IOTAM (IOTA)NasılNedir

IOTA Coin nedir ve nasıl çalışır?

IOTA, Nesnelerin İnterneti'ne hizmet etmek için tasarlanmış bir kripto para, Cisco ve Samsung gibi büyük şirketlerin desteğini alıyor. Anlamak için bu kısa makaleyi okuyun. IOTA hakkında her şey.

OTA, Nesnelerin İnterneti Uygulaması anlamına gelir. IOTA, blok, zincir veya ücret içermeyen bir kripto para birimidir, ancak yeni bir teknoloji olan Tangle’ı kullanır. Nesnelerin İnterneti’ne güç sağlamak için bu ağ, büyük miktarda mikro ödemeleri işlemek üzere tasarlanmıştır.

IOTA, başka bir blok zinciri kripto para birimine kıyasla dört benzersiz avantaja sahiptir.

  • Ücretsiz
  • Ölçeklenebilir
  • Merkezi Olmayan
  • Modüler

IOTA için Tangle nedir?

Arapsaçı. Yönlendirilmiş Döngüsel Grafik (DAG), bitcoinlerin ve çoğu kripto para biriminin karşılaştığı hem ölçeklenebilirlik hem de işlem ücretleri sorununu çözer.

Göndericinin, iki işlemi onaylayan bir çalışma kanıtı gerçekleştirmesini, işlemi yapma ve bir işlemi doğrulama eylemini, böylece özel madencileri kaldırmasını ve sistemi tamamen merkezi olmayan hale getirmesini gerektirir.

Kullanıcı sayısı arttıkça ağ işlem hızı da artar. Madenciliği kendileri yaparak madencilere ödenecek ücretler ortadan kalkıyor.

Her kullanıcı kendi işlemini göndermeden önce son iki işlemi doğrular, bu nedenle işlemin maliyeti yalnızca geçmiş işlemleri doğrulamak için kullanılan elektriğin maliyeti olur.

Dolaşmaya dayalı kripto para birimi, işlemler paralel olarak çıkarıldığı ve sonuç anında gerçekleştiği için saniyede en yüksek işlemleri gerçekleştirebilir.

Sensörleri içeren nesnelerin süreçlerinde ve işlemlerinde IOTA’nın bunları basitleştirmesi bekleniyor. Örneğin, IOTA’nın etkin olduğu bir gazoz otomatı, ilişkili işlem maliyeti olmadan soda dağıtabilir.

Dikkatinizi Çekebilir: Altcoin Haberleri

Saldırı

IOTA’ya bir saldırı gerçekleştirmek için ağ topolojisi nedeniyle üç şey gereklidir:

  1. Ağın tam görünümü
  2. Belirli bir düğüm yüzdesiyle eşleştirme
  3. Bir ağ karma hızının yüzdesi

Hileli hash gücünü etkili bir şekilde yaymak için, ağın tam bir görünümü gereklidir ve bu hash gücünün, etkili saldırı için yüksek oranda düğümle eşleştirilmesi gerekir, aksi takdirde ağ, anormalliği gören tehdidi görmezden gelir.

Ağ topolojisi gizli tutulur ve saldırganın önemli miktarda hash gücünün kontrolünü ele geçirme olasılığı çok düşüktür. Bu nedenle, bir saldırı olması pek olası değildir.

IOTA, gelecekte kaçınılmaz olarak ortaya çıkacak olan kuantum tabanlı hesaplamaya direnmesini sağlayan karma tabanlı imzalar kullanır.

Ancak MIT’deki araştırmacılar, fonları güvence altına almak için IOTA tarafından dijital imzalarının bir parçası olarak kullanılan “Curl” karma işlevini kırabildiklerini iddia ettiler.

Araştırmacılar ayrıca, dijital imzanın sahteciliğinin fonları çalmak için kolayca yapılabileceğini de gösterdiler. Ancak, IOTA bundan sonra hatayı düzeltti ve cüzdanını yapılandırdı.

IOTA’ya yönelik tehdit

IOTA teknolojisi çok yeni ve zaten, MIT’nin medya laboratuvarında Digital Cryptocurrency Initiative tarafından kurulan Tangle’ın güvenlik açığı gibi kusurlar keşfediliyor.

Çevrimiçi perakendeciler, IOTA’nın artan popülaritesini azaltabilecek kendi kripto para birimini oluşturmaya zaten dahil olabilirler.

Son zamanlarda Amazon, nano işlemlerin markanın geleceğinde olabileceği spekülasyonlarına yol açan kripto URL’leri satın aldı.

IOTA Uygulamaları

Nesnelerin İnterneti’ne odaklanan IOTA’nın geniş bir kapsamı vardır ve bilet boyutu ne olursa olsun, IOTA’da yapılan işlemler tamamen ücretsizdir ve bu da yeni başlayanlar ve diğer teknoloji şirketleri tarafından benimsenmesini sağlamıştır.

SatoshiPay, Blockchain kullanan Nanoödemeler Şirketi, ödemeleri için Bitcoin’leri değiştirmek için IOTA ile ortaklık kurdu. Refunite, kriz döneminde ayrılan ailelerin izini sürmek için IOTA Vakfı ile bir ortaklık kurdu.

IOTA ayrıca Microsoft, Fujitsu ve Deutsche Telecom gibi şirketlerle de bağlantı kurdu ve böylece 2018’de izlenmesi gereken bir kripto para birimi haline geldi.

CarPass, teknolojinin potansiyelini fark ettikten sonra IOTA ile ortaklık kurdu. Otomobilin dijital ikizini yaratan ve kilometre sayacında doğru kilometreyi garanti eden bir şirkettir.

IOTA’ları depolamanın iki ana seçeneği, cüzdanı IOTA’nın github’ından indirmek ve düğümü bilgisayara kurmaktır.

Diğer seçenek, bir değişim cüzdanı kullanmaktır, ancak borsa düşebileceği veya hacklenebileceği için riske açık olacaktır. IOTA destekli borsalardan bazıları OKEX, Bitfinex, Binance ve Coinone’dur.

IOTA’nın Geleceği

IOTA şu anda dünyanın en iyi kripto para biriminde 10. sırada yer alıyor. IOTA, 5,48 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile 1,97 dolar değerinde. Danışmanlık firması Bain, 2020 yılına kadar IoT pazarının 470 milyar dolar olmasını bekliyordu.

IOTA, daha sonra para kazanılacak bir veri pazarı oluşturmak için Cisco Systems Inc. ve Samsung Electronics Ltd. gibi şirketlerle ortaklık kurdu. IOTA, geçen yılın sonuna kadar 3 milyondan fazla işlem gerçekleştirdiğini iddia etti.

IOTA’nın devasa ticaret hacmi lehinde çalışıyor ve ekip, platformu daha geniş bir kitleye sunmaya çalışıyor ve bu durumun önümüzdeki aylarda IOTA’nın fiyatını kesinlikle artırması bekleniyor.

3 Aralık 2017’deki 1,50$’lık fiyat karşılaştırıldığında, sadece 3 günde 3,67 kat artış oldu ve 6 Aralık 2017’de fiyat 5,50$’a yükseldi. Ardından, tüm kripto para birimleri gibi IOTA da 2018 yılının başında düşük bir nokta ile karşılaştı.

Ancak, tüm planlar ve gelişmelerle birlikte, Nesnelerin İnterneti’ne dayanan IOTA’nın parlak bir geleceğe sahip olması bekleniyor.

Bir kişi doğrudan IOTA’ya erişemez. Birinin Bitcoin veya Ethereum satın alması ve ardından kripto para birimini IOTA’yı destekleyen borsaya aktararak IOTA ile takas etmesi gerekir.

Çözüm

Nesnelerin İnterneti (IoT) göz alıcı bir moda kelime olsa da, geliştirilmekte olan ve hala protokoldeki kusurları iyileştiren bir teknolojidir.

En son teknolojisi ve ücretsiz işlemleri ile IOTA, IoT pazarında ortaya çıkıyor.

Çeşitli kuruluşlarla ortaklıklar, IOTA’nın potansiyelini ve vizyonunu tasvir eder. Her yıl akıllı cihaz sayısındaki artışla birlikte para birimi değerinin artması bekleniyor.

Curl güvenlik açığı gibi, ağda başka riskler de bulunabilir ve hataları düzeltmek için sürekli çaba gösterilmesi gerekir. Ayrıca, yaşanan önemli çöküşten sonra olumsuz yönlerin sınırlandırılması için yüksek şans var ve kripto para birimi takvim yılında yukarı bakıyor gibi görünüyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu