Ekonomi HaberleriHaberler

İngiltere’nin ‘Yerel Para Birimleri’ Kriptoya Gidiyor

Yerel para birimleri, tokenizasyon yardımıyla kendilerini yeniden keşfediyor.

Eleştirmenler hem blok zincirinin uygunluğunu hem de yerelleştirilmiş yaklaşımlarını sorguluyor.

Bristol Pound ve Brixton Pound , İngiliz High Street’in kurtarıcıları olarak lanse edildi – ancak yerel para birimleri olarak ilerlemeleri, kısmen koronavirüs salgını sırasında fiziksel nakit kullanımına ilişkin korkular nedeniyle kısa kesildi

Şimdi, kripto para birimlerinden ilham alan iki bağımsız proje, jetonlar şeklinde ve sonunda sabit paralar olarak dijital hale getirme planları yapıyor

Amaçları kesinlikle fedakar olmaya devam ediyor: savaştan yorgun toplulukları canlandırmayı, olumlu davranışları ödüllendirmeyi ve topluluk sürdürülebilirlik girişimlerini teşvik etmeyi amaçlıyorlar. Yine de yerel para birimlerinin tarihi, hem blok zincirin faydasını hem de yerelleştirilmiş bir yaklaşımı sorgulayan eleştirmenlerin yanı sıra kırık hayallerle dolu. Peki başarı şansı nedir?  

Yerel para birimleri nelerdir?

Yerel para birimi fikri, başlangıçta yerel bir bölge, kasaba veya şehre özgü fiziksel bir nota odaklanmıştı. İngiltere’de Bristol, Liverpool, Hull ve Exeter gibi şehirlerde; Londra’nın Brixton ve Kingston ilçeleri ile Göller Bölgesi’nin coğrafi bölgesi. 

BP10-FRONT
BP10-FRONT

Notlar genellikle yalnızca özel olarak tasarlandıkları alanlarda kullanılabilir ve genellikle yerel kahramanların resimleriyle süslenir. Örneğin, müzisyen David Bowie, doğduğu Güney Londra ilçesinin tanınması için Brixton Pound’un ön tarafında yer alıyor; John Lennon, Liverpool’u ve Beatrix Potter Gölleri temsil ediyor. 

Buradaki fikir, yerel halkın bu notları ana caddelerdeki dükkanlarda değiş tokuş etmesi ve böylece yerel işletmeleri ve bağımsız ticareti desteklemesiydi. 

brixton
brixton

2012’de piyasaya sürülen Bristol Pound, ilk yerel para birimi veya yerel bir konsey tarafından desteklenen ve bir kredi birliği tarafından yönetilen ilk para birimi değildi. Ancak, üç özelliğin hepsine aynı anda sahip olan ilk kişi oydu. Bu nedenle bazıları, başarısını yerel para birimine dayalı yerelleştirme için yeni bir dönemin başlangıcı olarak müjdeledi.

Ancak, makul miktarda şüphecilik de vardı ve bu yıl, proje etrafındaki vızıltı azaldıkça ve koronavirüs döneminde fiziksel nakit kullanımı azaldıkça, Bristol Pound’un karşı çıkanları haklı çıktı.  

Bristol Pound projeyi çalışan Diana Finch, anlattı şifresini projesini desteklenen kredi birliği sistemini yükseltme kararı bir kez, o ve onun nihayet gerekli ve maliyetli bir yükseltme üstlenmek değil zor bir karar aldı işbirlikçiler olduğunu ve bunun yerine yeniden düşünme kararı tüm kavram. 

Notlar resmi olarak 30 Eylül 2021’de sona eriyor, ancak şimdiden koleksiyoncuların albümlerini süslemekten biraz daha fazlasını yapıyorlar. Ve Bristol Pound’un kaderi olağandışı değil; 1991’den beri Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilen 82 yerel para birimi üzerinde yapılan bir araştırma, 2004 yılına kadar sadece 17’sinin hala aktif olduğunu buldu.

Bristol Pound, Bristol Pay olur

Ancak, Bahar 2022’ye kadar bir blok zinciri platformu ve bir dizi dijital jeton olarak yeniden piyasaya sürülmeyi amaçlayan Bristol Pound’un dijital dönüşümünü hayata geçirme planları hazırlanıyor.  

Yeni bir adı var, Bristol Pay; çevre dostu Crown blok zinciri platformu üzerine inşa edilmiştir ve sonunda Bristol Sterlini gibi sterline sabitlenmiş bir ödeme sistemi haline gelecektir. Ancak Finch’e göre çok daha önemli bir ölçekte çalışacak. 

Bristol Sterlini
Bristol Sterlini

Daha önce yerel işletmelere odaklanmasından radikal bir şekilde ayrılarak, artık büyük süpermarketler bile katılabilir. Ve Bristol Pay, Finch’e göre, maliyetin çok altında çalışmasını sağlayacak olan şehir için kapalı döngü bir ödeme sistemi olarak işlev görecek. 

Ekibi, on yıl içinde kar amacı gütmeyen platformun yedek fonlarla çalışacağını ve hayır kurumları veya sosyal girişim fonlarına yılda 3 milyon sterlinin üzerinde katkıda bulunacağını tahmin ediyor. 

Ancak, en azından başlangıçta, Bristol Pay, Finch’in dediği gibi “paranın yapmadığı şeyler” olan olumlu davranışları ödüllendirmek için bir belirteç altyapısı şeklinde var olacak.

“Davranış akışını veya diğer kullanım türlerini ölçmek için belirteçler etrafında farklı türde fikirlerle nasıl oynayabileceğimize bakıyoruz. Örneğin, kaç kilometre bisiklet sürüldüğü veya bir kahve fincanının kaç kez yeniden kullanıldığı” dedi.

Buradaki fikir, “insanların günlük seçimlerinin etkisi hakkında düşünmelerini sağlamak için şehir çapında bir ölçüm ve katılım aracı” sağlamak için Bristol çevresinde boyanmış grafikler gibi etkileşimli önlemleri kullanmaktır. İnsanların Uber puanları, eBay puanları veya Facebook’ta ne kadar beğeni aldıkları veya kaç Twitter takipçisi olduğu gibi şeylere oldukça fazla önem verdiklerini biliyoruz ve bu yüzden bu tür motivasyonlar üzerinde de oynayacağını düşünüyorum. insanların sahip olduğu,” diye açıkladı.

Yerel para birimlerinden tamamlayıcı para birimlerine

Bu arada, Brixton Pound dijital biçimde kendi yeniden icatını planlıyor. Brixton Pound için bir proje lideri olan Guy Davies, Decrypt’e verdiği demeçte, projenin teknik yapıyı finanse eden Algorand blok zinciri platformuyla ortaklık kurduğunu söyledi.

Ekip, yıl sonunda yumuşak bir lansman öngörüyor; şu anda uygulamayı geliştiriyorlar ve projenin mimarisini oluşturuyorlar. Ancak Davies , başka bir Bitcoin yaratmadıklarında ve yeni Brixton Pound’un yerel para biriminden farklı olacağında ısrar ediyor çünkü ulusal para birimini değiştirmek yerine tamamlamayı hedefliyor.

B_NotesScattered_RGB
B_NotesScattered_RGB

“Birleşik Krallık’taki tüm yerel para birimleri, sterlinle bire bir sabitlenmiştir. Davies, Brixton Pound’un tamamlayıcı yerel para birimi ve taban mikro hibe bağış fonu aracılığıyla daha önce yaptıklarını desteklemek için şeffaflık, güvenlik, değişmezlik ve hesap verebilirlik gibi blok zinciri özelliklerini kullanıyoruz” dedi. 

Bitcoin olmayabilir, ancak dijital Brixton Pound bir sabit paraya benziyor. Ekip, omurga altyapısı için İngiltere tarafından düzenlenen bir stablecoin olan MoneyFold ile ortaklık kurdu 

Ancak, Brixton Pound’un taban yaklaşımına uygun olarak, yerel toplumu projenin sonraki aşamalarına dahil etmeyi planlıyorlar. “Bu heyecan verici kısım; mantramız tepeden tırnağa değil, temellidir, bu nedenle geri bildirim ve girdi almak başarısı için kesinlikle anahtar olacaktır” dedi Davies.

Yerel para birimleri 

Herkes yerel para birimleri, dijital veya sade vanilya için bir iştah olduğuna ikna olmuş değil.

Laith Halef, AJ Bell finansal analist, modern dünya ile bağdaştırmak zor bir fikir bulur: “Dijital para bütün mesele bir alanda bunu içermez, paranızı ile ne küreselleştirmek” diye anlattı bu para olduğunu . 

Diğerleri, yerel para birimlerini dijitalleştirmenin ana sorunu çözmeyeceğini düşünüyor; bu, yerel işletmelerin aldıkları yerel para birimlerini, tedarikçileri muhtemelen kabul etmeyecekleri için harcayacak hiçbir yerlerinin olmamasıdır. 

2019’da, Leeds Üniversitesi akademisyenleri tarafından Bristol Sterlini’nin yerelleşme üzerindeki etkileri üzerine bir araştırma, işletmelerin yerel para biriminin yerel tedarikçilerle daha fazla iş yapmaya teşvik etmede herhangi bir etkisinin olmadığını söylediğini ; Ankete katılan 27 işletmeden sadece biri, programdan yerel üretkenlik üzerinde herhangi bir etki veya etki gördü.  

Yine de dünyanın diğer bölgelerinde yerel para birimleri daha başarılı oldu. Dünyanın en uzun süredir devam eden yerel para birimi olan İsviçre’nin WIR’ı, 1934’te savaş yaklaşırken ve İsviçre’de işsizliğin artmasıyla oluşturuldu. Bugün, WIR’nin 50.000’den fazla üyesi (toplam İsviçre işletme sayısının %17’si) ve yıllık 1.5 milyar Euro geliri bulunmaktadır.

ABD’de en çok bilinen yerel para birimi olan BerkShares, başka bir başarı öyküsüdür; batı Massachusetts’in Berkshire bölgesinde 400’den fazla işletme tarafından kullanılmaktadır.

Ve Chiemgauer , Almanya’nın Bavyera bölgesinde kullanılan bir yerel para birimi, olmuştur enstrümantal coronavirüs salgın etkilenen yardım şirketlerine topluluk çabalarında. 30’dan fazla şirket, kurduğu fondan yararlandı ve Chiemgauer’de yerel halkın ödeme yaptığını gören bir güneş paneli girişimi, önemli miktarda karbon kredisi ile önemli bir alım gördü.

doga
doga

Ancak daha genel olarak, Chiemgauer’i kuran Christian Gelleri, yerel para birimlerinin başarısız mı yoksa başarılı mı olduğu konusunda işsizliğin büyük rol oynayabileceğine inanıyor. 

“2019’daki başarılı bir örnek, 3.000’den fazla işletmesi ve yaklaşık 50 milyon Euro’luk (54.7 milyon $, 44,4 milyon £) cirosu olan Sardunya’daki Sardex’ti. Oradaki işsizlik oranı yüzde 15’ti. Chiemgauer’de %1.9 işsizlik oranıyla 6,3 milyon Euro ciro elde ettik” dedi.

Yerel para birimleri ve işletme maliyetleri

Ancak yerel para birimlerine ihtiyaç duyulsa bile işletme maliyetleri birçok projeyi geride bıraktı. ABD’de, Philadelphia’nın Eşit Doları’nı dolaşımda tutmanın yıllık 300.000 $ maliyeti, sonunda , neredeyse 20 yıl sonra 2014’te kapanmasına yol açtı

Hayatta kalan projeler bu zorluğu çeşitli şekillerde karşılar. WIR, para biriminde alınan kredilerden küçük bir işlem ücreti ve faiz alır. Kanada’dayken, Calgary doları çalışanlarına yerel para biriminde ödeme yapar ve hükümetten ve yerel işletmelerden fon alır.

calgary

Ancak nakit kullanımının azalması, yerel para birimlerinin bu günlerde elektronik olarak işlemesi gerektiği anlamına geliyor. Ve İngiltere’nin Leicester kentindeki De Montfort Üniversitesi’nde Ekonomi Profesörü Edward Cartwright’a göre, yerel para birimlerinin günümüzün güvenli bilgisayar sistemlerinin maruz kaldığı önemli maliyetleri karşılamak için mücadele etmesi muhtemel. 

“Yerelleştirilmiş para biriminin yerel doğası, bu sabit maliyetleri karşılamak için yeterli ölçek ekonomisi olmadığı anlamına geliyor” diye açıkladı. 

Cartwright, Blockchain’in sistem güvenliği ve Bitcoin ile ilişkili çevresel sorunlara sahip olmayan platformlar da dahil olmak üzere birçok avantajı olduğunu söyledi. Ancak henüz soruna hazır bir çözüm gibi görünmüyorlar çünkü blok zinciri manipülasyondan kaçınmak için blok zincirini doğrulayan geniş bir insan havuzuna dayanıyor.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu