Bitcoin HaberleriHaberler

İngiliz Araştırmacı, Bitcoin Algoritmasının On Yıl İçinde Kırılabileceğini İddia Ediyor

İngiliz Araştırmacı, Bitcoin Algoritmasının On Yıl İçinde Kırılabileceğini İddia Ediyor

İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’ndeki Ion Quantum Technology Group’tan bir araştırmacı olan Mark Webber’e göre, Bitcoin’e dağıtılan SHA-256 algoritması, şifrelemeyi 10 dakikalık bir pencereden kırarak kırılabilir. 1,9 milyar kübit veya kuantum biti. Kırılma aralığı bir saate genişletilirse, gereksinim 317 milyon kübit’e düşer.

Ion Quantum Technology Group, Sussex Üniversitesi tarafından desteklenen bir araştırma kuruluşudur. Araştırma alanları kuantum hesaplama ve mikrodalga kuantum sensörlerini içerir. Bitcoin’in kriptografik algoritması, yüzyılın başında ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından ilk kez yayınlanan SHA-256 güvenlik protokolleri için mevcut araştırmalara dayanarak Satoshi Nakamoto tarafından tasarlandı.

Bitcoin’in şifreleme algoritması, ağın hash oranını kontrol etmek ve dağıtılmış defterin algılanan değişmezliğini savunmasız kılmak için madencilerin %51’inden koordineli bir saldırı gerektirecek şekilde, blok zincirinin içinden gelen saldırılara direnecek şekilde tasarlanmıştır. Bunun gibi varsayımsal bir durumda, madenci kontrolü işlem onaylarını engelleyecek, ağı etkili bir şekilde yavaşlatacak ve kullanıcı adresleri arasındaki transferleri ve ödemeleri engelleyecektir.

Rakamlar kulağa şaşırtıcı ve uzak gelebilir, ancak süper iletken bir kuantum bilgisayar için çağdaş model sadece iki ay önce piyasaya sürüldü: IBM’in 127 kübit ‘Eagle’ Kuantum İşlemcisi. Bu son buluş göz önüne alındığında, Webber ve araştırma ekibinin tahmini, mevcut nesilden kabaca bir milyon kat daha hızlı bir kuantum bilgisayar gerektirecektir.

Kuantum hesaplama, maddenin temel kuantum yapısını atom altı seviyelerde kullanarak, kendi özelliklerine göre tasarlanmış işlemciler için güçlendirilmiş bilgi işlem gücü sağlamak için mekaniğini birleştirerek çalışır. IBM’in Eagle Quantum Processor gibi kuantum bilgisayarları, kübitler aracılığıyla kuantum kapılarına yerleştirilmiş kuantum devrelerini kullanarak karmaşık hesaplamaları çalıştırabilir ve çözebilir.

“İnsanlar zaten endişeli çünkü şifreli mesajları şu anda kaydedebilir ve gelecekte şifrelerini çözebilirsiniz. Dolayısıyla, şifreleme tekniklerimizi acilen değiştirmemiz gereken büyük bir endişe var çünkü gelecekte güvenli olmayacaklar.” Webber paylaştı.

Webber, elbette, bilim ve teknoloji topluluklarında “kuantum üstünlüğü” olarak adlandırılan şeyden bahsediyor. Kuantum üstünlüğü, programlanabilir bir kuantum cihazının, başka hiçbir klasik bilgisayarın uygun bir sürede çözemeyeceği bir sorunu çözebileceği eşiği ifade eder.

Dikkatinizi Çekebilir: Satılık Mı? Zuckerberg’in Kripto Rüyası Dağılıyor

Kuantum Yapay Zeka laboratuvarının yöneticisi Hartmut Neven’in kuantum hesaplama konusundaki son araştırması, kuantum hesaplamanın yerel mekaniğinin, herhangi bir mikroçipteki transistör miktarının iki yılda bir ikiye katlandığını ve üretim maliyetlerinin yarıya indiğini belirten Moore Yasasını geçersiz kıldığını göstermiştir. Aynı zaman. “Neven Yasası” devreye girdiğinde, kuantum hesaplama gücünün “geleneksel hesaplamaya göre iki kat üstel büyüme” olduğu söyleniyor.

Bu rakamlar göz önüne alındığında Webber, Bitcoin’in mevcut güvenlik algoritmalarının yalnızca yaklaşık bir on yıl daha geçerli olduğunu düşünüyor. Bu olası bir senaryo ve gerçekleştiğinde, bildiğimiz şekliyle kripto endüstrisinin, kuantum hesaplama teknolojisinin ortaya çıkışına geçmesi ve buna uyum sağlaması ve Bitcoin’in mirasını koruması gerekecek.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu