Ekonomi HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

İran Kripto Para Borsalarını Yasallaştırıyor

İran Ulusal Vergi Dairesi (INTA), ülkenin vergi dairesi tarafından yapılan yeni bir teklife göre, ülkede faaliyet gösteren kripto ticaret platformlarının vergilendirilmesi için yasal bir çerçeve oluşturmaya çalışıyor.

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani‘nin kripto ticareti için yasal bir çerçeve çağrısından iki ay sonra , INTA’nın yerel medya tarafından alıntılanan bir teklifte dijital varlık borsalarını yasallaştırma gerekliliğini detaylandırdığı bildirildi.

İranlı düzenleyicilere vergi toplamak için yasal bir çerçevenin gerekli olduğunu hatırlatan INTA, hükümetin işlemleri takip ederken yalnızca yetkili borsaların para birimini dönüştürmesine izin vermesi gerektiğini söyledi.

Vergi dairesi, karaborsanın çoğalmasına neden olabilecek kripto borsaları için zorlu koşullardan kaçınmak için yasal çerçeveyi spektrumun daha geniş tarafında tutmaya çağırdı.

Sermaye kazançları vergisi, sabit taban vergisi ve meslek vergisi, INTA tarafından kripto ticaret platformlarında önerilen üç vergi rejimidir, ancak teklif kripto işletmelerinin vergilendirilmesine yönelik mekanizmaları belirtmemektedir.

Kaynaklara göre, merkezi olmayan finans da teklife girdi. Kara Para Aklamayı Önleme yönetmeliklerine uymak için teklif, merkezi olmayan borsalarda gerçekleşen işlemler için bir üst sınır belirlemek istiyor.


İran Parlamentosu Ekonomi Komisyonu, madenciler için daha net bir yasal çerçeve sağlarken ülke içinde kripto para kullanımını kısıtlamak için yeni bir yasa tasarısı hazırladı.

Sıcak yaz aylarında enerji endişeleri nedeniyle Eylül ayına kadar geçici olarak yasaklanmış olmasına rağmen, kripto madenciliği İran’da faaliyet gösteren lisanslı madenciler için hala yasal . Madenciler bastıkları dijital varlıkların sahibi olarak tanınırlar.

Bir kripto para birimini diğerine dönüştürmek de yasa dışı değildir. Ancak mevcut yasa, yalnızca bankaların ve lisanslı borsaların ithalat ödemeleri için İran’da çıkarılan dijital para birimlerini kullanmasına izin verirken, kripto ülke içindeki ödemeler için kullanılamaz.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu