Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

İran, işletmelerin uluslararası ödemeleri kripto para birimlerinde yapmasına izin verecek

İran, işletmelerin uluslararası ödemeleri kripto para birimlerinde yapmasına izin verecek

Hükümet yasadışı kripto madencilerini savuşturmak için mücadele ederken, dijital para birimleri üzerinde daha katı kurallar bekleniyor.

İran, ticaret sistemini desteklemek için ithalatçıların ve ihracatçıların anlaşmalarında kripto para birimleri kullanabilecekleri yollara giriyor.

İran Merkez Bankası (CBI) ve Ticaret Bakanlığı, bankanın ödeme altyapısını bir kripto ticaret sistemi ile ilişkilendirme konusunda fikir birliğine vardı. Mehr Haber Ajansı tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir rapora göre, bu, dijital para birimlerinde ödeme yapılmasına izin verecek. Rapordan bir alıntı şöyle:

Tüm ekonomik aktörler bu kripto para birimlerini kullanabilir. Tüccar, bir kredi türü olan Bitcoin gibi kripto paraları elde etmek için kullanabileceği ruble, rupi, dolar veya euroyu alır ve satıcıya veya ithalatçıya devredebilir. Kripto para piyasası krediyle yapıldığı için ekonomik aktörlerimiz bunu rahatlıkla kullanabilir ve akıllıca kullanabilir.

İran, uluslararası ticarette kripto ödemelerini resmileştiriyor

İran Sanayi, Maden ve Ticaret bakan yardımcısı ve aynı zamanda ülkenin Ticareti Geliştirme Örgütü (TPO) başkanı Alireza Peyman-Pak, yeni ödeme mekanizmasının “önümüzdeki iki hafta içinde tamamlanacağını” söylüyor . Peyman-Pak’ın söylediğine göre;

Sistemin işleyişi için bir mekanizmayı sonlandırıyoruz. Bu, ithalatçılara ve ihracatçılara uluslararası anlaşmalarında kripto para birimleri kullanmaları için yeni fırsatlar sağlamalı.”

Ek olarak, hükümeti kripto endüstrisinin getirdiği ekonomik ve ticari fırsatlara dikkat etmeye çağırdı. Burada Bitcoin gibi büyük kripto para birimlerinden bahsetti.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin’in Ayı Olduğunu mu Düşünüyorsunuz? Bu Madencilik Stoklarına Bakın

Regülasyon ve elektrik kesintileri

Orta doğu ülkesi, kripto endüstrisi ile ilgili birkaç belirsizliğe sahipti. Geçen yılın sonlarında, ülkenin en büyük blok zinciri organizasyonlarından biri, yaklaşmakta olan daha sıkı kripto düzenlemeleriyle ilgili endişelerini dile getirdi. Ek olarak, Bitcoin madencilik sektörü, aşırı güç tüketimi ve bunun sonucunda ortaya çıkan aşırı sıcaklıklar nedeniyle açılıp kapanıyor. Elektrik kesintileri, yetkililerin kripto madenciliğine üç aylık bir yasak getirmesine neden oldu, ancak bu Ekim 2021’de kaldırıldı .

Bununla birlikte, kripto madenciliği firmalarının 2019 yasasına göre Sanayi Bakanlığı’ndan işletme lisansları almaları gerekiyordu. Yüksek enerji tüketimleri nedeniyle, kripto madencilerinin daha az enerji tüketen diğer faaliyetlere kıyasla ekstra tarifeler ödemeleri gerekiyor.

Ekstra maliyetlerden kurtulmak için, bazı madencilik operasyonları yasadışı olarak yürütülmekte, sübvansiyonlu elektrikle beslenmekte ve elektrik şebekesine düzenli olarak aşırı yük binmektedir. Tahran Menkul Kıymetler Borsası’ndaki bir üst düzey yönetici, işyerinde yasadışı kripto madenciliği operasyonlarının ortaya çıkarılmasının ardından Ekim ayında istifa etmek zorunda kaldı. Bir rapor, yasadışı madencilerin 16.5 milyon dolar elektrik sübvansiyonu tükettiğini ve ulusal şebekeye 1,3 milyon dolarlık zarar verdiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle İran hükümeti sık sık elektriği Bitcoin madencilerine kapatıyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu