HaberlerKripto Para Haberleri

İngiltere Polis Kuvvetleri Kripto Para Soruşturmasında 300 Milyon Sterlin Ele Geçirdi

İngiliz polis güçleri, kripto para birimlerine etkileyici şekilde el koydu, ancak bunların toplam tahsilatı, Birleşik Krallık’ta kullanılan yasa dışı fonların küçük bir kısmı olabilir.

Bu, New Scientist’in Bilgi Özgürlüğü (FoI) taleplerini kullandıktan sonra, İngiltere’nin 48 polis teşkilatından 12’sinin son beş yıldaki cezai soruşturmalar sırasında bitcoin ve 322 milyon sterlin değerinde diğer kripto para birimlerine el koyduğunu ortaya çıkaran vardığı sonuçtur.

Bu şaşırtıcı istatistik , Perşembe günü blockchain analiz firması Chainalysis’in , kripto para birimi bağlantılı suçun geçen yıl 2021’de değer açısından rekor bir seviyeye yükseldiği ve yasadışı adreslerin 2020’de 7,8 milyar dolardan yüzde 79 artarak 14 milyar dolarlık dijital para birimi aldığı konusunda uyarmasından sonra geldi.

Kripto Para Haber
Kripto Para Soruşturması: Son Dakika Haber

Suçlunun: kripto kullanımı

Ancak Chainalysis, bu rakamların hikayenin tamamını anlatmadığını ve kripto para kullanımının her zamankinden daha hızlı büyüdüğünü söyledi.

Chainalysis tarafından izlenen tüm kripto para birimlerinde, toplam işlem hacmi 2020’nin toplamından yüzde 567 artarak 2021’de 15,8 trilyon dolara ulaştı.

Chainalysis, bu güçlü benimseme göz önüne alındığında, daha fazla siber suçlunun kripto para birimi kullanmasının sürpriz olmadığını söyledi . Ancak artışın sadece yüzde 79 olması – genel kabulden neredeyse bir büyüklük sırası – en büyük sürpriz olabilir.

Dikkatinizi Çekebilir: Londra Koleji Öğrencisi, 8 Eşkıya Tarafından, 93 bin Dolarlık Bitcoin İçin Saldırıya Uğradı

Bazen polis yanlışlıkla kripto para birimlerine rastlar.

Mayıs 2021’de West Midlands polisi, elektrik çalan bir kenevir çiftliğine baskın düzenledi.

Bitcoin Madenciliği
Bitcoin Madenciliği

Ancak konumun bunun yerine bir bitcoin madenciliği operasyonu olduğu ortaya çıktığında şaşırdılar.

Bitcoin Madenciliği Polis Baskını: İngiltere
Bitcoin Madenciliği Polis Baskını: İngiltere

Bu arada New Scientist’ten elde edilen veriler, İngiliz polisinin son beş yıldaki cezai soruşturmalar sırasında yaklaşık bir milyar poundun neredeyse üçte biri değerinde kripto paralara el koyduğuna, ancak bu rakamın ABD’de kullanılan yasadışı fonların sadece küçük bir kısmı olabileceğine dikkat çekti. İngiltere.

Bunun nedeni, Birleşik Krallık polisinin kripto para birimlerini içeren suçları araştırırken önemli teknolojik ve yasal engellerle karşılaşmasıdır.

Ve The New Scientist, 15 polis gücünün taleplere yanıt vermemesi veya bilgi verme talebini reddetmesi nedeniyle gerçek ele geçirilen rakamın çok daha yüksek olabileceğini söyledi.

Bitcoin, Birleşik Krallık’ta ele geçirilen kripto para birimlerinin değerinin yüzde 99,9’undan fazlasını temsil ediyordu. Bununla birlikte, az miktarda Ethereum, Dash, Monero ve Zcash’e de el konulduğu bildirildi.

Sivil uzmanlar

Greater Manchester Polisi’ndeki ekonomik suç biriminden dedektif başmüfettişi Joseph Harrop, suçlular tarafından kripto para birimlerinin benimsenmesinin beklenmedik bir şekilde hızlı olduğunu ve kuvvetlerin davalarla başa çıkmak ve fonları ele geçirmek için yeni beceriler kazanmak için çabaladığını söyledi.

Stratejisi, kripto para birimlerinde ilgili teknik deneyime sahip sivil personeli işe almak ve onları dedektiflerle çalışmak üzere eğitmek olmuştur.

İngiliz polisinin sorunlarından biri, cüzdanlar bulunsa bile, onları elde etmek için aşmaları gereken yasal engellerin olması.

Birleşik Krallık’ın 2002 Suç Gelirleri Yasası, herhangi bir mahkumiyet olmasa bile, suç faaliyetinden elde edildiğine dair bir şüphe varsa, polise nakit paraya el koyma yeteneği verir.

Ancak, kripto para birimleri esasen nakit olarak kullanılsa da, polisin kripto para birimleri de dahil olmak üzere nakit olmayan mülklere el koyma yetkilerinin kapsamı daha dar ve mahkumiyet gerektiriyor.

Şifreleme sorunları

Ve son olarak, İngiliz polisine (ve aslında dünyadaki tüm kanun uygulayıcılara) yöneltilen en büyük sorun, kripto para birimlerinin son derece güçlü şifreleme ile korunmasıdır; bu, polisin bir cüzdan keşfedebileceği, ancak yine de, şüphelilerin olası olmadığı bir şifreleme anahtarı olmadan onu aşılmaz bulabileceği anlamına gelir. ortaya çıkarmak.

Harrop, “Dizüstü bilgisayarları, USB bellekleri kurtarırsak, bir düzeyde şifrelemeye sahip olabilirler ve evet, içine girmekte zorluk çekilebilir,” dedi Harrop, şüpheliler parolalarını yazmadıkça, ki bu düşündüğünüzden daha sık gerçekleşir. .

“Kulağa saçma gelse de, bazen insanlar ihtiyacımız olan şeyleri bir kağıda yazabilecekleri altın külçeler veya güçlü kanıtlar bırakırlar” dedi.

İngiltere Ulusal Suç Ajansı, ne kadar kripto paraya el konulduğunu söylemeyi reddetti ve istihbarat teşkilatları MI5 ve GCHQ gibi organizasyon, FoI mevzuatından muaf tutuldu.

Uzman tepkisi

İngiliz polisinin 300 milyon sterlinin üzerinde kripto varlığı ele geçirdiği haberi, eskiden Dorset Polisi’nde dijital adli tıp başkanı olan ancak şimdi ESET’in küresel siber güvenlik danışmanı olan Jake Moore’dan tepki çekti.

Moore, “Polis güçleri dijital soruşturmalarda bugüne kadar geldi, ancak el koymanın son adımını birçok durumda incelemek çok zor” dedi. “Kripto para birimlerinin temel tasarımı, onları herhangi bir tehdit aktörü veya kolluk kuvvetleri olsun, ayrıca herhangi bir nedenle arka kapıya sahip olmaları amaçlanmamıştır, herhangi birinin müdahalesinden korumaktır.”

Moore, “Bu, doğal olarak, eski moda finansmanla alışık oldukları orijinal prosedürler yoluyla ele geçirmek isteyen polis güçleri için bir soruna neden oluyor” dedi. “Bazı durumlarda, suçlular, yalnızca hapisten çıktıklarında büyük getiriler görmek için fonlarına erişim vermeden kilitlenebilirler.”

Moore, “Dijital soruşturmalar henüz başlangıç ​​aşamasında ve bu artan suçla mücadeleyi geliştirmek için çok daha fazla kaynağa ihtiyaç duyuyor” dedi. “Siber suçlular, mevcut iyi belgelenmiş kaçırma taktiklerinin çok farkındalar ancak polislik, zamanla yavaş yavaş yetişecek bir oranda gelişiyor.”

Moore, bilinen şüpheliler üzerinde daha iyi gözetim tekniklerinin uygulanmasının, istihbaratın artırılmasının ve dahil olduğu düşünülenlerin profilinin iyileştirilmesinin, fonları geri almak ve ele geçirmek için daha güçlü kanıtlar oluşturmaya yardımcı olacağını öne sürdü.

Ancak Moore, bunun maliyetinin birçok durumda geri kazanılabilir miktardan daha fazla olabileceğini söyledi.

Daha fazlası: Kripto Para Haberleri

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu