şirketlerin sınırları

Öncelikle mevcut kazanç modellerinin eksikliklerini açıklamamız gerekiyor. Geleneksel kurumsal istihdam, Bilgi Çağında faaliyetleri koordine etmek için bir araç olarak hızla modası geçmiş hale geliyor – bunu, nüfuz sahibi kişiler, müteahhitler, yaratıcılar, iş ekonomisi katılımcıları ve daha fazlası gibi alternatif kazanç biçimlerinin ortaya çıkmasında zaten görüyoruz. Bu kazanma yolları mutlaka “iş” gibi hissettirmez, ancak bunların tümü, karmaşık ağlarda bireysel değer sağlayıcılar olarak katılan ve katkıları için gelir elde eden insanlara örnektir.

Bununla birlikte, bu geleneksel olmayan fırsatların sayısı sınırlıdır ve mevcut olduğunda, genellikle bir katkıda bulunanın değerini yetersiz ödüllendirir. Bunun nedeni, bu işlerin hala şirketlerin iş modelini kontrol etmeye devam ettiği bir web2 paradigmasına dayanmasıdır.

Giderek artan bir şekilde, geleneksel şirketlerin “yörüngesel paydaşları” veya organizasyonun iç ve dış üyeleri arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran katılımcıları var. Apple’ı ve App Store Uygulamalarını oluşturan geliştiricileri , YouTube’u ve içerik oluşturucuları veya Uber ve sürücülerini düşünün – katılımcılar şirketlerin kârlılıklarına dışarıdan katkıda bulunuyorlar, ancak şirketler teşvikleri bu paydaşlarla uyumlu hale getirmekte zorlanıyor.
Şirketler büyüdükçe, bu yörünge ağı katılımcıları ile artık sürdürülebilir bir ilişki sürdüremezler. Şirket ve katılımcılar arasındaki ilişki sıfıra döner ve karı maksimize etmek için şirket bu katılımcılardan değer elde etmeye başlar. Chris Dixon’a göre bu, “ Neden Yerelleşme Önemlidir ”:

İç ve dış arasında katı sınırlara sahip bir şirket modeli Sanayi Çağında mantıklı olabilirdi, ancak Bilgi Çağında bu model yanlış hizalanmış teşviklere ve sürdürülemez çıkarımlara yol açıyor. Karmaşık bilgi ve yörünge paydaşları dünyamızda, şirketler artık faaliyetlerimizi koordine etmemize yardımcı olmaya uygun değil.

Kripto ağları, katılımcılar arasında daha iyi uyum sağlar ve DAO’lar bu yeni dünya için koordinasyon katmanı olacaktır.

Şirketler endüstri çağını organize etti DAO'lar internet çağını düzenleyecek
DAO

Türkçesi;

  • Şirketler endüstri çağını organize etti
  • DAO’lar internet çağını düzenleyecek

Yeni bir koordinasyon katmanı olarak DAO’lar

DAO’lar sonunda geleneksel modelin yerini alacak. DAO, akıllı sözleşmelerle otomatikleştirilen temel işlevleri olan ve otomasyonun yapamayacağı şeyleri yapan insanlarla (ör. pazarlama, yazılım geliştirme) internet tabanlı bir kuruluştur. Uygulamada, tüm DAO’lar merkezi olmayan veya özerk değildir, bu nedenle DAO’ları toplu olarak sahip olunan ve üyeleri tarafından kontrol edilen internet tabanlı kuruluşlar olarak düşünmek en iyisidir.

DAO’ların evriminde henüz erken olmasına rağmen, artık sadece umut verici bir kavram değiller. Milyarlarca dolarlık sermayeyi yöneten, milyonlarca insana gerçek ürün ve hizmetler sunan ve insanların gelir elde etmeleri için yeni yollar yaratan gerçek kuruluşlardır.

DAO’lar birçok farklı şekil ve boyutta gelir: kripto protokollerini yöneten DAO’lar (Protokol DAO’ları), girişim yatırımları yapan DAO’lar (Yatırım DAO’ları), diğer DAO’lara hizmet sağlayan DAO’lar (Hizmet DAO’ları), NFT satın alan DAO’lar (Toplayıcı DAO’lar) ), ve daha fazlası.

Ancak tüm DAO’larda, onları geleneksel kuruluşlardan ayıran birkaç ortak nokta vardır (bunlar genellemelerdir, dolayısıyla belirli örneklere göre değişiklik gösterdiğini lütfen unutmayın):

Distinguishing-DAOlar
Distinguishing-DAOlar

DAO’ları geleneksel organizasyonlardan ayıran bu unsurlar, aslında DAO’ların paydaşları ve katılımcıları ile daha simbiyotik bir ilişkiye sahip olmalarını sağlar. DAO’lar açık ekonomiler olarak işlev görür ve keyfi bir yasal sınıra dayalı olarak değil, sağlanırsa değerin tahakkuk ettirilmesini teşvik eder.

Kripto ağlar, büyüdükçe tarafsız kalmalarını sağlamak için birden fazla mekanizma kullanır ve merkezi platformların yem ve geçişini önler. İlk olarak, kripto ağlar ve katılımcıları arasındaki sözleşme açık kaynak kodunda uygulanır. İkincisi, “ses” ve “çıkış” mekanizmaları aracılığıyla kontrol altında tutulurlar. Katılımcılara, hem “zincir üzerinde” (protokol aracılığıyla) hem de “zincir dışı” (protokol etrafındaki sosyal yapılar aracılığıyla) topluluk yönetimi aracılığıyla ses verilir. Katılımcılar ya ağdan ayrılarak ve madeni paralarını satarak ya da aşırı durumda protokolü çatallayarak çıkabilirler.

Bir DAO’nun yapısı doğası gereği açık ve hesap verebilir, onu oluşturan katılımcılarla değeri paylaşmaya zorlayan bir işlevdir. Aksi takdirde, diğer DAO’lar onları geride bırakacak veya katılımcıları başka fırsatlar için ayrılacaktır.

Aslında, en iyi DAO’lar, Sahiplik Ekonomisinin temeli olarak hizmet veren katılımcılarını ödüllendirenlerdir . Bu ortaya çıkan pozitif toplam dinamiği, işin geleceğini şekillendirecek olan x-to-kazan eğiliminin temelidir.

Bir DAO’da “işin” geleceği

İnsanlara sunulacak seçenekleri daha iyi anlamak için bir DAO’nun anatomisini araştırmalıyız:

DAO Anatomisi
DAO Anatomisi

Açık ekonomiler olarak DAO’lar, çalışmayı alıştığımız 9-5’lerden daha esnek, akıcı ve eğlenceli hale getirecek olan X-to-kazan eğilimine güç verecek.

Bu kripto ekonomilerinin açıklığı, insanların çeşitli DAO’lara ve kripto ağlarına katılmasına, farklı gelir akışlarını ve mülkiyet getirilerini karıştırıp eşleştirmelerine izin verecektir (unutmayın, en iyi DAO’lar, sahipliklerini kendi yerel belirteçleri aracılığıyla katılımcılarına dağıtır ).

İnsanların geliri, halihazırda hayatımızda yaptığımız şeylerin (örneğin, oyun oynamak), geleneksel iş olarak düşündüğümüz şeylerin (örneğin, ödüller / sözleşmeler) ve şu anda yalnızca küçük bir yüzdesinin erişebildiği şeylerin bir karışımı olacaktır. nüfus (örneğin, yatırım, pasif gelir). Başka bir şekilde düşünmek gerekirse, DAO’lar, token sahipleri, ödül avcıları ve çekirdek katkıda bulunanlar dahil olmak üzere çeşitli katılımcı türlerine açık olan fırsatların türünü ve miktarını genişletecektir.

Örneğin, bir belirteç sahibi, gelirlerinin bir kısmını büyük DeFi protokollerine (örneğin, Bileşik ) bağışlardan , çeşitli belirteçleri üzerindeki pasif getiri gelirinden ve bazılarını da sahiplik payları zamanla değer kazandıkça getiriler yoluyla elde edebilir; bir ödül avcısı, teşvik edilen zincir üstü eylemleri tamamlayarak kazanacaktır; bir ağ katılımcısı, Axie Infinity veya ortaya çıkacak diğer “kazanmak için oyna” oyunlarını oynamaktan kazanabilir .

İş dünyasının bu yeni geleceğinde işler daha geçici ve dinamik olacak – işler arasındaki geçiş maliyetleri daha düşük olacak, fırsatlar daha görünür olacak, iş daha atomik birimlere indirgenecek ve tüm dünya tek bir işgücü altında birleşecek. tüm fırsatlara erişim ile. Zincirleme geçmişimize, mülkiyetimize ve itibarımıza dayalı yeni fırsatlar keşfedeceğiz ve en iyi karşılaştırmalı avantaja sahip olduğumuz yere katkıda bulunmak için eşleştirileceğiz.

Burada, katılımcıların DAO’lar aracılığıyla kazanma fırsatlarını nasıl göreceklerine daha yakından bakın.

Temel katkıda bulunanlar: çalışarak kazananlar

Temel katkıda bulunanlar, bugün çalışanları tipik olarak nasıl düşündüğümüzdür – tam zamanlı olarak bir (belki bazı durumlarda 2-3) proje veya kuruluşa odaklanan insanlar. Tekil odak, bireyin projeye dahil olmasına ve bağlamsal ve stratejik bilgi biriktirmesine olanak tanır. Gelirlerinin tamamını olmasa da çoğunu sağlayan ve yüzlerce veya binlerce işçiyi içeren bir şirketin ekonomik büyümesini ilerletmek gibi tek bir amaç için birlikte çalışan ücretli ekipler düşünün.

Odaklanmış ve yerleşik çalışanlara duyulan ihtiyaç asla ortadan kalkmayacak, ancak bu insan grubu web3’te her zamankinden çok daha küçük olacak. Yazılım ve daha da büyük ölçüde akıllı sözleşmeler, küçük insan gruplarının çok büyük etkiler yaratmasını sağlar. Instagram, Facebook tarafından sadece 13 kişilik bir ekiple 1 milyar dolara satın alındı . Yazılım otomasyonunun gücü, çok daha büyük bir daha küçük katkıda bulunanlar ağıyla birlikte, çekirdek katkıda bulunan ekip üyelerinin sayısını küçük tutacağından, bu tür bir sonuç gelecekte yaygınlaşacaktır.

Gelecekte, bu grup için çalışmanın bir şirket için çalışmaktan bariz bir şekilde farklı olmayacağı – DAO’ların, çıkarları kuruluşun sağlığı ile en doğrudan uyumlu olan temel katkıda bulunanları olmaya devam edecek. DAO’lar şirketlerden daha şeffaf olduklarından ve daha büyük bir topluluk tarafından sorumlu tutulabildiklerinden, ek bir baskı vardır (kamu görevlilerinin inceleme altında olduğunu düşünün).

Ödül avcıları: Kazanmak için katkıda bulunun

“Ödül Avcıları”, üzerinde anlaşılan bir fiyat ve/veya süre için açıkça tanımlanmış işleri tamamlar. Bu kişiler genellikle finans, geliştirme ve tasarım gibi alanlarda aynı anda birçok DAO’ya hizmet sağlayan ve net sınırlarla belirli görevleri yerine getiren işlevsel uzmanlardır.

Ödüller genellikle herhangi bir kişinin talep etmesi için açık bir şekilde yayınlanır ve bazen rekabetçi olabilir, önceden yapılan bir başvuru sürecine veya ihale savaşına dayalı olarak değil, gerçeklerden sonra katkıda bulunulan liyakat ve değere dayalı olarak en iyi sunumu ödüllendirir. Bu ödüllerin ödülü, genellikle daha büyük DAO tarafından bir miktar yetki verilmiş olan hibe komiteleri veya merkezi olmayan çalışma grupları tarafından belirlenir ( Governance 2.0 olarak adlandırılan daha büyük bir eğilimin parçası ).

Birçok Ödül Avcısı, kendi Hizmet DAO’larını oluşturmak için toplu olarak güçlerini birleştirecek – bunları, gerekli becerilere sahip olmayan DAO’lara dış kaynaklı yardım sağlayan kuruluşlar olarak düşünün. Bu Hizmetler DAO’ları, hazine yönetimi (örneğin, Llama ), yazılım geliştirme (örneğin, RaidGuild ), yönetişim (örneğin, Fire Eyes ) ve daha fazlası gibi işlevsel bilgi gerektiren görevleri yerine getirmek için ortaya çıkıyor .

Ödül Avcıları ve Hizmetler DAO’ları kulağa sadece müteahhitler ve profesyonel hizmet firmaları gibi gelse de, birkaç nedenden dolayı DAO’lar içinde farklılaşacak ve daha popüler olacaklar:

  1. Akıllı sözleşmeler, bir DAO’nun temel işlevinin büyük bir bölümünü otomatikleştirerek, açıkça tanımlanmış, işlevsel olarak uzmanlaşmış ve ödüllerle iyi yakalanmış daha fazla çevresel çalışma bırakacaktır.
  2. DAO’lar, ademi merkeziyetçiliği sürdürmek ve büyük hiyerarşilerden kaçınmak için işi kasıtlı olarak çevre bölgelere itmeye çalışacak ve ödüller bunu yapmanın sürdürülebilir bir yolunu yaratacaktır.
  3. DAO’ların şeffaflığı, ödüller üzerindeki koordinasyon maliyetlerini azaltacaktır.

Ağ katılımcıları: Kazanmak İçin Katılın

Bu, işin geleceğinin en yeni ve belki de en heyecan verici kısmı. Herhangi bir DAO içinde, insanların çoğunluğunun düşeceği yer burasıdır.

Ağlar, daha fazla etkinlik ve ek katılımcılarla güçleniyor, ancak kullanıcılar, tüketiciler ve katılımcılar yıllardır kendi değer paylarını yakalamadan ağlara değer katıyorlar (örneğin, Apple için uygulama geliştiriciler, YouTube için içerik oluşturucular ve Uber için sürücüler) ).

Kapalı organizasyonlardan çok açık ekonomiler gibi işleyen DAO’lar, kimden geldiğine bakılmaksızın sağladığı değere göre her bir bireysel katkıyı ödüllendirecektir. Bu, bir ağ için değerli olan günlük eylemlerin gelir getiren fırsatlara dönüştürüleceği anlamına gelir.

Neredeyse her bir kişi, hayatlarını çevrimiçi olarak yaşamaktan, ürünleri kullanmaktan ve bir kullanıcı olarak katılmaktan bir miktar gelir elde edecek. Ağlara katılımları için tazminat alan insanlar için, gelir elde etmek bir oyun gibi hissedecektir.

Oyna-Kazan

Oyna-kazan, oyuncuları bir oyun içinde oynadıkları ve başardıkları için ödüllendiren yeni bir oyun modeli türüdür. Geleneksel oyun modeli, oyun yaratıcılarına veya platformlarına tek taraflı bir değer aktarımını içerirken, kazan-kazan oyunları da kullanıcıları ödüllendirir.

Oyna-kazan oyunları bir ekonomi gibi çalışır: Oyuncular emek (zaman ve enerji) ve sermaye (genellikle oyuna katılmak için NFT satın alırlar) sağlar ve başarıları ve oyun içindeki ilerlemeleri için değiştirilebilir jetonlarla ödüllendirilir. Oyunlardan para kazanmak yeni bir şey değil, ancak oyuncuları oyun içinde kullanımla sınırlı oyun içi para birimleriyle ödüllendirmek yerine, oyna-kazan oyunları, diğer kripto jetonları veya fiat para birimleri ile değiştirilebilen değiştirilebilir jeton ödülleri dağıtıyor.

Bu, video oyunu oyuncularının, özellikle daha düşük ücret ve yaşam giderleri olan ülkelerdeki insanlar için, oyun içi başarılarıyla faturalarını tam anlamıyla ödeyebilecekleri anlamına gelir. Bu fenomen zaten milyonlarca insan için, özellikle de Axie Infinity aracılığıyla bir gelir kaynağıdır.

Axie, oyuncuların evcil hayvan NFT’leri (Axies) satın aldığı, onları yetiştirdiği, onlarla savaştığı ve takas ettiği popüler bir blok zinciri oyunudur. Bu eylemler oyunda gerçekleşir, ancak her kullanıcı satın aldığı veya oluşturduğu Axe’lerin sahibidir. Oyunun popülaritesi son birkaç ayda patladı ve Temmuz ve Ağustos aylarında toplam gelirde 200 bin ETH (şu anda 860 milyon $) kazandı (bu rakamlar o zamandan beri düştü, bu da aşağıda daha ayrıntılı olarak bahsettiğim hararetli tartışmaların konusu).

Oyna Kazan
Oyna Kazan

Bu patlayıcı büyüme, Axie ile kullanıcıları arasındaki teşvik uyumuna atfedilebilir ve Axie’nin şu şekilde tanımlaması:

Axie, %100 oyuncuya ait, gerçek para ekonomisine sahiptir. Oyunun geliştiricileri, oyun öğelerini veya kopyalarını satmak yerine, oyuncuyu oyuncu ekonomisine dönüştürmeye odaklanır ve para kazanmak için küçük ücretler alır. Eksenler, oyun içi kaynakları (SLP ve AXS) kullanan oyuncular tarafından oluşturulur ve yeni/diğer oyunculara satılır. AXS jetonunun sahipleri, vergi gelirlerini alan hükümettir. Oyun kaynakları ve öğeleri tokenize edilir, yani açık eşler arası pazarlarda herhangi bir yerde herkese satılabilirler.

Axie, kazan-kazan yolunu aydınlattı ve daha da önemlisi, insanların bir ağa katkıda bulunarak nasıl gelir elde edebileceklerini göstererek, insanların gözlerini daha büyük x-to-kazan eğilimine açtı.

Kazanmayı Öğren

Kazanmayı öğren, öğrenmek için ödeme yapmak yerine, bir kişinin bir şey öğrendiğini göstermesi için aslında tazmin edildiği yeni bir eğitim modelidir. Bu, bir kişinin öğrendiği beceri, bilgi veya bilgi bir ağa değer kattığında ve bu ağ bu nedenle öğrenmeyi sübvanse etmeye istekli olduğunda mümkündür.

On tAVŞANdELİĞİ (Çalıştığım), kripto protokolleri üzerinde zincirinin tam belirli eylemlere kullanıcıları teşvik Görevler için ödeme. Kullanıcılar bu eylemleri tamamladıklarında, protokol tarafından sağlanan ödülleri kazanırlar. Ödül avcıları genellikle protokolün oluşturulmasına katkıda bulunurken, bu zincirleme eylemler protokole katılımla ilgili olma eğilimindedir.

Bu yeni pozitif toplamlı etkileşim tüm taraflara yardımcı olur:

  • Kullanıcılar kriptoyu kullanmanın yeni bir yolunu veya yolunu öğrenir ve bunun için jeton kazanır
  • Kripto protokolleri yeni, bilgili kullanıcılar kazanır
  • RabbitHole, etkileşimleri kolaylaştırmak için belirli bir gelir yüzdesi alır

Bu yeni model, Google’ın yeni bir ürün hakkında bilgi edinmek için reklam gelirlerinin bir kısmını paylaşmasına veya mezunlar ağını güçlendirdiğiniz için size ödeme yapan bir üniversiteye benzer. Her iki durumda da bir ağa değer sağlıyordunuz ve ödüllendirilmiyorsunuz, ancak şimdi olabilirsiniz.

RabbitHole, lansmanından bu yana, kriptodaki en büyük protokollerden bazıları (örneğin, Uniswap, Aave, Compound, The Graph, Pool Together ve Polygon) tarafından ödenen 750 bin doların üzerinde ödül dağıttı. Bu alan erken olmasına rağmen, şu anda kullanıcılar tarafından yakalanmayan eğitim ve reklamlardan elde edilen geliri göz önünde bulundurursanız, öğrenmeyi öğrenme ödülleri potansiyeli çok büyük.

Kazanmak için yarat

Crypto, son birkaç ayda bir NFT pazar patlamasının yolunu açan yeni zenginlik ve dijital kıtlık yarattı. Bu, dünyanın dört bir yanındaki sanatçılara geçimini sağlamak, hatta bazı durumlarda nesiller boyu zenginlik sağlamak için fırsatlar açtı.

Ancak bu, herhangi bir sanatçının başarılı olduğu zaman çalışmaları için para almasından işlevsel olarak farklı değildir. Daha da ilginç olan, yaratıcılara kendi işlerinden elde ettikleri bireysel kârların ötesinde, ağlara katma değerleri için ödeme yapılmasıdır.

Örneğin, NFT pazar yeri SuperRare , bu değer yaratıcılarının erken ağ başarılarında oynadıkları rolü kabul etmek için kısa süre önce jetonlarının % 15’ini ilk kullanıcılara, koleksiyonerlere ve platformlarındaki sanatçılara havadan dağıttı .

Müzik akışı için merkezi olmayan bir protokol olan Audius , içerik oluşturucuların müzik yüklemek ve çalma listelerini düzenlemek için jeton kazanmalarına olanak tanır. Audius, getirdikleri değerin bir sonucu olarak içerik oluşturuculara ağda sahiplik hissesi veriyor.

Token sahipleri: Kazanmak için yatırım yapın

Yüksek büyüme fırsatlarına yatırım yapma yeteneği, internet bağlantısı ve kripto cüzdanı olan herkese demokratik hale getirilecek.

Her ağın bir jetonu olduğu, ağlara katılmak için jeton kazanıldığı ve jeton satın alma yeteneğinin izinsiz olduğu bir dünyada, her bir kişi bir yatırımcı haline gelir.

Yatırımlar, nüfusun giderek artan bir bölümü için önemli bir gelir kaynağına dönüşecek. Her yatırım takdir edilmeyecek, ancak bireyler daha önce seçilmiş birkaç kişi için ayrılmış fırsatlara erişebilecek ve bütün bir gelir getiren fırsatlar sınıfının kilidi açılacak.

DAO’ları ve işin geleceğini etkinleştirmek için gerekenler

DAO'ları ve işin geleceğini etkinleştirmek için gerekenler
DAO’ları ve işin geleceğini etkinleştirmek için gerekenler

X-to-kazanma fırsatları, yalnızca DAO’lar ana akım haline gelirse ana akım haline gelir. DAO’lar çok şey vaat ediyor, ancak hala erken ve işin geleceği gerçekleşene kadar gelişmek için uzun bir yolu var. Gitcoin ve Bankless tarafından 422 DAO katılımcısıyla yapılan yakın tarihli bir ankette, katılımcıların %45’inden azı DAO’ların birincil gelir kaynakları olduğunu söyledi.

DAO’ların gerçekten işin merkezi haline gelmesi için DAO’ları ve üyelerini destekleyebilecek altyapı, araçlar ve sistemler geliştirmemiz gerekiyor.

Koordinasyon Araçları

Çoğu DAO şu anda DAO’lar için yapılmamış bir web2 yazılımı karışımına veya inanılmaz derecede genç olan web3 yazılımına güveniyor. Her iki durumda da DAO’ların ihtiyaçları tam olarak karşılanmamaktadır.

DAO’lar, merkezi olmayan ağların gücünden ve insanların kolektif zekasından yararlanmak için inanılmaz bir potansiyele sahiptir, ancak koordine etmek için daha iyi yazılım araçlarına ihtiyaçları olacaktır. DAO’ların yönetişimi (örn., Snapshot, Orca), yazılım işbirliğini (örn. Radicle), hazine yönetimini (örn. Parcel, Multis, Gnosis), tartışmayı (örn. Discourse), erişimi (örn. CollabLand) ve daha fazlasını destekleyen araçlara ihtiyacı olacaktır. .

Özellikle bu makaleyle ilgili olarak, yeni çözümlere ihtiyaç duyulan ilginç bir alan, katkıda bulunanları ödüllendirmektir. DAO’ların kimin ne için ödeme alması gerektiğine karar verecek bir CEO’su veya bir İK departmanı yoktur, bu nedenle bir kişinin ne kadar değere katkıda bulunduğunu ve bunun için ne kadar ödenmesi gerektiğini belirlemek için yeni, merkezi olmayan yollara ihtiyaç vardır. Birkaç erken, ancak ilginç çözüm, meslektaşların birbirlerinin ödüllerini belirlemesini ( Coordinape ) ve bir katkı grafiği oluşturmak ve ödülleri hesaplamak için bir algoritma kullanmaktır ( SourceCred ).

İtibar Sistemleri

DAO’lar açık ve izinsizdir, ancak yine de kime güveneceklerini, işbirliği yapacaklarını ve ödüllendireceklerini belirlemenin yeni yollarına ihtiyaç duyarlar.

Geleneksel şirket çözümü, kapsamlı görüşme süreçleri yürütmektir, ancak bunlar bir DAO’nun değerlerine ters düşmektedir. Daha da karmaşık olan konu, DAO’lara dahil olan birçok kişinin takma ad olmasıdır. Bu yeni dünyada, DAO’ların kıt kaynakları kime tahsis edeceklerini bulmak için yeni bir yola ihtiyacı var.

Bu, zincir üstü itibar sistemlerine olan ihtiyacı vurgular . Zincir üstü itibar sistemleri, blok zincirlerde gerçekleşen eylemlerimizi yakalayacaktır: DAO’lara katkılarımız, yönetişim oylama geçmişimiz, token varlıklarımız ve daha fazlası. Nihayetinde itibar sistemleri, kimin güvenilir, inanılır ve uyumlu olduğuna dair tespitler yapmak için gelecekte nasıl hareket edeceğimize dair tahminlerde bulunmak için bu zincir üstü eylemleri kullanacak. Zincir üstü itibarlar, şirketlerin şu anda kimlik bilgilerini, özgeçmişleri ve görüşme süreçlerini kullanma biçiminin yerini alacak.

Bununla birlikte, bir kişinin kimliğine bağlı eylemlerin halka açık bir defterinin izlenmesiyle ilgili birçok gizlilik ve güvenlik endişesi vardır. Şu anda, blok zinciri kimliği büyük ölçüde adresler etrafında dönüyor, ancak bu itibar sistemlerinin uygulanabilir hale gelmesi için çok daha güçlü merkezi olmayan tanımlayıcı çözümlerine (örneğin Seramik / IDX ) ve kimlik yönetimine ihtiyacımız olacak.

Uyarılar: Değer yaratma ve olası tuzaklar hakkında

Uzun vadede, bu satış noktalarından ne kadar gelir elde edilebileceği belirsizdir. X-to-kazanmak, herkesin sanat yapabileceği ve yaşamak için video oyunları oynayabileceği anlamına gelmez.

X-to-earn, yaratıldığı yerde ödüllendirici değerle ilgilidir. DAO’lar bu geleneksel olmayan yolları daha sürdürülebilir ve daha fazla insan için kullanılabilir hale getirir, ancak piyasa herkesi ödüllendirmez. Pazar dinamikleri hala geçerli ve ödüllendirilmek için değer sağlamanız gerekecek. İçerik oluşturucuların izleyiciler bulması gerekecek, oyun oyuncularının sonuçlara ulaşması gerekecek ve ödül avcılarının ve katkıda bulunanların bir etki yaratması gerekecek.

Bununla birlikte, belirli kazanç fırsatlarının sürdürülebilirliği ve büyüklüğü hakkında devam eden tartışma, bu makalenin tezinden uzaklaşmaz: ağlar içinde değer yaratmak ödüllendirilmelidir ve DAO’lar, yeni gelir kazanma fırsatları sağlayan kripto ağları içindeki değer ödülünü koordine edecektir.

Daha geniş anlamda, işin geleceği kesinlikle iyi olmayacak. Herhangi bir büyük teknolojik değişimde olduğu gibi, genellikle olumlu ve olumsuz durumlar vardır. Kripto ve daha spesifik olarak DAO’lar aynı şekilde sonuçlanacaktır. İşte izlenmesi gereken bazı alanlar:

Rekabetçilik ve eşitsizlikler

Bir ağa yapılan tüm katkıların ölçülmesi ve ödüllendirilmesi, kaynakların daha liyakata dayalı olarak tahsis edilmesine yol açacaktır. Meritokrasinin diğer yüzü, DAO’ların aslında web2 ekonomilerinin daha önce gösterdiği güç yasalarını artırdığı bir dünyadır. Örneğin Spotify’da, içerik oluşturucuların ilk %1.4’ü telif ücretlerinin %90’ını oluşturuyor . Ayrıca, daha düşük geçiş maliyetlerine sahip gerçek anlamda küresel iş gücü, yalnızca bu rekabet dinamiklerini artırır. DAO’lar bu eğilimi alevlendirirse, insanlar sonuçlardaki artan tutarsızlıkları nasıl uzlaştıracak?

Bilişsel aşırı yüklenme

İnsan beyninin ne kadar işleyebileceğinin sınırları vardır. Dunbar’ın sayısı, insan beyninin yönetebileceği sosyal ilişki sayısıyla ilgili kötü şöhretli sınırdır, ancak “ DAObar’ın numarası ” bunun DAO versiyonudur: Bir kişi anlamlı olarak kaç tane DAO’ya dahil olabilir? Sonraki her DAO katılımı, bağlamı ve olup biten her şeyin farkındalığını korumak için gereken işlem gücünde bir artıştır. İletişim ve işbirliği için DAO araçları (yukarıda tartışılmıştır) bunu hafifletmeye çalışacaktır, ancak insanlar fazladan aşırı yüklenme ile mücadele edebilir.

Bağlantısızlık

Bir yandan DAO’lar, insanların nasıl çalışacaklarını seçmelerine ve değer odaklı oldukları topluluklarla ilişki kurmalarına izin verir. Öte yandan, işin çoğunu atomik birimlere ve eylemler için tamamen finansal teşviklere indirgeyerek, insanların anlamını salt finansal ödüllere indirgeme riskini alıyoruz. İşi, emeğin bir meta hizmetine indirgendiği ayrık, anlamsız görevlere dönüştürme riskini alıyoruz.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu