Ekonomi HaberleriHaberler

İngiltere Vergi Dairesi HMRC Yurtdışından Müşteri Verilerini Topluyor

Vergi dairesinin bunu yapmasına uluslararası hukuk uyarınca izin verilmektedir.

İngiltere vergi dairesi, Majestelerinin Gelir ve Gümrük İdaresi (HMRC), Londra hukuk firması Gherson Solicitors tarafından Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında elde edilen verilere göre, hem yurtiçinde hem de yurtdışında kripto para borsalarından müşteri verilerini topluyor

Son zamanlarda, HMRC, platformların müşterileri hakkında bilgi almak için yasal yetkilerini kullanarak İngiltere’deki borsaları kısıtlamaya başladı. Ancak Gherson Solicitors’a göre, yetkili makam, uluslararası hukuka göre zorunlu olduğu gibi, denizaşırı vergi makamlarından da veri talep etti. 

Gherson Solicitors’ta beyaz yakalı suç avukatı Thomas Cattee, “Bunu Birleşik Krallık dışındaki güçlerle birlikte yaptıkları ve aslında uluslararası düzeyde veri topladıkları olabilir” dedi ve muhtemelen etkilenen herkesi yasal yollara başvurmaya çağırdı.

Kripto varlıklar, Birleşik Krallık’ta kişisel bir yatırım olarak kabul edilir ve herhangi bir kâr vergiye tabidir. Madencilikten, airdroplardan ve hizmetler için ödeme olarak alınan kripto para birimi de vergi ücretine tabidir.

HMRC tüm kişisel verileri talep ediyor

İngiltere’nin mali düzenleyicileri, uzmanların endüstrinin uyumluluğu sağlama yeteneğiyle ilgili endişeleri yansıttığını söylediği kripto para birimlerini benimseme konusunda ihtiyatlı olduklarını kanıtladılar.

HMRC’nin hamleleri bu nedenle sadece bir vergi toplama çalışması olarak değil, endüstri üzerinde daha uyumlu bir kısıtlamanın parçası olarak görülebilir. 

Yetkili, yeni açıklamalara göre, adlar ve adresler şeklinde toplanan kişisel verilerin hem tek seferlik hem de düzenli kripto değişimi kullanıcıları hakkında olduğunu doğruladı.

Gherson Solicitors, HMRC’nin ayrıca işlemlerin sıklığı ve müşterilerin kripto varlıklarının değeri hakkında bilgi topladığını söyledi. 

Firma, borsaların bu bilgiyi “2017/18 ila 2019/20” için zaten sağladığını (İngiltere vergi yılı Nisan-Nisan arasıdır), ancak vergi dairesinin daha fazlasını istediğini ve aynı dönem için “toplu veri” talep ettiğini de sözlerine ekledi..

Kaslarını esneten HMRC, kripto para birimlerinin büyük kazançlar gördüğü 2020/2021 için hazırlanıyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu